BMW testuje nowe paliwa syntetyczne. Już za rok zaczną być wykorzystywane w wyścigach WSBK

-

Era tradycyjnych paliw kopalnych powoli się kończy. Nawet jeśli udział motocykli w głośnej sprawie zakazu sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku jest wciąż niejasny, to wielu producentów, w tym BMW i Ducati, pracuje już nad programami rozwoju silników wykorzystujących paliwa syntetyczne, zwane również e-paliwami. W sezonie 2024 w serii wyścigowej World Superbike będzie już obowiązywał wymóg korzystania przynajmniej w 40% z tego typu paliw.

W dużym skrócie, e-paliwo powstaje w dwuetapowym procesie. Najpierw w wyniku elektrolizy wody pozyskiwany jest tlen i wodór, a następnie z wodoru, przy udziale dwutlenku węgla, wytwarzany jest metanol. Ten najprostszy alkohol alifatyczny już od dawna jest wykorzystywany jako paliwo właściwe w pojazdach wyczynowych (np. motocyklach zużlowych czy monster truckach) albo jako dodatek do paliw.

Władze serii World Superbike, aby uczynić ją mniej emisyjną, zarządziły 40-procentowy obowiązkowy udział e-paliw w całej puli wykorzystywanej w czasie sezonu przez startujące w niej ekipy. Dlatego wszyscy producenci wystawiający swoje maszyny w mistrzostwach świata motocykli produkcyjnych prowadzą już intensywne prace nad przystosowaniem silników do nowego rodzaju paliwa i ich optymalnym dostrojeniem.

BMW testuje nowe paliwa syntetyczne. Już za rok zaczną być wykorzystywane w wyścigach WSBK

Koncern BMW współpracuje w tej dziedzinie z firmą Nordoel, która dostarcza e-paliwa. Dzięki ciągłej wymianie informacji między inżynierami chemikami a specjalistami od silników prace idą bardzo szybko. Jeszcze w tym sezonie e-paliwa mają być testowane w warunkach wyścigowych w seriach WSBK i World Endurance.

Oczywiście pojawienie się tego rodzaju paliw w świecie wyczynowego sportu to dobra informacja również dla nas, użytkowników maszyn „cywilnych”. Nie wiadomo jak dalej potoczą się losy motocykli w kontekście zakazu sprzedaży aut spalinowych, a raczej „niezeroemisyjnych”. Napęd elektryczny nie spełnia póki co oczekiwań większości motocyklistów. Być może to właśnie e-paliwa pogodzą urzędników i kierowców i staną się obowiązującym standardem już w nadchodzących latach.

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY