Kratownica na tylnych kołach motocykli Royal Enfield. Wielki stelaż pod sakwy czy może coś innego?

-

W egzemplarzach maszyn Royal Enfield jeżdżących po naszym kraju raczej ich nie znajdziemy. Za to przeglądając zdjęcia, filmy i materiały reklamowe z Indii łatwo zauważyć, że wiele motocykli wyposażonych jest w kratownicę zasłaniającą z jednej strony niemal całe tylne koło. Jaka jest rola tego niezbyt estetycznego akcesorium?

Metalowa kratownica z cienkich prętów, a na dole rodzaj półki czy podestu. Na pierwszy rzut oka wygląda to na stelaż pod naprawdę duży bagaż. W końcu w Indiach motocykle wykorzystywane są głównie użytkowo i nieraz muszą przewieźć całe rodziny wraz z ich dobytkiem. Czy tak jest w istocie? Nie do końca, choć oczywiście można również wykorzystać to w ten sposób.

Royal Enfield 350: Classic i Meteor 2023. Tak podobne, a tak różne [porównanie, test, dane techniczne, opinia, wady, zalety, video]

Ten element to tzw. saree guard, od nazwy indyjskich długich i powłóczystych damskich strojów – sari. Jak wiadomo podejście Hindusów do odzieży motocyklowej jest zgoła inne niż u nas i tam po prostu jeździ się w tym, w czym się chodzi, a kobiety chodzą w sari. Będąc pasażerkami motocykli, siedzą na tylnym siodełku bokiem. Kratownica ma za zadanie uniemożliwienie, a przynajmniej utrudnienie przypadkowego wkręcenia się tkaniny w tylne koło. Na podeście (jeśli jest) stawia się stopy. 

Kratownica na tylnych kołach motocykli Royal Enfield. Wielki stelaż pod sakwy czy może coś innego?

Saree guard oraz uchwyty dla pasażera to obowiązkowa część wyposażenia nowych motocykli, które trafiają na rynek indyjski. Jako pierwszy przepis ten wprowadził w 2008 roku stan Madhya Pradesh, a dekadę później Sąd Najwyższy rozszerzył go na cały kraj.

Zdjęcia: FB Royal Enfield

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY