Naprawa samochodu nie musi od razu wiązać się z zakupami drogich części. Możemy wiele elementów zastąpić używając tzw. używanych zamienników albo części pochodzących ze złomowiska.

Najtańsza opcja zakupu to skorzystanie ze złomowiska, aukcyjnego serwisu internetowego lub giełdy internetowej, takiej jak np. nanodatex.pl. Serwis ten oferuje dostęp do całkowicie bezpłatnej bazy danych, nie ma tam prowizji oraz ukrytych opłat. W menu można znaleźć aż 200 modeli samochodów, które występują na rynkach całego świata.

Czy warto kupić używaną skrzynię biegów? Nie jest tajemnicą, że ceny skrzyń biegów, zwłaszcza automatycznych to koszt rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy zł. Natomiast za ułamek tej kwoty można kupić używany zamiennik. Skrzynie na które popyt nie jest duży możemy kupić już w cenie od 200 zł. Poza tym można też rozważyć kupno skrzyni regenerowanej, i tak np. do Volkswagena Polo koszt nie będzie większy niż 900 zł. W zamian otrzymać możemy sprawny, przynajmniej w 99% przypadków element wraz z gwarancją rozruchową. Pamiętajmy o tym, że skrzynie biegów ocenić można tylko w samochodzie, który jeździ, z tego powodu właśnie kupno zdemontowanego elementu będzie wiązało się z pewnym ryzykiem.

Sterowniki na szrocie będą kosztowały niewiele, musimy jednak brać pod uwagę fakt, że zazwyczaj konieczne jest znalezienie identycznego elementu – o tym samym numerze części. Poza tym, obecnie częściej niż kiedyś elementy elektroniczne budowane są tak, że zanim zostaną zamontowane w konkretnym samochodzie, konieczne jest jeszcze ich odpowiednie zaprogramowanie. Uważajmy na sterowniki poduszek powietrznych, gdyż są one jednorazowe, chociaż na złomowiskach nie brakuje tzw. elementów „zregenerowanych”… Sterowniki psują się przeważnie z powodu awarii drobnych podzespołów, zazwyczaj można je tanim kosztem naprawić.

Cz warto kupić rozrusznik lub alternator?

Jeżeli chodzi o te elementy, to zależne jest od konkretnego podzespołu. Elementy, które pochodzą ze starszych pojazdów tak skonstruowano, że możliwa jest naprawa tanim kosztem. Kupno części używanej w takim przypadku nie ma sensu. Jeżeli chodzi o nowe konstrukcje to można rzec złośliwie zostały zaprojektowane w taki sposób by były niemal nienaprawialne i drogie. Wtedy oczywiście można zaryzykować i kupić tzw. „używkę”, zaś montaż zlecić fachowcowi.

Nasza rada jest więc taka, by po nowsze konstrukcje pojechać na złom, bowiem starsze elementy łatwo można naprawić.

Co z elementami zawieszenia?

Nie wdając się w zbędne szczegóły – elementów zawieszenia kupujmy nowe. Nie będziemy w stanie ocenić na złomowisku jaka jest jakość części tego typu. W dodatku spora ilość podzespołów pochodzi z demontażu samochodów bardzo poważnie rozbitych, które często są mocno zdeformowane, czego nie widać na pierwszy rzut oka, natomiast prawda wychodzi na jaw wtedy, gdy nie jest możliwe poprawne ustawienie geometrii pojazdu. Pamiętajmy, że naprawdę niebezpieczne jest zastosowanie używanych amortyzatorów, zwłaszcza jeżeli pochodzą one z różnych samochodów. Dlatego nie przesadzajmy z oszczędzaniem, ponieważ to nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze, z tego powodu części zawieszenia zawsze kupujmy nowe.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ