Pojezierze Drawskie od zawsze miało pecha do dziejowej zawieruchy. Wielokrotnie niszczone walkami i ogniem utraciło wiele wspaniałych zabytków, lecz pozostały nieskażona natura i malownicze krajobrazy.

Połczyn Zdrój to największe uzdrowisko północnej Polski. Wyróżnia się łagodnym mikroklimatem, źródłami wody mineralnej oraz 80-hektarowym parkiem zdrojowym. Na terenie kompleksu parkowego warto zobaczyć secesyjne sanatoria Gryf, Irena i Podhale z początku XX wieku.

W głębi parku znajduje się sanatorium Borkowo, które ukrywa ponurą historię. To właśnie tu działał niegdyś hitlerowski ośrodek Lebensborn, w którym rodziły się dzieci “czystej krwi” aryjskiej. Potem rozszerzono działalność o germanizację polskich dzieci, które następnie wywożono do Niemiec. O tej ponurej historii Lebensborn opowiada film “Urodzeni dla Rzeszy”, którego znaczne fragmenty były kręcone w Połczynie Zdroju.

polczyn bork
Sanatorium Borkowo - niechlubne Lebensborn
Obszar pomiędzy Połczynem Zdrój, a Czaplinkiem należy do najpiękniejszych i malowniczych terenów całego Pomorza. Ta wąska dolina otoczona przez pięć jezior połączonych rzeką Drawą tworzy Dolinę Pięciu Jezior. Wijąca się pomiędzy okolicznymi wzgórzami szosa z ciekawymi zakrętami jest doskonałym miejscem do motocyklowej przejażdżki.

Po drodze niedaleko Czarnkowa warto wspiąć się na wzgórze Wola Góra gdzie możesz podziwiać piękną panoramę Pojezierza Drawskiego, które nie bez powodu nazywane jest Szwajcarią Połczyńską.

kosciol czenkow
Kościół w Czarnkowie dobre miejsce na odpoczynek
Jadąc dalej napotkasz na ruiny zamku Drahim w Starym Drawsku, w którym dzięki sprytowi pachołka Piotra polscy rycerze pokonali oddział krzyżacki. Obecnie z zamku pozostały tylko resztki murów zewnętrznych i fragmenty lochu, w którym joannici bili fałszywe monety.

W ruinę popadają także piękne pałace rodziny von Kleistów, które pomimo kiepskiego stanu nadal są warte zobaczenia. Pierwszy to eklektyczny pałac w Juchowie, położony nad jeziorem o tej samej nazwie jest prawdziwą perełką tamtych czasów. Zbudowany w 1 876 roku był uważany za jeden z największych pałaców na Pomorzu. Drugi to pałac w Radaczu, obok którego znajduje się piękny kościół ufundowany przez von Kleistów.

20111022085500_6de3668cdd7ec92b08ff72ac8318fd99
Wspaniały popadający w ruinę pałac von Kleistów
 Miłośników historii zaciekawią fakty na temat powstania Bornego Sulinowa, które jeszcze do 1992 roku nie istniało na żadnej mapie.Znajdowała się tam tajna baza wojsk radzieckich i choć miasto zostało zbudowane już w latach 30-tych jako niemiecki obiekt militarny, po wojnie gdy Niemcy zostali wyparci z miasta stało się ono bazą radziecką.

Krwawa i brutalna historia Gross Born czyli Borne Sulinowo i związana z nim działalność wojskowa kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic. Podobnie jak samo miasto, które poza wieloma ciekawymi obiektami naziemnymi posiada ponoć nigdy nie zbadane do końca podziemia.

020_kp
Rozkradzione i zniszczone pierwotne zabudowania Bornego Sulinowa

Odwiedź koniecznie:

 1. Sanatorium Borkowo w Połczynie Zdroju,
 2. Zamek Drahim w Starym Drawsku,
 3. Sławogród w Czaplinku,
 4. Osadę Ceramiczną w Sikorach,
 5. Muzeum Militarne w Bornem Sulinowie,
 6. Kościół pw. Św. Trójcy w Czaplinku,
 7. Cerkiew grecko-bizantyjska w Białym Borze,
 8. Fragment Wału Pomorskiego w Białym Borze,
 9. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinku,
 10. Ruiny i budynki w Bornem Sulinowie,
 11. Muzeum PGR-u w Bolegorzynie.

 

Spróbuj koniecznie:

 1. Sielawę w Restauracji Stary Drahim w Starym Drawsku,
 2.  Pierogów z płuckami w Gospodzie Podzamcze w Starym Drawsku.

Proponowana trasa:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.