Jak w Polsce wyglądają przepisy, dotyczące wypowiedzenia umowy OC? Odpowiadamy poniżej na pytanie.

Aby złożyć wypowiedzenie ubezpieczenia OC i zakupić polisę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym, należy złożyć formularz wypowiedzeniowy najpóźniej jeden dzień przed zakończeniem trwania polisy. Dlatego ważne jest, abyśmy dokładnie wiedzieli, kiedy kończy się nam polisa. Jeżeli tego nie zrobimy lub źle wypełnimy formularz, polisa zostanie automatycznie przedłużona o następne 12 miesięcy. Musimy mieć już podpisaną umowę o nowe ubezpieczenie OC, bo nie możemy bez ważnego ubezpieczenia poruszać się po drogach, przerwa w ubezpieczeniu również może podlegać karze. Za brak ważnego OC obecnie kara wynosi nawet ponad 3000 złotych. Poprośmy również ubezpieczyciela, od którego zamierzamy odejść, zaświadczenie o przebiegu polisy. Może to nam ułatwić uzyskanie zniżek.

Umowa przedłużona automatycznie

Ubezpieczalnia powinna nas pisemnie powiadomić, że nasze ubezpieczenie zostało przedłużone automatycznie. Jeżeli tak się stało, a my posiadamy umowę z innym ubezpieczycielem, może się zdarzyć, że będziemy zmuszeni opłacić obie składki. Dlatego warto pomyśleć wcześniej o zmianie towarzystwa ubezpieczeniowego i zająć się dostarczeniem odpowiednich dokumentów wcześniej. Obecne prawo stanowi w tym względzie tak, że możemy starać się złożyć wypowiedzenie po jego automatycznym przedłużeniu, tylko, jeśli mamy już podpisaną umowę z nowym ubezpieczycielem. Wtedy będzie trzeba zapłacić za czas trwania przedłużenia poprzedniej polisy.

Używany samochód

Na wypowiedzenie ubezpieczenia OC przy zakupie używanego samochodu mamy czas do końca jej trwania. Pamiętajmy, że taka polisa nie odnowi się automatycznie i możemy być narażeni na duże kary za jazdę bez ważnego OC.

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC przed końcem umowy

Można złożyć wypowiedzenie, jeśli samochód został sprzedany, skradziony, zezłomowany, wyrejestrowany, po dostarczeniu dokumentów to potwierdzających.

Zwrot składki za niewykorzystany czas polisy

Możemy odzyskać zapłaconą składkę, jeśli wypowiedzieliśmy umowę OC po np. sprzedaży auta. Ubezpieczyciel zwróci wtedy pieniądze na niewykorzystany czas polisy.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ