Przełęcz Cemerno to jedno z tych miejsc, na które trafiają tylko najwięksi fani motocyklowych tras. Od kiedy zbudowano wygodny objazd tunelem, piękna widokowa przełęcz powoli odchodzi w  zapomnienie.[sam id=”24″ codes=”true”]

Rosnące wymagania ruchu kołowego wymuszają tworzenie wygodniejszych tras, choćby kosztem rezygnacji ze wspaniałych widoków. Przykładem tego trendu jest choćby norweska droga Aurlandsvegen, która po budowie skrótu przez tunel Laerdal niemal całkowicie opustoszała.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Cemerno (1)Droga przez przełęcz Cemerno także jest przykładem jak rozwój spycha na margines wspaniałe, warte odwiedzenia drogi. Mimo niezłej infrastruktury i przyzwoitej jakości, popularny niegdyś szlak z Izgori do Cemerno odwiedzają dziś niemal wyłącznie motocykliści i rowerzyści.

Cemerno (3)Ogromną zaletą znikomej popularności tej trasy jest mały ruch, co pozwala bez przeszkód cieszyć się zachwycającymi widokami i atmosferą spokoju i relaksu.

Cemerno (4)Droga przez przełęcz Cemerno w całości poryta jest asfaltem, w najbardziej niebezpiecznych miejscach kierowcę chronią bariery zabezpieczające. Problemem mogą okazać się łachy piachu i żwiru zalegające po obfitych opadach deszczu. Warto także uważać na kamienie osuwające się na drogę ze stromych zboczy.

Aktualizacja 23 sierpnia 2015

Droga przez przełęcz jest nieprzejezdna. Jak informuje nasza czytelniczka Agnieszka Walesiak, rzeka zerwała most, a skalne osuwiska zniszczyły nawierzchnię w niektórych miejscach.

Cemerno (2)
Fot. Agnieszka i Piotr Walesiak
Cemerno (1)
Fot. Agnieszka i Piotr Walesiak

[sam id=”11″ codes=”true”]

Przełęcz Cemerno – informacje

Długość trasy 10 km

Nawierzchnia asfalt

Maksymalne nachylenie bd

Maksymalna wysokość 1 293 m. npm.

Serpentyny tak

Stopień trudności średni

Przełęcz Cemerno – mapa

1 KOMENTARZ

  1. Próbowaliśmy przejechać tą trasę w sierpniu tego roku (2015), ale jest nieprzejezdna, bo rzeka zerwała most. Na dodatek są osuwiska ziemi, które obgryzły miejscami 2/3 szerokości drogi.
    Ale i tak warto było spróbować, bo widoki faktycznie piękne.
    Mam zdjęcia w/w sytuacji, ale tu chyba się nie da wstawić fotek?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ