Moto Morini X-Cape 650 jest we Włoszech sporym hitem sprzedażowym. Teraz z walorów tej maszyny będą korzystać nie tylko cywilni motocykliści, ale również oddziały policji lokalnej. Specjalną wersję motocykla przygotowano we współpracy z firmą Bertazzoni, ekspertem w dziedzinie przebudowy i wyposażenia pojazdów dla służb.
Motocykle policyjne od lat udowadniają swoją skuteczność na całym świecie. Dzięki swojej zwinności i przyśpieszeniu są przydatne zwłaszcza w służbie drogowej i jako obstawa konwojów, parad oraz imprez masowych. Zazwyczaj w tej roli spotykamy specjalnie przystosowane duże motocykle turystyczne, takie jak BMW R 1250 RT, Honda Pan European czy Yamaha FJR 1300. Takie maszyny mają jednak swoje ograniczenia – świetnie sprawdzają się na autostradach i na głównych miejskich arteriach przelotowych, ale są zbyt duże i ciężkie, by sprawnie przeciskać się nimi przez ciasne i zatłoczone uliczki.
Noeci GoCom4 – niedrogi i praktyczny interkom motocyklowy. Otwieramy pudełko! [video, unboxing]
We Włoszech jest wiele małych miast o bardzo starej i ciasnej zabudowie. Dlatego tamtejsze lokalne oddziały policji stawiają na lżejsze i bardziej zwinne maszyny. Niedawno w rolę motocykla policyjnego weszło po raz pierwszy Moto Morini X-Cape 650. Testujący je funkcjonariusze zwrócili uwagę na jego mocną kratownicową ramę, elastyczny i gładko pracujący silnik, mocne podwozie i wysoki komfort jazdy. Trzeba było tylko przystosować ten motocykl do wymogów służby w policji.
We współpracy z ekspertami
Zadanie to powierzono firmie Bertazzoni, która od lat przebudowuje różne pojazdy na potrzeby służb państwowych. X-Cape okazał się motocyklem wdzięcznym i łatwym w modyfikacji. Jak każda maszyna policyjna, Moto Morini musiało otrzymać sygnały świetlne i dźwiękowe. Te pierwsze umieszczono na bocznych owiewkach oraz na teleskopowym wysięgniku umieszczonym w tylnej części maszyny.
Opatentowane przez Bertazzoni LED-owe światła są lekkie i doskonale widoczne z każdej strony. Mogą świecić światłem o niewielkim natężeniu w sposób ciągły, co jest stosowane w standardowej służbie patrolowej, tak by policjant na motocyklu mocniej rzucał się w oczy. Mogą też intensywnie błyskać w czasie pościgu lub innej grubszej akcji.
Podwójną syrenę oraz obsługujące ją urządzenia umieszczono symetrycznie po obu stronach motocykla. Włoskie przepisy dla maszyn policyjnych wymagają głośności na poziomie 90 dB, mierzonej w odległości 30 metrów od przodu pojazdu. Zamontowana na Moto Morini syrena spełnia te wymagania z nawiązką. Wszystkie przyciski służące do obsługi sygnałów świetlnych i dźwiękowych są ergonomicznie umieszczone na kierownicy, dzięki czemu jadący motocyklem policjant nie musi odrywać rąk, by do nich sięgnąć.
Widoczny za dnia i w nocy
Całości dopełnia oczywiście odpowiednia kolorystyka. Cały motocykl, wraz z kuframi bocznymi, został oklejony przygotowaną przez firmę Bertazzoni folią mikropryzmatyczną. Doskonale odbija ona światło, dzięki czemu policyjny pojazd jest dobrze widoczny już z dużej odległości.
Dodatkowo niektóre krawędzie maszyny wykończono żółtymi fluorescencyjnymi naklejkami. Schemat biało-niebieskiej grafiki ustalono z przedstawicielami klienta – czyli policji. Nieco kanciaste owiewki X-Cape okazały się bardzo podatne na zabieg oklejania, całość wygląda znakomicie.
Pierwsze Moto Morini X-Cape 650 w tej wersji trafiły do lokalnych policji w Castelfidardo i Senigallii, małych miasteczkach we wschodnich Włoszech, na wybrzeżu Adriatyku. Paolo Tondini, dowódca lokalnej policji w Castelfidardo, podsumowuje:
Obecnie mamy w użyciu dwie sztuki X-Cape 650. Motocykl okazał się idealny do zadań, jakie przed nim stawiamy. Jest zwinny, wygodny i bezpieczny. Pomaga nam służyć naszej społeczności i chronić ją. Jesteśmy świadomi uwagi i zaangażowania, jakie Moto Morini i Bertazzoni włożyły w ten projekt. Jesteśmy pewni, że te pojazdy będą w stanie pomóc nam w naszej pracy oraz w szybszym i skuteczniejszym reagowaniu na sytuacje awaryjne.