W poprzedniej części przyjrzeliśmy się historii Excelsiora, Royala Enfielda, Nortona i AJS. Przed nami kolejna porcja znanych brytyjskich marek, z których część odrodziła się i walczy o miejsce na współczesnym rynku motocyklowym. Historia takich angielskich producentów jak BSA, Brough Superior, Francis Barnett, Matchless jest ciekawa i pełna sukcesów. A jak wygląda ich obecna sytuacja?
BSA – broń, motocykle i burzliwa historia
BSA to skrót od Birmingham Small Arms Company. Przedsiębiorstwo to zostało założone w 1861 roku przez grupę rusznikarzy z Birmingham, którzy rozpoczęli produkcję broni dla armii brytyjskiej. Niecałe dwadzieścia lat później działalność firmy została rozszerzona o produkcję rowerów i części do nich. Naturalną ścieżką rozwoju były motocykle, z których pierwszy, eksperymentalny, powstał w 1905 roku. W 1910 roku w Londynie zaprezentowano pierwszy motocykle produkcyjny – 3 1/2 HP. Aż do 1913 roku BSA wyprzedawała wszystkie wyprodukowane motocykle. Gdy wybuchła I wojna światowa, firma ponownie skupiła się na produkcji broni i amunicji.
W 1919 BSA powróciła z Modelem E, napędzanym V-twinem o pojemności 770 cm3, który zdobył dużą popularność. Brytyjska firma skutecznie budowała swoją pozycję i w krótkim czasie mogła się pochwalić sloganem „One in four is BSA”, sugerującym, że co czwarty sprzedany motocykl pochodzi właśnie z fabryki w Birmingham. W 1932 roku narodziła się słynna „gwiezdna” seria modeli o sportowym charakterze – kolejno Blue Star, Empire Star (1936), Silver Star i w końcu Gold Star (1939).
![Historia brytyjskich motocykli. Najtańsze i najdroższe marki, angielscy producenci, do kogo dziś należą. Część 2 [BSA, Brough Superior, Francis Barnett, James, Matchless]](https://motovoyager.net/wp-content/uploads/2024/02/Reklama-BSA-z-okresu-II-WS.webp)
Wybuch drugiej wojny światowej ponownie przestawił produkcję zakładów BSA na wojskowe tory. Oprócz ogromnych ilości broni i amunicji, brytyjska armia zamówiła dużą partię motocykli M20. W latach powojennych hitem sprzedażowym BSA okazał się lekki dwusuwowy model Bantam, zbudowany na bazie niemieckiej DKW RT125, której dokumentację Brytyjczycy pozyskali w ramach reparacji wojennych, podobnie zresztą jak Polska i inne kraje. Szacuje się, że w latach 1948-71 mogło powstać nawet 500 tysięcy Bantamów.
![Historia brytyjskich motocykli. Najtańsze i najdroższe marki, angielscy producenci, do kogo dziś należą. Część 2 [BSA, Brough Superior, Francis Barnett, James, Matchless]](https://motovoyager.net/wp-content/uploads/2024/02/BSA-Gold-Star.jpg)
Szczyt i upadek
Równolegle wciąż rozwijany był szybki jednocylindrowy model Gold Star, który stał się jednym z symboli wielkości marki BSA, a następnie maszyny dwucylindrowe (seria A). W 1951 roku firma przejęła swojego największego konkurenta – Triumpha. BSA odnosiło także sukcesy za oceanem. Niestety do czasu – japońska ekspansja w latach 60. była już nie do zatrzymania. Nie pomogło nawet wprowadzenie w 1968 roku bliźniaczych trzycylindrowych modeli BSA Rocket 3 / Triumph Trident. Brytyjski rząd podjął próbę ratowania krajowej branży motocyklowej i w 1973 roku zebrał upadających producentów w grupę Norton Villiers Triumph. Zakłady Small Heath (ex-BSA) ostatecznie zamknięto w 1976 roku, a cała grupa NVT upadła dwa lata później.
![Historia brytyjskich motocykli. Najtańsze i najdroższe marki, angielscy producenci, do kogo dziś należą. Część 2 [BSA, Brough Superior, Francis Barnett, James, Matchless]](https://motovoyager.net/wp-content/uploads/2023/04/BSA-Gold-Star-650-7.jpg)
Od tego czasu prawa do marki BSA krążyły między różnymi prywatnymi właścicielami. Pod tą nazwą produkowano m.in. motocykle wojskowe z silnikami Rotaxa, proste maszyny z silnikami Yamahy, przeznaczone na eksport do krajów rozwijających się, a także części do motocykli zabytkowych i pełne repliki dawnych modeli. W 2016 roku prawa do marki zakupiła firma Classic Legends, należąca do indyjskiego koncernu Mahindra. Pięć lat później na brytyjskim rynku pojawił się świetnie wystylizowana BSA Gold Star 650, napędzany 45-konnym twinem. Mahindra odświeżyła także prawa do nazw innych historycznych modeli – Lightning, Thunderbolt i Bantam – i planuje dalszą ekspansję w Europie. Motocykle odrodzonej marki BSA mają konkurować m.in. z neoklasykami firmy Royal Enfield.
Brough Superior – Rolls Royce wśród motocykli
Tak naprawdę mówimy tu o dwóch różnych firmach. Pierwszą z nich założył w Nottingham William E. Brough, który od 1902 roku produkował motocykle pod własnym nazwiskiem. Przez kolejną dekadę motocykle Brough napędzane były silnikami jednocylindrowymi i V-twinami. W 1913 roku opracowany został silnik w układzie flat twin, o pojemności 497 cm3, który w ciągu roku zastąpił wszystkie stosowane do tej pory jednostki. W czasie I wojny światowej Brough zbudował większego flat twina, o pojemności 692 cm3 i mocy 6 KM.
![Historia brytyjskich motocykli. Najtańsze i najdroższe marki, angielscy producenci, do kogo dziś należą. Część 2 [BSA, Brough Superior, Francis Barnett, James, Matchless]](https://motovoyager.net/wp-content/uploads/2024/02/Brough-V-1913-rok.jpg)
Partnerem Williama E. Brougha był jego syn George, który w 1919 roku odłączył się jednak od ojca. Poszło o nową konstrukcję flat twina, która po modyfikacjach osiągała 14 KM, jednak starszy z przedsiębiorców uznał tę maszynę za zbyt drogą w produkcji. George założył własny zakład w innej części Nottingham, a swoje motocykle, po mocno podlanych alkoholem konsultacjach z kumplami w miejscowym pubie, nazwał Brough Superior.

Starszy z Broughów produkował motocykle do 1926 roku, młodszy dłużej – do 1940. Maszyny Brough Superior były zazwyczaj budowane na specjalne zamówienie, wielokrotnie testowane i odznaczały się znakomitymi osiągami. Rzadko zdarzały się dwie maszyny w identycznej konfiguracji. Aż siedem tych motocykli (ósmy był już zamówiony) posiadał T. E. Lawrence, słynny Lawrence z Arabii, brytyjski archeolog, dyplomata i pisarz, który zresztą zginął w wypadku na jednym z nich.

Powojenny zastój
W 1940 roku zakończono produkcję motocykli Brough Superior, a fabryka skupiła się na wytwarzaniu wałów korbowych do silników lotniczych. Po II wojnie światowej, m.in. z powodu braku dostępu do odpowiedniej jakości silników, George Brough nie wrócił już do produkcji swoich luksusowych jednośladów. Za to aż do 1969 wytwarzał części do już istniejących. Szacuje się, że z ok. 3000 wyprodukowanych oryginalnych motocykli Brough Superior mniej więcej jedna trzecia jeździ do dziś.

W 2008 roku, prawa do marki kupił jej wieloletni entuzjasta, Mark Upham. W 2013 roku na targach EICMA w Mediolanie pokazane zostało współczesne wcielenie modelu SS100. Brough Superior działa do dzisiaj, produkując bardzo ekskluzywne i drogie motocykle w krótkich seriach.
Francis-Barnett – praktyczne rozwiązania
Firma Francis & Barnett Limited powstała w 1919 roku w Coventry z inicjatywy Gordona Francisa i Arthura Barnetta. Jej początki sięgają jednak końcówki XIX wieku, ponieważ produkcja rowerów i motocykli pod marką Lea Francis zajmował się już ojciec Gordona, Graham. Z kolei Arthur Barnett działał pod marką Invicta. Obu panów połączyły interesy w więzy rodzinne, bowiem Gordon ożenił się z córką Arthura.
![Historia brytyjskich motocykli. Najtańsze i najdroższe marki, angielscy producenci, do kogo dziś należą. Część 2 [BSA, Brough Superior, Francis Barnett, James, Matchless]](https://motovoyager.net/wp-content/uploads/2024/02/Francis-Barnett.jpg)
Pierwsze motocykle Francis-Barnett były w zasadzie maszynami Invicta, zmieniono tylko oznaczenia. Niedługo później pojawiły się ciekawe innowacje. Obu panom bardzo zależało na tym, by ich motocykle były możliwie tanie i praktyczne. Opracowali zatem rozwiązanie problemu pękających ram i przy okazji wysokich kosztów produkcji. Stworzyli ramę modułową, skręcaną na śruby z kilku elementów, przy użyciu podstawowych narzędzi. Maszyn Francis-Barnett miały również szybko zdejmowalne koła. W latach 30. pojawił się ponadto model z zakrytym silnikiem, co miało chronić kierowcę przed olejem i brudem.
![Historia brytyjskich motocykli. Najtańsze i najdroższe marki, angielscy producenci, do kogo dziś należą. Część 2 [BSA, Brough Superior, Francis Barnett, James, Matchless]](https://motovoyager.net/wp-content/uploads/2024/02/Francis-Barnett-Plover-150-1959.jpg)
W czasie niemieckich nalotów na Coventry w 1940 roku fabryka została całkowicie zniszczona. Przez resztę wojny produkowano części w innej lokalizacji, a w 1945 powrócono do poprzedniej. W 1947 firmę wchłonęło Associated Motor Cycles (AMC). W 1962 produkcję motocykli Francis-Barnett przeniesiono do Birmingham, do fabryki marki James. Obie firmy ostatecznie zamknięto w październiku 1968 roku.
![Historia brytyjskich motocykli. Najtańsze i najdroższe marki, angielscy producenci, do kogo dziś należą. Część 2 [BSA, Brough Superior, Francis Barnett, James, Matchless]](https://motovoyager.net/wp-content/uploads/2024/02/James-Cadet-J15-150ccm-1954.jpg)
James – lekkie angielskie motocykle
Marka James Cycle Co została założona w Birmingham w 1897 roku przez Harry’ego Stevensa i Charlesa Hathawaya. Przez wiele lat firma specjalizowała się w produkcji silników do rowerów, a w 1902 roku wprowadziła swoje pierwsze dwukołowe pojazdy z własnymi silnikami.
![Historia brytyjskich motocykli. Najtańsze i najdroższe marki, angielscy producenci, do kogo dziś należą. Część 2 [BSA, Brough Superior, Francis Barnett, James, Matchless]](https://motovoyager.net/wp-content/uploads/2024/02/James-500-ccm-1926-rok.jpg)
W latach 20. i 30. XX wieku James zyskał popularność dzięki swoim lekkim motocyklom, które były zarówno ekonomiczne, jak i praktyczne. Podczas II wojny światowej firma dostarczała też motocykle dla brytyjskiego wojska. Po wojnie James kontynuował produkcję różnych modeli motocykli, w tym popularnych motocykli lekkich, takich jak James Captain i James Comet. W latach 50. i 60. firma produkowała również skutery.
![Historia brytyjskich motocykli. Najtańsze i najdroższe marki, angielscy producenci, do kogo dziś należą. Część 2 [BSA, Brough Superior, Francis Barnett, James, Matchless]](https://motovoyager.net/wp-content/uploads/2024/02/James-Captain-200-1962.jpg)
Wraz ze zmianami na rynku motoryzacyjnym i zwiększoną konkurencją, James zaczął tracić na znaczeniu. W 1966 roku firma została przejęta przez koncern Associated Motor Cycles (AMC), który również kontrolował marki takie jak AJS, Matchless i Norton. Produkcja motocykli James została zakończona w 1966 roku.
Matchless – symbol brytyjskiego stylu
Matchless to brytyjska marka motocykli o bogatej historii, która rozpoczęła swoją działalność na początku XX wieku. Firma została założona w 1899 roku przez braci Freda i Harry’ego Collierów w Plumstead, w południowo-wschodnim Londynie. Pierwsze motocykle Matchless były wyposażone w silniki produkowane przez innego brytyjskiego producenta, firmę JAP (J.A. Prestwich Industries).
![Historia brytyjskich motocykli. Najtańsze i najdroższe marki, angielscy producenci, do kogo dziś należą. Część 2 [BSA, Brough Superior, Francis Barnett, James, Matchless]](https://motovoyager.net/wp-content/uploads/2024/02/Matchless-1905-rok.jpg)
Wkrótce Matchless zyskało uznanie dzięki swojej wysokiej jakości produkcji i sukcesom w wyścigach motocyklowych. W latach 20. i 30. XX wieku marka odniosła wiele zwycięstw, zarówno na torach wyścigowych, jak i w prestiżowych imprezach takich jak Isle of Man TT.
W okresie międzywojennym Matchless zyskało popularność dzięki swoim modelom, takim jak Silver Arrow czy Silver Hawk, które były znane z niezawodności, osiągów i stylu. W czasie II wojny światowej firma dostarczała również motocykle do armii brytyjskiej.
![Historia brytyjskich motocykli. Najtańsze i najdroższe marki, angielscy producenci, do kogo dziś należą. Część 2 [BSA, Brough Superior, Francis Barnett, James, Matchless]](https://motovoyager.net/wp-content/uploads/2024/02/Matchless.jpg)
Po wojnie Matchless kontynuował produkcję motocykli, wprowadzając nowe modele i rozwijając swoje technologie. Jednakże, jak wiele innych brytyjskich marek motocyklowych, w latach 60. XX wieku firma zaczęła napotykać trudności finansowe, głównie z powodu wzrostu konkurencji ze strony japońskich producentów.
W 1966 roku Matchless został wchłonięty przez firmę Associated Motor Cycles (AMC), która również kontrolowała też inne brytyjskie marki, takie jak AJS i Norton. Jednakże i AMC również zbankrutowało wkrótce potem, co doprowadziło do zakończenia produkcji motocykli Matchless.
![Historia brytyjskich motocykli. Najtańsze i najdroższe marki, angielscy producenci, do kogo dziś należą. Część 2 [BSA, Brough Superior, Francis Barnett, James, Matchless]](https://motovoyager.net/wp-content/uploads/2024/02/Matchless-G80S-500-cm3-1959.jpg)
Mimo że marka Matchless przestała istnieć jako aktywny producent, jej dziedzictwo wciąż jest cenione przez miłośników klasycznych motocykli. Współcześnie, podobnie jak wiele innych klasycznych marek, Matchless cieszy się statusem kultowości, a oryginalne modele są poszukiwane przez kolekcjonerów na całym świecie. Ponadto w 2012 roku marka została reaktywowana jako producent luksusowej odzieży i akcesoriów dla motocyklistów.