Szosa Transfogaraska, Rumunia. Kultowe winkle i straszna historia [TRASY MOTOCYKLOWE]

-

To smutny pomnik szaleństwa i totalitaryzmu. Zbudowana przez wojsko kosztem ogromnych ofiar, jest dziś jednym z najważniejszych miejsc turystycznych w Rumunii. Szosa Transfogaraska, cel motocyklowych pielgrzymek  z całej Europy.

Wybudowana przez Nicolae Ceauşescu Szosa Transfogaraska (DN7C) biegnie przez najwyższy odcinek południowych Karpat. Zbudowano ją w odpowiedzi na sowiecką interwencję w Czechosłowacji. Rumuński dyktator chciał mieć pewność, że w razie podobnej interwencji w Rumunii jego armia będzie w stanie dotrzeć w krótkim czasie do północnej granicy.

 

Budowa pochłonęła miliardy dolarów i wiele ofiar śmiertelnych wśród pracujących przy niej żołnierzy. Szosa Transfogaraska jest drugą co do wysokości nad poziomem morza drogą w Rumunii i bez wątpienia jedną z najbardziej malowniczych tras na świecie. Potwierdzili to dziennikarze znanego brytyjskiego programu motoryzacyjnego Top Gear w jednym ze specjalnych odcinków swojego programu.

Przy-budowie-zginęło-40-żołnierzyZbudowana w latach 1970 – 1974 Szosa Transfogaraska (droga DN7C) biegnie przełęczą pomiędzy dwoma najwyższymi szczytami w Rumunii: Moldoveanu i Negoiu, łącząc Transylwanię i Wallachię. Wznosi się na wysokość 2034 m n.p.m.

Na-Transfogaraskiej-znjaduje-się-pięć-tuneli Najbardziej spektakularnym odcinkiem trasy jest część północna, składająca się z ogromnej liczby agrafek, ostrych zakrętów i stromych podjazdów. Szosa Transfogaraska zamyka się na okres zimowy i wiosnę, zwykle od końca października do końca czerwca. Znaki informujące o możliwości zamknięcia znajdziemy na początkach trasy: w miejscowościach Curtea de Argeş i Cartisoara.

Szosa Transfogaraska, Rumunia. Kultowe winkle i straszna historia [TRASY MOTOCYKLOWE]

Na Szosie Transfogaraskiej  znajdziemy więcej tuneli i wiaduktów niż na jakiejkolwiek innej rumuńskiej drodze. W pobliżu najwyższego punktu, przy jeziorze Bâlea, szlak biegnie najdłuższym w kraju, nieoświetlonym tunelem – 884 m. Ze względu na liczne zakręty na drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h. Wzdłuż Szosy Transfogaraskiej zlokalizowano wiele hoteli i schronisk, nie brak także atrakcji turystycznych. Najważniejsze z nich to wodospad Balea i Twierdza Poenari, uznawana za dawną siedzibę Vlada Palownika, czyli hrabiego Drakuli.

Trzeba-się-liczyć-z-zamknięciami-z-powodu-śnieguOgromne wrażenie robi także zapora wodna na jeziorze Vidraru, która jest częścią Szosy Transfogaraskiej. Północna część drogi wykorzystywana była dawniej jako jeden z etapów wyścigu kolarskiego Turul României. W 2010 kręcono tam film Ghost Rider z Nicolasem Cagem. Trasę na naszym portalu opisaliśmy też w artykule Kufry pełne szczęścia.

Szosa Transfogaraska – informacje

Długość trasy: 151 km
Nawierzchnia: asfalt
Maksymalna wysokość: 2034 m n.p.m.
Serpentyny: tak
Stopień trudności: średni

Szosa Transfogaraska – mapa


Wyświetl większą mapę

 

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY