pon., 18 październik 2021

Sprzedałeś samochód? Dowiedz się jak prawidłowo rozliczyć podatek od sprzedaży auta

-

Kupno, czy sprzedaż samochodu jest czynnością, którą wykonuje większość ludzi podczas swojego życia. Zarówno w czasie nabycia, jak też podczas zbycia pojazdu występuje konieczność zapłacenia odpowiedniego podatku. W przypadku dokonania transakcji kupna/sprzedaży samochodu, kupujący zapłacić musi podatek od czynności cywilnoprawnych(PCC), natomiast osoba sprzedająca w wyniku uzyskanego dochodu powinna odprowadzić do urzędu podatek dochodowy. Jednak nie zawsze powstaje taki obowiązek. W poniższym poradniku podpowiadamy, kiedy podatnik musi zapłacić daninę na rzecz państwa, a kiedy jej uniknie.

Kiedy zapłacimy podatek od sprzedaży auta?

Sprzedaż samochodu wiąże się oczywiście z uzyskaniem pewnego przychodu, który po odliczeniu różnych kosztów może podlegać opodatkowaniu podatkiem PIT. Jednak obowiązek podatkowy powstaje tylko w niektórych sytuacjach. Sprzedający samochód może uniknąć konieczności zapłaty daniny na rzecz państwa pod pewnym warunkiem. Jeżeli sprzeda swoje auto po czasie dłuższym niż sześć miesięcy od zakupu, wtedy skarbówka nie będzie upominała się o podatek.

Wspomniany czas sześciu miesięcy nie jest jednak liczony tak jak podpowiada nam intuicja. Panuje nieco inna zasada. Mianowicie, gdy zakupimy samochód na przykład 12 maja, to unikniemy płacenia podatku jeżeli sprzedamy pojazd od daty 1 grudnia. Czas jest liczony od pierwszego dnia kolejnego miesiąca do upływu sześciu kolejnych. Jeżeli chcemy zachować więcej pieniędzy w kieszeni, warto wstrzymać się ze sprzedażą swojego pojazdu na te co najmniej sześć miesięcy.

Ile wynosi podatek?

W przypadku sprzedaży samochodu przez osobę fizyczną przed upływem sześciu miesięcy od dnia zakupu, konieczne jest zapłacenie podatku. Podatnik musi wykazać z tego tytułu dochód w formularzu PIT-36. Na dochód ze sprzedaży auta składa się różnica przychodu oraz kosztów. przychodem jest naturalnie cena sprzedaży pojazdu, która została zapisana w umowie. Natomiast głównym kosztem będzie cena, za jaką auto zostało zakupione. Można także od przychodu odliczyć różnego rodzaju koszty związane z eksploatacją samochodu, takie jak koszy napraw, modernizacji, czy ceny części zamiennych.

Co w przypadku pojawienia się straty?

Jeżeli odliczone koszty przewyższą kwotę, za którą pojazd został zbyty, wtedy możemy mówić o stracie. Jednak w przypadku straty podatnik również ma obowiązek zawrzeć w zeznaniu informacje o transakcji sprzedaży samochodu. Jednak w takiej sytuacji nie zapłaci podatku. Natomiast strata, która się pojawi może zostać odliczona w przyszłości, jeżeli podatnik osiągnie dochód z tego samego źródła. Stratę powstałą w wyniku sprzedaży auta można odliczyć w ciągu najbliższych pięciu lat. Po upływie tego czasu straty nie będzie można odliczyć od dochodu.

Rozliczenie PITu

Gdy sprzedamy samochód przed upływem wspomnianego wyżej czasu, jesteśmy zobowiązani do naszego corocznego zeznania wpisać uzyskany przychód, koszty oraz wyliczyć dochód. Jako podatnicy musimy wypełnić w takiej sytuacji druk PIT-36, w którym zawrzeć musimy wszelkie dochody osiągnięte w roku podatkowym, za który się rozliczamy, nie tylko dochód ze sprzedaży pojazdu. Informacje o dokonanej sprzedaży auta zamieszczamy w rubryce „Inne źródła”. Gdy składamy do skarbówki PIT-36, nie wypełniamy wtedy druku PIT-37. Obowiązujący nas termin złożenia deklaracji to 30 kwietnia. Jest to ostateczna data, której przekroczenie może się wiązać z nałożeniem różnych kar. Oczywiście wypełnioną deklarację PIT możemy składać tradycyjnie w urzędzie skarbowym albo możemy skorzystać z wypełnienia PIT online.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Pitax.pl. Dzięki PITax rozliczysz swoje podatki w prosty i wygodny sposób nie wychodząc z domu.

Sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

YART sprzedaje motocykl treningowy Mavericka Vinalesa

Maverick Vinales ma w tym roku kompletnie zawiły sezon, w wyniku którego jeszcze w jego trakcie zmienia zespół z Yamahy na Aprilię. W związku...

Nowa, limitowana edycja ortezy POD K4

Australijski producent ortez POD Active i Adam Cianciarulo, amerykański profesjonalny zawodnik motocross i supercross, nawiązali współpracę, by stworzyć nowe malowanie popularnej ortezy kolanowej K4...

Ducati Scrambler 1100 Tribute PRO oraz Ducati Scrambler Urban Motard – nowe modele na rok 2022 [dane techniczne]

Podczas drugiego odcinka Ducati World Première zaprezentowane zostały dwa nowe motocykle, które wzbogacą gamę Scramblera. Czas zaprezentować je również Państwu - poznajcie Scramblera 1100...

Zmienne fazy rozrządu – technologia w służbie wydajności i ekologii silnika

Zmienne fazy rozrządu w silnikach spalinowych regulują czas podnoszenia się zaworów silnika, w zależności od jego obciążenia i obrotów. Dzięki temu poprawia się wydajność...

Nowy rekord jazdy na łokciu – 168,65 km/h przez 30 metrów w wykonaniu dziennikarza Motorrad i PS [VIDEO]

Ależ to jest fantastyczny rekord! Poprzedni najszybszy przejazd dotykając łokciem asfaltu przez co najmniej 30 metrów należał do sympatycznego i wiecznie uśmiechniętego Josha Herrina,...