Płyn do chłodnicy to ważny, choć często zaniedbywany element eksploatacyjny każdego samochodu. Brak płynu chłodniczego lub jego nieprawidłowy poziom nie prowadzi do niczego dobrego, lecz wręcz przeciwnie może przynieść fatalne skutki. Dlatego warto zaopatrzyć się w jego zapas.

Każdy silnik spalinowy do prawidłowej i efektywnej pracy potrzebuje odpowiedniej temperatury, która nie powinna być ani zbyt wysoka, ani zbyt niska. Z tego powodu bardzo ważne jest, by z należytą troską potraktować układ chłodzenia, gdzie kluczowym elementem jest płyn chłodniczy, który odpowiada za transport ciepła.

Lider chemii prosto z Polski

Borygo to płyn do chłodnic, który od lat należy do topowych produktów firmy Boryszew i jest najchętniej wybieranym płynem w kraju. Producent to lider w branży chemii motoryzacyjnej w Polsce. Płyny Borygo to zaawansowane produkty, których kluczowym atutem jest wydłużona żywotność. Producent daje gwarancję ochrony silnika nawet na 250 tys. km lub 5 lat. Pięciolitrowe opakowanie flagowego płynu marki, tj. Borygo Premium kupimy za ok. 54 zł.

Dynagel 2000 jako zamiennik

Płyn do chłodnic Dynagel 2000 to produkt firmy Autoland, kolejnego przedstawiciela polskiej myśli chemii motoryzacyjnej. To dobry płyn, który charakteryzuje przede wszystkim duża elastyczność względem silników. Ponadto można go z powodzeniem mieszać z innymi płynami, co ułatwia uzupełnienie zbiornika chłodnicy w przypadku np. nowo zakupionego używanego auta. Płyn chłodniczy Dynagel 2000 znajdzie zastosowanie w każdym pojeździe i można nim uzupełnić praktycznie każdą chłodnicę samochodową. Pięć litrów płynu kosztuje ok. 40 zł.

Prestone – gigant zza oceanu

Firma Prestone to światowy lider w produkcji płynów do chłodnic. Płyny amerykańskiej marki to gwarancja niezawodności i wydłużonego okresu sprawnej eksploatacji. Specjaliści z branży zwracają uwagę przede wszystkim na temperaturę wrzenia płynów Prestone, która sięga aż 129oC. Ponadto na uznanie zasługuje także innowacyjny system E-Z Pour, który minimalizuje ryzyko wylania się płynu podczas użytkowania. Płyny chłodnicze Prestone dedykowane zostały wszystkim modelom aut i można je kupić za około 45 zł / 4 litry.

Febi Bilstein i Valeo

Valeo i Febi Bilstein to firmy, które produkują płyny do chłodnic na potrzeby fabrycznie nowych pojazdów. Ich płyny na rynku zamiennym to dobra propozycja dla tych kierowców, którzy szukają produktów najbliższych oryginałowi, który zalecany jest przez producenta samochodu – podpowiadają specjaliści największego sklepu motoryzacyjnego w kraju, NoweCzesci.pl. Co istotne, obie marki posiadają w ofercie także płyny chłodnicze do tirów. Pięć litrów płynu ww. firm kosztuje około 50 zł.

Na koniec uwaga. Kupując płyn chłodniczy, należy pamiętać, że nie liczy się tylko marka. Kluczowe kryterium wyboru powinna zawsze stanowić zgodność płynu ze standardami i normami, które zostały wskazane przed producenta samochodu w książeczce serwisowej. Ponadto należy pamiętać, by regularnie sprawdzać poziom płynu i w razie ew. ubytków uzupełniać go. Tylko odpowiednia profilaktyka zapewni silnikowi auta ciągłą ochronę.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ