Sezon motocyklowy w Polsce trwa zwykle od marca do listopada (chociaż nie brakuje osób, które starają się jeździć cały rok). W tym okresie klimat przyzwyczaił nas do skrajnych zmian związanych z aurą pogodową – od zimnych, deszczowych dni po żar lejący się z nieba. Zaryzykujemy stwierdzenie, że żadna z grup uczestników ruchu drogowego nie jest tak narażona na warunki atmosferyczne, jak motocykliści. Musimy dbać jednocześnie o własny komfort a także bezpieczeństwo. W tym artykule postaramy się przedstawić kilka typów motocyklach ubrań, które jednocześnie pozwolą pokonać każde warunki pogodowe, zapewniając przy tym bezpieczeństwo (zdrapkom mówimy stanowcze nie) i radość z jazdy na dwóch kółkach.

Wczesna wiosna i późna jesień

motocykle-wiosna

Wreszcie – śnieg zniknął, przymrozki odeszły w niepamięć a na drogi wracają nitki suchego i w miarę czystego asfaltu. Gdy na termometrach przez kilka dni utrzymuje się temperatura powyżej 10 stopi Celsjusza, większość motocyklistów wyrusza na drogi, aby po raz pierwszy przewietrzyć maszynę i wreszcie obudzić się z zimowego, motocyklowego letargu.

Jednak jak ubrać się na takie warunki? Pamiętajmy, nadal jest zimno, nadal możemy spotkać się z lodowatym wiatrem i pozostałościami po zimie. Każdy sklep motocyklowy specjalizujący się w ubiorze na taką porę roku poleci ocieplany kombinezon tekstylny – koniecznie z dodatkowymi podpinkami. Do kompletu możemy dodać także grubą bieliznę termoaktywną oraz kołnierz i ocieplane rękawice. W takim zestawie możemy przejechać znacznie dalej, nie martwiąc się o wyziębienie organizmu. Warto dodać, że większość dobrych kombinezonów tekstylnych posiada rozpinane podpinki, które możemy zdjąć wraz z nadejściem wyższej temperatury.

A co z jazdą jesienią? Zwykle od września do listopada odczuwamy pogorszenie pogody i spadek temperatury. Dla motocyklisty, który zaopatrzył swoją szafę w dobry moto-ubiór to nie problem – stosujemy zasadę identyczną do tej, która panuje wczesną wiosną. Znów na ulice wracają ocieplane kombinezony tekstylne i skórzane.

Pełnia lata to pełnia sezonu

motocykle-lato

Zwykle od początków maja mówi się o pełnym rozpoczęciu sezonu motocyklowego. Za nami wiosenne przymrozki oraz zloty rozpoczynające sezon. A co przed nami? Żar, który będzie lał się z nieba (zwłaszcza w okresie lipca i sierpnia). Na taką pogodę sklep motocyklowy poleca wentylowane kombinezony z meshtecu oraz letnie rękawice motocyklowe. Możemy również jeździć w wentylowanych kombinezonach tekstylnych lub skórzanych, pamiętając o tym, aby pozbyć się z nich wszelkiego rodzaju ocieplanych podpinek. Dobra wentylacja uchroni nas przed nadmiernym poceniem się (co jest najczęstszą przyczyną przeziębień w samym środku sezonu). Nie polecamy jazdy na tak zwaną zdrapkę czy też ubioru typowo cywilnego – pamiętajmy o bezpieczeństwie.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że nie ma ubioru uniwersalnego – na każdą pogodę motocyklista może wybrać inny ubiór, w którym będzie czuł się dobrze. Odwiedzając sklep motocyklowy z odzieżą warto jednak pamiętać, aby nigdy nie stawiać wygody przed bezpieczeństwem, w przeciwnym wypadku sezon motocyklowy możemy zakończyć dużo wcześniej, niż inni motocykliści.

1 KOMENTARZ

  1. Słabiutko. Już małe dziecko wie, że jak zimno to trzeba się ubrać. Na temat ubrań na moto można napisać całą rozprawę. Zagłębcie się trochę w temat, idzie jesień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ