Osoby chociaż trochę interesujące się motoryzacją, na pewno wiele do powiedzenia mają na temat opon. Można go w końcu rozpatrywać na wiele różnych sposobów. Wygląd, przeznaczenie, rozmiar, zastosowanie. Co jednak faktycznie najważniejszego powinniśmy powiedzieć o oponach?

Jak wiadomo, opony trzeba dobierać do odpowiedniego typu samochodu i jego przeznaczenia. Samochody terenowe z pewnością będą różniły się od tych, wykorzystywanych tylko w mieście. Nie trudno zgadnąć, iż do wyboru opon, należy odpowiednio się przygotować. Mają one bezpośredni wpływ, nie tylko na komfort, ale również na bezpieczeństwo jazdy. Podstawową sprawą dotyczących opon, jest konieczność ich wymiany.

Jak każdy element, po pewnym czasie może ona ulec zużyciu. Bardzo często zdarza się, iż opona pęka, lub zostaje rozcięta pod wpływem jakiegoś czynnika mechanicznego, znajdującego się na drodze. Takich zdarzeń jednak nie da się przewidzieć. Mimo wszystko, podstawowym wyposażeniem samochodu są zapasowe koła. Innym czynnikiem jednak, który da się przewidzieć, są zmieniające się czynniki atmosferyczne.

Nikogo nie zaskoczy więc fakt, iż stan nawierzchni, uzależniony od pogody, ma duże znaczenie w momencie doboru opon. Dlatego też jednym z najprostszych ich podziałów jest ten, na opony letnie i zimowe. Nie jest to żadna nowość, jednak wielu ludzi nadal próbuje zaoszczędzić i znaleźć opony „uniwersalne”. Owszem, takie również można znaleźć w sprzedaży, jednak łatwo zgadnąć, iż trudno dostosować jeden element do dwóch różnych czynników.

Mimo, iż niektórzy zawzięcie twierdzą, iż śnieg i gorący asfalt, mimo skrajności to żadne wyzwanie dla opony, specjaliści nadaj ostrzegają – nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie. Każdy z nas powinien jednak pamiętać, iż opony dostosowane do jazdy zimna, diametralnie różnią się od tych do jazdy latem. Są one wykonane z innych mieszanek tworzywa – mają być one w końcu odporne na całkowicie inne warunki!
Aspektem kluczowym jest również fakt, iż opona użytkowana w sezonie innym, niż została do tego stworzona, zużywa się o wiele szybciej – co wcale nie uchroni nas przed ostateczną ich wymianą.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ