Zmęczeni wszechobecnym natłokiem nowości chcielibyśmy czasem poczuć ducha dawnych, nieskalanych technologią dni. Oto 10 fabrycznie nowych motocykli retro, którymi chcielibyśmy wyruszyć w drogę.

Po motocyklach, jak po niczym chyba innym widać, że ludzkie emocje tęsknią za klasyką. Pośród niezliczonych agresywnych form, ogromnych połaci plastiku i wszystkomających komputerów wciąż jest sporo miejsca na wyraziste klasyczne jednoślady.

 

 

 

Choć w nobliwych kształtach ram ukryto najnowocześniejsze zdobycze mechaniki, dla konstruktorów wciąż priorytetem pozostaje dobrze znana, charakterystyczna sylwetka ze szprychowymi kołami i okrągłym reflektorem. Nasze założenia były proste: motocykle miały być fabrycznie nowe, dostępne w Polsce i mieć klasyczny wygląd. Oto 10 naszych faworytów.

1. BMW NineT

BMW NineT

BMW NineT, którego stworzono z okazji 90. rocznicy powstania BMW Motorrad, nie jest klasykiem w pełnym tego słowa znaczeniu – jest tylko stylizowany na klasyczny motocykl. Pomimo nieco przyciężkiego designu trudno odmówić mu swoistego stylu. Silnik dwucylindrowy, przeciwsobny, chłodzony powietrzem. Pojemność 1170 cm3, moc 110 KM. Cena: 62 000 zł.

2. Harley-Davidson Iron883

Harley-Davidson Iron883

Twardy, bezkompromisowy i niezbyt mocny Iron chciałby być postrzegany jak esencja motocykla. Ma mu w tym pomóc brak zbędnych dodatków, w tym rezygnacja z chromów. Faktycznie – motocykl wygląda jak stworzony tylko do jazdy. Silnik dwucylindrowy, widlasty, chłodzony powietrzem. Pojemność 883 cm3, moc 53 KM. Cena: 32 000 zł.

3. Honda CB1100

honda CB1100

Choć szprychowe koła pojawią się dopiero w jednej z wersji tegorocznego modelu, CB 1100 jak nikt inny zasługuje na miano klasyka. Pozycja za kierownicą, proporcje i nienachalna stylistyka nadają temu modelowi subtelnego wdzięku retro. Silnik czterocylindrowy, rzędowy, chłodzony powietrzem. Pojemność 1140 cm3, moc 90 KM. Cena: 41 300 zł.

4. Junak M16

Junak M16

Projektant tego modelu miał świetny pomysł na klasyka. Szkoda, że zatrzymano się w pół kroku montując silnik kompletnie niepasujący do całości. A jednak musimy przyznać, że M16 ma fajny styl i nie wstyd byłoby nam pokazać się nim w trasie. Silnik dwucylindrowy, rzędowy, chłodzony cieczą. Pojemność 320 cm3, moc 23 KM. Cena: 14 500 zł.

5. Kawasaki W800

Kawasaki W800

Miękki jak pluszowy miś i nobliwy jak stary nauczyciel – oto Kawasaki W800. Projektantom udała się niebywała sztuka: zachwycili klientów motocyklem konserwatywnym do ostatniej śrubki. Podejrzewamy, że ten sprzęt podobałby się równie mocno 40 lat temu. Silnik dwucylindrowy, rzędowy, chłodzony powietrzem. Pojemność 773 cm3, moc 48 KM. Cena: 34 900 zł.

6. Moto Guzzi V7 Stone

Moto Guzzi V7 Stone

Niezwykle charakterystyczny włoski sprzęt z poprzecznie ustawionym V-twinem i kardanem w standardzie. Mimo dość futurystycznego kształtu, model jest na wskroś klasyczny, co potwierdza ogromna popularność i kilka wersji modelu. Silnik dwucylindrowy, widlasty, chłodzony powietrzem. Pojemność 744 cm3, moc 50 KM. Cena: 34 990 zł.

7. Royal Enfield Continental GT

Royal Enfield Continental GT

Ubiegłoroczna nowość wywołała niemałe zamieszanie na mediolańskich targach EICMA. Utrzymany w stylistyce cafe-racer klasyczny motocykl indyjskiego producenta to esencja tego, co zwykle rozumiemy pod pojęciem jednośladu. Silnik jednocylindrowy, chłodzony powietrzem. Pojemność 535 cm3, moc 29 KM. Cena: 25 000 zł.

8. Triumph Bonneville

Triumph Bonneville

Dla wielu to wciąż jedynie słuszny i bezkonkurencyjny klasyk. Jest w tym trochę prawdy – patrząc na dawne Bońki trudno na pierwszy rzut oka rozpoznać czy dany model pochodzi z 1960 czy 2010 roku. Sekret tkwi w technologii. Silnik dwucylindrowy, rzędowy, chłodzony powietrzem. Pojemność 865 cm3, moc 68 KM. Cena: 39 900 zł.

9. Ural Retro Solo

Ural Retro Solo

O ile w Bonneville zachowano kształt, zmieniając całą resztę, o tyle w Uralu zachowano dosłownie wszystko. Trudno powiedzieć o tym motocyklu “klasyk” bo to po prostu model z 1941 roku z elementami nowoczesnego wyposażenia. Silnik dwucylindrowy, przeciwsobny, chłodzony powietrzem. Pojemność 745 cm3, moc 40 KM. Cena: 47 500 zł.

10. Yamaha SR400

Yamaha SR400

Prostota: oto, jak najprościej można scharakteryzować ten produkowany od 35 lat motocykl. Słodki klasyk przeznaczony w zamyśle producenta dla tunerów tchnie wyrazistym klasycznym stylem. SR400 można odpalić tylko nogą! Silnik jednocylindrowy, chłodzony powietrzem. Pojemność 399 cm3, moc 23 KM. Cena: ok. 20 000 zł.7 KOMENTARZE

  1. Triumph mi się podoba, Honda jest śliczna, Ural mnie kręci, a i tak wybrał bym Harleya, bo choć wszystkie oferują ten sam styl życia, to Harley robi to w najlepszej cenie. Motocykl zawsze jest za darmo.

  2. Dodał bym oczywiście Bolta, czyli XV950…

    Ale ja bym zawsze dodał Bolta, zupełnie jak Katon w senacie rzymskim, który każdą wypowiedź na dowolny temat kończył stwierdzeniem: ‘poza tym uważam, że Kartaginę należy zniszczyć’.
    Taka monomania… Być może jak dotknę, usiądę, zrobię rundkę, to mi przejdzie, ale póki co czar działa.
    Tak było z Fat Bobem Harleya – na fotach mnie czarował, ale po jeździe próbnej mi momentalnie ochłodło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.