Czysty, pachnący i zadbany samochód to dla każdego kierowcy radość i powód do dumy. Pielęgnację własnego pojazdu warto prowadzić starannie i wybrać dobre środki czyszczące do samochodu.

Do czyszczenia samochodu trzeba dobrze się przygotować. Będzie potrzebne wiadro, najlepiej takie ze specjalną siatką na dnie, pod którą wpadną drobinki piasku, ściereczka z mikrofibry albo irchy, gąbka i oczywiście środki czyszczące do samochodu.

Nadwozie myj kiedy lakier nie jest gorący – najlepiej wykonać to w cieniu lub w garażu. Nadmiernie nagrzana powierzchnia bardzo szybko odparowuje detergent, co nie pozwala na odpowiednie rozpuszczenie brudu. Na początek nadwozie dokładnie opłucz – do tego celu najlepszy będzie wąż ogrodowy lub myjka ciśnieniowa.

Spłukiwanie przeprowadź od góry do dołu – zapobiegnie to przemieszczaniu piasku z dolnych części auta do góry. Zwróć szczególną uwagę na okolice nadkoli, gdzie zbiera się najwięcej pyłu, piasku i ziemi.

Do mycia samochodu używaj tylko środków czyszczących do samochodu. Zawierają one specjalne, przeznaczone do karoserii oleje i lubrykanty, które ułatwiają rozpuszczanie typowych zabrudzeń karoserii. Zwykły płyn do naczyń usunie powłokę woskową i negatywnie wpłynie na elementy gumowe i plastikowe.

Mycie zasadnicze zacznij od felg. Pozwoli to usunąć pył z klocków hamulcowych. Warto pomyśleć o użyciu dwóch wiader – ryzyko porysowania minimalizowane jest niemal do zera. Pierwsze wiadro wypełnij wodą z szamponem, a drugie samą wodą. Po umyciu każdej partii nadwozia, spłucz ściereczkę w wiadrze z wodą, a następnie namocz ją w wiadrze z płynem.

Myj nadwozie wzdłuż konturów auta – jeśli będziesz wykonywał koliste ruchy, jak podczas mycia podłogi, ewentualne ślady będą bardzo widoczne po wyschnięciu. Po umyciu każdej części spłucz ją bieżącą wodą z węża lub myjki ciśnieniowej.

Po zakończeniu czyszczenia spłucz dokładnie całe nadwozie od góry do dołu. Najlepiej zrobić do bezpośrednio wodą z węża, trzymając go w odległości 204 cm od lakieru. Woda spłynie szybko i zabierze ze sobą resztki szamponu, co pozwoli łatwiej osuszyć auto.

Wnętrze dokładnie odkurz, wyciągając uprzednio wszystkie dywaniki. Najlepiej posłużyć się wąską końcówką odkurzacza, która usunie kurz ze wszystkich zakamarków samochodu. Odkurzone powierzchnie plastikowe można przetrzeć środkami do kokpitu dostępnymi na stronie makro.pl, które w łatwy sposób usuną tłuszcz, kurz i inne zanieczyszczenia.

Tapicerkę spryskaj preparatem do prania, który szybko rozpuści zabrudzenia i odświeży materiał w ciągu kilku minut. Podobnego środka można użyć także do tapicerki skórzanej.

Choć wszystkie te zabiegi zajmują sporo czasu, efekt w postaci pięknego, czystego samochodu wart jest każdej poświęconej mu minuty.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ