czw, 16 wrz. 2021

Rajdowe i crossowe wersje SFM Junak M-07 R i C oraz sportowe sukcesy tych konstrukcji [dane techniczne, moc]

-

W czerwcu 1955 roku podjęto decyzję o rozpoczęciu produkcji Junaka w Szczecińskiej Wytwórni Sprzętów Metalowych. Z różnych powodów produkcja pełną parą ruszyła dopiero w 1957 roku. W następnym roku zakłady otrzymały nazwę Szczecińska Fabryka Motocykli. Jednocześnie powołano nieliczny dział konstrukcyjny, który miał odpowiadać za modernizację motocykla i tworzenie jego wersji pochodnych.

Zgodnie z ówczesnym trendem zajęto się opracowaniem odmian sportowych. Takie wersje budowano również z wykorzystaniem podzespołów SHL-ek, WFM-ek, czy w późniejszym okresie WSK-ek.

Zaczynamy od Junaka M-07

Junak M07

Podstawą do tworzenia wersji sportowych był oczywiście Junak M-07. Pod koniec lat 50. ubiegłego wieku powstały M-07 R – motocykl rajdowy i M-07 C – przeznaczony do crossu.
Prace skoncentrowano na dwóch zagadnieniach – zwiększeniu mocy jednostki napędowej i odchudzeniu całej konstrukcji.

Nadwozie pozbawiono zbędnego oblachowania, zastosowano między innymi znacząco mniejsze błotniki, lżejsze wydechy (model C pozbawiono tłumika), mniejsze siedziska i zbiorniki paliwa. W ramach walki ze zbędnymi kilogramami z instalacji elektrycznej usunięto akumulatory.

Aby poprawić panowanie nad motocyklem w trudnym terenie zamontowano nową, szerszą kierownicę. Zwiększono również prześwit – w odmianie krosowej wyniósł on 180, a w wersji rajdowej aż 225 mm.

Silnik w wersji R osiągał moc 19 KM, a w wersji C 22 KM, co w porównaniu z wyjściowymi 17 KM było dosyć znaczącą poprawą.

Junaki na start!

Już w roku 1958 nowe maszyny wzięły udział w zawodach krajowych i międzynarodowych, przynosząc chlubę twórcom, zawodnikom i całej Szczecińskiej Fabryce Motocykli.
Dwa fabryczne zespoły w XVI Międzynarodowym Rajdzie Tatrzańskim zajęły drugie i trzecie miejsce. W klasyfikacji indywidualnej najwyżej notowany był jeden z fabrycznych zawodników SFM – Erhard Stadie, który ukończył zawody na piątym miejscu.

Również popularna wówczas Sześciodniówka była miejscem triumfów Polaków i ich maszyn. Były to zawody drużynowe, rozgrywane pod auspicjami federacji FIM (Fédération Internationale de Motocyclisme), które były nie lada sprawdzianem dla motocykli i kierowców. Składały się z sześciu jednodniowych etapów, rozgrywanych w trudnym terenie. W 1958 roku odbywały się w Garmisch – Partenkirchen w RFN. Polska wystawiła piętnastu zawodników, którzy przywieźli osiem złotych medali. Szczególnie cenny był ten otrzymany przez Witolda Płużańskiego, bowiem po raz pierwszy w historii Szcześciodniówek zdobyty został na motocyklu polskiej produkcji.

Przerwana passa, ale i późniejsze sukcesy

Niestety w kolejnym roku nie udało się powtórzyć sukcesu. Na sześciodniówce w czechosłowackim Gottvaldowie ta część ekipy fabrycznej, która dosiadała Junaków 350, nie ukończyła zawodów z powodu awarii. Trudom „Sixdays” nie podołały w poszczególnych egzemplarzach: wał korbowy, zawory oraz mechanizm zmiany biegów.

Więcej szczęścia miały Junaki XVII Międzynarodowym Rajdzie Tatrzańskim. Junaki 350 ukończyły zawody na trzeciej pozycji. W klasyfikacji indywidualnej Erhard Stadie zajął trzecie miejsce, a Wilhelm Jugowski piąte.

W 1960 roku nasi rodacy – Franciszek Stachiewicz, Edward Kurowski i Konrad Stabiński przywieźli srebrne medale z XXXV Sześciodniówki, zorganizowanej w austriackim mieście Bad Aussee.

Kultowe jednoślady minionej epoki: SFM Junak M07, M10, M13, M14 [historia, opis, dane techniczne, cena]

Podczas XIX Rajdu Tatrzańskiego zespół fabryczny ponownie stanął na podium, na trzecim miejscu.

Największe sukcesy Polacy jadący na Junakach odnotowali w 1962 roku. Z Rajdu Tatrzańskiego wrócili z Wielką Nagrodą Tatr, a zespół SFM wywalczył Międzynarodową Nagrodę Fabryczną. Dodatkowo Wilhelm Jugowski okazał się zwycięzcą klasy 350. Z Sześciodniówki w Garmisch-Partenkirchen Edward Kurowski, Janusz Orzepowski, Franciszek Stachiewicz oraz Zenon Wiatr wrócili ze złotymi medalami.

Wielką Nagrodę Tatr kierowcy Junaków przywieźli również w 1963 roku. To był ostatni rok, w którym załogi na Junakach 350 miały znaczący udział. Technika motocyklowa dynamicznie parła na przód i produkt SFM nie był już w stanie za nią nadążyć. Zresztą szczecińskie zakłady stopniowo przechodziły na produkcję podzespołów do samochodów. W 1965 roku bramy SFM opuściły ostatnie Junaki.

Dane techniczne Junak M-07 C

Silnik: czterosuwowy, jednocylindrowy, górnozaworowy, chłodzony powietrzem
Pojemność skokowa: 349 cm3
Moc maksymalna: 22 KM
Zasilanie: gaźnik typ G26 o średnicy gardzieli 26 mm
Sprzęgło: mokre czterotarczowe
Skrzynia biegów: cztery przełożenia
Przeniesienie napędu: łańcuchem
Rama: podwójna kołyskowa zamknięta. Spawana z rur stalowych o przekroju eliptycznym.
Hamulce: półbębny tłoczone – średnica bębnów 200 mm
Instalacja elektryczna iskrownik typu M3304 lub IKA-ZS3
Prędkość maksymalna: ok. 130 km/h

Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Kask HJC C80 – jeden kask, nieskończenie wiele możliwości

HJC C80 to dwa kaski w jednym. To jeden z nielicznych takich kasków na rynku. Po zamontowaniu daszka i zdjęciu szyby jest idealną propozycją...

Iphone nie nadaje się jako nawigacja do motocykla – wibracje mogą uszkodzić smartphona

Coraz więcej osób decyduje się na zakup urządzenia z logotypem nadgryzionego jabłka. Bez względu jednak na markę naszego telefonu każdy używany jest przeważnie w...

MV Agusta Brutale 1000 RS – nadchodzi wygodniejsza, ale również tańsza wersja topowego nakeda

MV Agusta rozszerzyła swoją ofertę o model Brutale 1000 RS, który jest w prostej linii odmianą wersji RR. Tegoroczna nowość ma być przede wszystkim...

Polacy nie chcą kupować już niewielkich motorowerów – dominacja pełnoprawnych motocykli na rynku – statystyki sprzedaży

Jeszcze niedawno nie mogliśmy nadziwić się jak fantastycznie sprzedają się małe motorowery w Polsce. Przyczyniła się do tego pandemia, ale także zmiana przepisów, która...

Jaka przyszłość czeka linię 660 Aprilii? Inżynier zdradza plany

Budowa nowej linii modelowej o pojemności 660 przez Aprilię okazała się prawdziwym hitem. Modele świetnie się sprzedają, fantastycznie jeżdżą, ale przede wszystkim sprawiły, że...