Wybór dobrych zimowych opon jest kluczowy dla bezpieczeństwa. Trudno dziś znaleźć kogoś, kto twierdzi, że nie warto ich stosować. Radzimy jak dobrze wybrać odpowiednie ogumienie na zimę.

Opony zimowe to już właściwie oczywistość. Na ich zakup decyduje się zarówno doświadczony kierowca dostawczaka, jak i gospodyni domowa, która jeździ od czasu do czasu. Zalety opon zimowych doceniają nawet starzy szoferzy, którzy szlifowali swoje umiejętności w czasach, gdy ogumienie było na wagę złota i nikt nie myślał o różnych typach przeznaczonych na różne warunki drogowe.

W gąszczu niezliczonych ofert trudno ocenić który model opony będzie najlepszy do naszego pojazdu. Wahamy się czy droższa opona będzie sprawować się lepiej, czy może nie warto przepłacać skoro jeździmy rzadziej. Przedstawiamy kilka ważnych szczegółów, które warto wziąć pod uwagę szukając opon zimowych do własnego samochodu.

Rodzaj bieżnika

Opona może mieć bieżnik symetryczny lub asymetryczny. Ten pierwszy spotykany jest już coraz rzadziej. Opony z takim bieżnikiem są zwykle tańsze, ale i mniej zaawansowane technologicznie. Najczęściej montuje się je w małych samochodach osobowych i dostawczakach.

Opona z bieżnikiem asymetrycznym, czyli różnym po lewej i prawej stronie wymaga odpowiedniego montażu – zgodnego z kierunkiem ruchu koła. Zewnętrzna strona takiej opony jest wyposażona w masywniejsze lamele, co poprawia trakcję w zakrętach i przedłuża żywotność opony. Bieżnik po wewnętrznej stronie przystosowany jest do odprowadzania wody oraz zapewnia przyczepność podczas jazdy na wprost.

W oponach zimowych najpowszechniej stosowany jest bieżnik kierunkowy o wzorze zbliżonym do jodełki. Takie opony również wyposażone są we wskaźnik kierunku toczenia. Kierunkowe ułożenie lameli bieżnika umożliwia skuteczne odprowadzanie wody i błota spod opony oraz zapewnia odpowiednią trakcję oraz skraca drogę hamowania.

W oponach zimowych mieszanka gumowa jest znacznie bardziej miękka niż w oponach letnich. Zapewnia to odpowiednią reakcję bieżnika na wodę, błoto i śnieg. Przekłada się to na dobrą przyczepność opony. Takich właściwości nie jest w stanie zapewnić opona letnia. Mieszanka gumowa w takiej oponie w niskich temperaturach twardnieje i nie zapewnia prawie żadnej reakcji na nawierzchnię. Także wzór lameli bieżnika nie jest przystosowany do „łapania” śniegu, dlatego opony letnie zimą ślizgają się niemal na każdym podłożu.

Grupy cenowe

Każdy producent, na przykład Pirelli, Continental czy Michelin ma w swojej ofercie opony różnych marek i różnych klas cenowych . Klasy cenowe określa się zwykle jako ekonomiczna, standardowa i premium. Każda z nich przeznaczona jest do innych zastosowań – te najtańsze stosuje się w samochodach, pokonują niewielkie dystanse, zwykle w mieście. Opony premium to produkty wyposażone w najwyższe technologie. Montuje się je w pojazdach, które pokonują duże dystanse, często w trudnych i zmiennych warunkach drogowych.

Różnice między oponami różnych klas dotyczą zwykle technologii zastosowanych tak przy produkcji mieszanki gumy, jak i wykorzystanego wzoru bieżnika. Użyte rozwiązania mają znaczenie dla żywotności opony, jej oporów toczenia, zużycia paliwa, trakcji czy przyczepności. Dlatego jeśli dużo podróżujesz zimą, warto zdecydować się na droższy model opony.

Bezpieczeństwo

Pełen komfort i bezpieczną podróż zapewni tylko komplet czterech identycznych opon zimowych. Jeśli z oszczędności zdecydujesz się zostawić opony letnie zamontowane na jednej osi może się zdarzyć, że na zakręcie samochód straci przyczepność i wypadnie z drogi. Opony letnie mają w porównaniu do opon zimowych ekstremalnie niską przyczepność spowodowaną użyciem twardej gumy oraz typowo letnim wzorem bieżnika.

Cztery identyczne opony zimowe w samochodzie zapewnią prawidłowe działanie systemów ABS i kontroli trakcji. Pozorna oszczędność rzędu kilkuset złotych może nieoczekiwanie wpędzić cię w poważne koszty, kiedy przyjdzie naprawić uszkodzony samochód, lub choćby wezwać pomoc drogową by wyciągnęła twoje auto z rowu.

Co zatem wybrać?

Jeśli zimą poruszasz się głównie po mieście, wybierz opony kierunkowe klasy ekonomicznej lub średniej. Jeśli jeździsz głównie poza miastem, pokonujesz długie trasy w różnych warunkach drogowych, wybierz opony asymetryczne klasy średniej lub wysokiej lub dobre kierunkowe, najlepiej klasy premium.

Jeśli największą wagę przykładasz do dobrej trakcji samochodu na zaśnieżonej drodze, pewnego ruchania i zatrzymywania wybierz opony zimowe kierunkowe. Jeśli najważniejsze jest dla ciebie pewne prowadzenie w zakrętach, dobra reakcja na ruchy kierownicą, niższe zużycie paliwa i wydłużona żywotność opon, postaw na opony zimowe asymetryczne.

Więcej informacji i porad znajdziecie Państwo na stronie TeamTotal.pl

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ