Podróż w stylu klasycznym. 10 nowych motocykli retro

-

Zmęczeni wszechobecnym natłokiem nowości chcielibyśmy czasem poczuć ducha dawnych, nieskalanych technologią dni. Oto 10 fabrycznie nowych motocykli retro, którymi chcielibyśmy wyruszyć w drogę.

Po motocyklach, jak po niczym chyba innym widać, że ludzkie emocje tęsknią za klasyką. Pośród niezliczonych agresywnych form, ogromnych połaci plastiku i wszystkomających komputerów wciąż jest sporo miejsca na wyraziste klasyczne jednoślady.

Choć w nobliwych kształtach ram ukryto najnowocześniejsze zdobycze mechaniki, dla konstruktorów wciąż priorytetem pozostaje dobrze znana, charakterystyczna sylwetka ze szprychowymi kołami i okrągłym reflektorem. Nasze założenia były proste: motocykle miały być fabrycznie nowe, dostępne w Polsce i mieć klasyczny wygląd. Oto 10 naszych faworytów.

1. BMW R nineT

BMW NineT

BMW R nineT, którego stworzono z okazji 90. rocznicy powstania BMW Motorrad, nie jest klasykiem w pełnym tego słowa znaczeniu – jest tylko stylizowany na klasyczny motocykl. Pomimo nieco przyciężkiego designu trudno odmówić mu swoistego stylu. Silnik dwucylindrowy, przeciwsobny, chłodzony powietrzem. Pojemność 1170 cm3, moc 110 KM. Cena: 62 000 zł.

2. Harley-Davidson Iron883

Harley-Davidson Iron883

Twardy, bezkompromisowy i niezbyt mocny Iron chciałby być postrzegany jak esencja motocykla. Ma mu w tym pomóc brak zbędnych dodatków, w tym rezygnacja z chromów. Faktycznie – motocykl wygląda jak stworzony tylko do jazdy. Silnik dwucylindrowy, widlasty, chłodzony powietrzem. Pojemność 883 cm3, moc 53 KM. Cena: 32 000 zł.

3. Honda CB1100

honda CB1100

Choć szprychowe koła pojawią się dopiero w jednej z wersji tegorocznego modelu, CB 1100 jak nikt inny zasługuje na miano klasyka. Pozycja za kierownicą, proporcje i nienachalna stylistyka nadają temu modelowi subtelnego wdzięku retro. Silnik czterocylindrowy, rzędowy, chłodzony powietrzem. Pojemność 1140 cm3, moc 90 KM. Cena: 41 300 zł.

4. Junak M16

Junak M16

Projektant tego modelu miał świetny pomysł na klasyka. Szkoda, że zatrzymano się w pół kroku montując silnik kompletnie niepasujący do całości. A jednak musimy przyznać, że M16 ma fajny styl i nie wstyd byłoby nam pokazać się nim w trasie. Silnik dwucylindrowy, rzędowy, chłodzony cieczą. Pojemność 320 cm3, moc 23 KM. Cena: 14 500 zł.

5. Kawasaki W800

Kawasaki W800

Miękki jak pluszowy miś i nobliwy jak stary nauczyciel – oto Kawasaki W800. Projektantom udała się niebywała sztuka: zachwycili klientów motocyklem konserwatywnym do ostatniej śrubki. Podejrzewamy, że ten sprzęt podobałby się równie mocno 40 lat temu. Silnik dwucylindrowy, rzędowy, chłodzony powietrzem. Pojemność 773 cm3, moc 48 KM. Cena: 34 900 zł.

6. Moto Guzzi V7 Stone

Moto Guzzi V7 Stone

Niezwykle charakterystyczny włoski sprzęt z wzdłużnie ustawionym V-twinem i kardanem w standardzie. Mimo dość futurystycznego kształtu, model jest na wskroś klasyczny, co potwierdza ogromna popularność i kilka wersji modelu. Silnik dwucylindrowy, widlasty, chłodzony powietrzem. Pojemność 744 cm3, moc 50 KM. Cena: 34 990 zł.

7. Royal Enfield Continental GT

Royal Enfield Continental GT

Ubiegłoroczna nowość wywołała niemałe zamieszanie na mediolańskich targach EICMA. Utrzymany w stylistyce cafe-racer klasyczny motocykl indyjskiego producenta to esencja tego, co zwykle rozumiemy pod pojęciem jednośladu. Silnik jednocylindrowy, chłodzony powietrzem. Pojemność 535 cm3, moc 29 KM. Cena: 25 000 zł.

8. Triumph Bonneville

Triumph Bonneville

Dla wielu to wciąż jedynie słuszny i bezkonkurencyjny klasyk. Jest w tym trochę prawdy – patrząc na dawne Bońki trudno na pierwszy rzut oka rozpoznać czy dany model pochodzi z 1960 czy 2010 roku. Sekret tkwi w technologii. Silnik dwucylindrowy, rzędowy, chłodzony powietrzem. Pojemność 865 cm3, moc 68 KM. Cena: 39 900 zł.

9. Ural Retro Solo

Ural Retro Solo

O ile w Bonneville zachowano kształt, zmieniając całą resztę, o tyle w Uralu zachowano dosłownie wszystko. Trudno powiedzieć o tym motocyklu “klasyk” bo to po prostu model z 1941 roku z elementami nowoczesnego wyposażenia. Silnik dwucylindrowy, przeciwsobny, chłodzony powietrzem. Pojemność 745 cm3, moc 40 KM. Cena: 47 500 zł.

10. Yamaha SR400

Yamaha SR400

Prostota: oto, jak najprościej można scharakteryzować ten produkowany od 35 lat motocykl. Słodki klasyk przeznaczony w zamyśle producenta dla tunerów tchnie wyrazistym klasycznym stylem. SR400 można odpalić tylko nogą! Silnik jednocylindrowy, chłodzony powietrzem. Pojemność 399 cm3, moc 23 KM. Cena: ok. 20 000 zł.

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

9 KOMENTARZE

  1. Triumph mi się podoba, Honda jest śliczna, Ural mnie kręci, a i tak wybrał bym Harleya, bo choć wszystkie oferują ten sam styl życia, to Harley robi to w najlepszej cenie. Motocykl zawsze jest za darmo.

  2. Dodał bym oczywiście Bolta, czyli XV950…

    Ale ja bym zawsze dodał Bolta, zupełnie jak Katon w senacie rzymskim, który każdą wypowiedź na dowolny temat kończył stwierdzeniem: ‘poza tym uważam, że Kartaginę należy zniszczyć’.
    Taka monomania… Być może jak dotknę, usiądę, zrobię rundkę, to mi przejdzie, ale póki co czar działa.
    Tak było z Fat Bobem Harleya – na fotach mnie czarował, ale po jeździe próbnej mi momentalnie ochłodło.

    • Oczywiście masz rację. Dzięki! Już poprawione. Na naszą obronę – to tekst sprzed lat, przypomniany, pisany w czasach, kiedy “to nie miało znaczenia” :P Bardzo mocno osobiście zwracam uwagę na ten aspekt budowy motocykli. – Brzoza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY