Specjalnie przygotowane Moto Morini X-Cape 650 trafiły do włoskiej policji

-

Moto Morini X-Cape 650 jest we Włoszech sporym hitem sprzedażowym. Teraz z walorów tej maszyny będą korzystać nie tylko cywilni motocykliści, ale również oddziały policji lokalnej. Specjalną wersję motocykla przygotowano we współpracy z firmą Bertazzoni, ekspertem w dziedzinie przebudowy i wyposażenia pojazdów dla służb.

Motocykle policyjne od lat udowadniają swoją skuteczność na całym świecie. Dzięki swojej zwinności i przyśpieszeniu są przydatne zwłaszcza w służbie drogowej i jako obstawa konwojów, parad oraz imprez masowych. Zazwyczaj w tej roli spotykamy specjalnie przystosowane duże motocykle turystyczne, takie jak BMW R 1250 RT, Honda Pan European czy Yamaha FJR 1300. Takie maszyny mają jednak swoje ograniczenia – świetnie sprawdzają się na autostradach i na głównych miejskich arteriach przelotowych, ale są zbyt duże i ciężkie, by sprawnie przeciskać się nimi przez ciasne i zatłoczone uliczki.

Noeci GoCom4 – niedrogi i praktyczny interkom motocyklowy. Otwieramy pudełko! [video, unboxing]

We Włoszech jest wiele małych miast o bardzo starej i ciasnej zabudowie. Dlatego tamtejsze lokalne oddziały policji stawiają na lżejsze i bardziej zwinne maszyny. Niedawno w rolę motocykla policyjnego weszło po raz pierwszy Moto Morini X-Cape 650. Testujący je funkcjonariusze zwrócili uwagę na jego mocną kratownicową ramę, elastyczny i gładko pracujący silnik, mocne podwozie i wysoki komfort jazdy. Trzeba było tylko przystosować ten motocykl do wymogów służby w policji.

Specjalnie przygotowane Moto Morini X-Cape 650 trafiły do włoskiej policji

We współpracy z ekspertami

Zadanie to powierzono firmie Bertazzoni, która od lat przebudowuje różne pojazdy na potrzeby służb państwowych. X-Cape okazał się motocyklem wdzięcznym i łatwym w modyfikacji. Jak każda maszyna policyjna, Moto Morini musiało otrzymać sygnały świetlne i dźwiękowe. Te pierwsze umieszczono na bocznych owiewkach oraz na teleskopowym wysięgniku umieszczonym w tylnej części maszyny.

Specjalnie przygotowane Moto Morini X-Cape 650 trafiły do włoskiej policji

Opatentowane przez Bertazzoni LED-owe światła są lekkie i doskonale widoczne z każdej strony. Mogą świecić światłem o niewielkim natężeniu w sposób ciągły, co jest stosowane w standardowej służbie patrolowej, tak by policjant na motocyklu mocniej rzucał się w oczy. Mogą też intensywnie błyskać w czasie pościgu lub innej grubszej akcji.

Specjalnie przygotowane Moto Morini X-Cape 650 trafiły do włoskiej policji

Podwójną syrenę oraz obsługujące ją urządzenia umieszczono symetrycznie po obu stronach motocykla. Włoskie przepisy dla maszyn policyjnych wymagają głośności na poziomie 90 dB, mierzonej w odległości 30 metrów od przodu pojazdu. Zamontowana na Moto Morini syrena spełnia te wymagania z nawiązką. Wszystkie przyciski służące do obsługi sygnałów świetlnych i dźwiękowych są ergonomicznie umieszczone na kierownicy, dzięki czemu jadący motocyklem policjant nie musi odrywać rąk, by do nich sięgnąć.

Specjalnie przygotowane Moto Morini X-Cape 650 trafiły do włoskiej policji

Widoczny za dnia i w nocy

Całości dopełnia oczywiście odpowiednia kolorystyka. Cały motocykl, wraz z kuframi bocznymi, został oklejony przygotowaną przez firmę Bertazzoni folią mikropryzmatyczną. Doskonale odbija ona światło, dzięki czemu policyjny pojazd jest dobrze widoczny już z dużej odległości.

Specjalnie przygotowane Moto Morini X-Cape 650 trafiły do włoskiej policji

Dodatkowo niektóre krawędzie maszyny wykończono żółtymi fluorescencyjnymi naklejkami. Schemat biało-niebieskiej grafiki ustalono z przedstawicielami klienta – czyli policji. Nieco kanciaste owiewki X-Cape okazały się bardzo podatne na zabieg oklejania, całość wygląda znakomicie.

Specjalnie przygotowane Moto Morini X-Cape 650 trafiły do włoskiej policji

Pierwsze Moto Morini X-Cape 650 w tej wersji trafiły do lokalnych policji w Castelfidardo i Senigallii, małych miasteczkach we wschodnich Włoszech, na wybrzeżu Adriatyku. Paolo Tondini, dowódca lokalnej policji w Castelfidardo, podsumowuje:

Obecnie mamy w użyciu dwie sztuki X-Cape 650. Motocykl okazał się idealny do zadań, jakie przed nim stawiamy. Jest zwinny, wygodny i bezpieczny. Pomaga nam służyć naszej społeczności i chronić ją. Jesteśmy świadomi uwagi i zaangażowania, jakie Moto Morini i Bertazzoni włożyły w ten projekt. Jesteśmy pewni, że te pojazdy będą w stanie pomóc nam w naszej pracy oraz w szybszym i skuteczniejszym reagowaniu na sytuacje awaryjne.

Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Motocyklami Kayo na biegun północny

Jednoślady to bardzo uniwersalne pojazdy. Można nimi wyskoczyć do kawiarni, pojechać do Rumunii, wybrać się w podróż do Mongolii, a nawet na… biegun. Na...

Motocykle Kove już w Polsce! Na Torze Modlin zaprezentowano modele: Rally 450, 500F, 500X [ceny, wrażenia, jakość]

Chińczycy polecieli w kosmos. Chińczycy rozwinęli tak elektronikę, że ich smartfony są nie do odróżnienia jakościowo od wiodących produktów konkurencji. Ba, nawet ta sama...

Czy polskie autostrady rzeczywiście stały się śmiertelnie niebezpieczne? Emocjonalny list ojca po fatalnym wypadku na A1

Choć nie brakuje innych spraw mocno dzielących Polaków, to kwestia zachowania się na autostradach jest jednym z głównych tematów zapalnych. Problemem jest nie tylko...

Nowe BMW F 900 GS Adventure. Klasa średnia, klasa premium [opis, prezentacja, dane techniczne]

W najnowszej wersji BMW F 900 GS Adventure średnia jest tylko klasa pojemnościowa, choć przecież 895 cm3 i 105 KM to wartości więcej niż...

Chcesz nagrać wykroczenie kierowcy auta lub motocykla? Nie rób tego będąc na pasach, bo dostaniesz mandat

W dobie smartfonów z dobrymi kamerami każdy z nas może zawalczyć o sprawiedliwość na drodze i nagrać cudze przewinienia. Bo przecież nie swoje, choć...