Na jakiej przyczepce przewozić motor i jak go właściwie zabezpieczyć?

-

Jeżeli chcesz kupić motocykl daleko od miejsca zamieszkania, pojawia się pytanie, jak go przetransportować do celu. Zważywszy, że mamy do czynienia ze sprzętem cennym, bezpieczeństwo przewozu wydaje się kwestią nadrzędną.

Jeżeli nie uznajemy kompromisów i nie chcemy, aby po drodze przydarzyły się jakieś wpadki, rozważmy transport sprzętu na przyczepce.

Transport na przyczepce

Przyczepkę można wypożyczyć w sklepie, serwisie motocyklowym bądź na stacji benzynowej, i samodzielnie przewieźć jednoślad. Warto jednak zachować ostrożność – szczególnie jeżeli nie mamy doświadczenia w tego typu transporcie – gdyż przez złe umocowanie możemy narazić motocykl na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Jak tego uniknąć? Oto dwie najważniejsze wskazówki:

– umieść koło motocykla w rogu przyczepki, mocując pas ściągający na przednie koło (pas przeciągamy przez dolną półkę zawieszenia i zahaczamy o przyczepę po drugiej stronie kierownicy).

– pas przekładamy przez siedzenie i przytwierdzamy do podłogi (oczywiście blokujemy przy tym hamulec).

Osoby, które nie mają zaufania do własnych umiejętności, mogą wypożyczyć specjalną przyczepę dedykowaną do transportu motocykli, zaopatrzoną w najazd i uchwyt, w którym umieszczamy przednie koło. Koszt jej wypożyczenia nie przekracza zazwyczaj ok. 50 złotych za dobę. Na przyczepkach dedykowanych do jednośladów mieszczą się zazwyczaj dwa motocykle. Koniecznymi elementami wyposażenia są także pasy ściągające oraz auto z hakiem. Więcej informacji dotyczących tego rodzaju transportu można znaleźć na stronie www.olacarcompany.pl.

Zapobiegliwi mogą wybrać jeszcze bardziej zaawansowaną opcję – mianowicie przyczepkę z plandeką. Pamiętajmy, że przy zmiennych warunkach pogodowych nasz motocykl jest stale narażony na deszcz, śnieg, grad, w związku z czym warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenie.

Czy mogę jeździć z przyczepką?

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania pojazdem z przyczepą, której masa całkowita nie przekracza masy samego pojazdu. Górna granica wynosi 3,5 tony.

Nawet jeżeli wszystkie wymagania zostaną spełnione, przemyślmy, czy czujemy się na siłach, aby kierować samochodem z przyczepką. To dodatkowe obciążenie, które utrudnia kierowanie pojazdem. Jeśli nie jesteśmy przekonani, czy poradzimy sobie z prowadzeniem oraz zamocowaniem, przemyślmy zatrudnienie do tego profesjonalistów.

Źródło

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY