Chorwacja jest bardzo popularnym miejscem w którym europejscy turyści spędzają wakacje, od 1991 roku, z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. W okresie sezonu urlopowego w Europie możemy zaobserwować duży napływ turystów, m.in. z Niemiec, Rosji, Włoch oraz oczywiście Polski.

Szczególnie Włosi i Niemcy upodobali sobie wakacje w Chorwacji, do której przyjeżdżają bardzo modnymi ostatnio kamperami. Jest to bardzo popularny sposób zwiedzania Chorwacji, który pozwala na przemieszczenie się praktycznie po całym kraju i wypoczynek w różnych miastach i miasteczkach rozsianych wzdłuż wybrzeża Adriatyku.

Wyjazd samochodem do Chorwacji

Gdy tylko zakończyła się wojna w Jugosławii i Chorwacja odzyskała niepodległość, najbardziej popularne stały się wyjazdy samochodem do Chorwacji. Głównym tego stanu rzeczy powodem był (i jest) fakt, iż jest to najmniej odległe państwo na południe od Polski, w którym możemy wypoczywać na wakacjach mając idealną i praktycznie gwarantowaną pogodę.

Decydując się na podróż na wakacje do Chorwacji samochodem możemy wybrać jedną z dwóch najbardziej popularnych tras. Pierwsza z nich prowadzi przez Słowację, Austrię, Słowenię, do Chorwacji. Druga z nich obejmuje przejazd przez Słowację, Węgry (przy tej okazji warto zwiedzić Budapeszt czy zrobić postój nad Balatonem) i wjazd do Chorwacji.

Co zwiedzić w Chorwacji?

Chorwacja oferuje wiele bardzo atrakcyjnych miejsc, które na pewno warto zwiedzić w trakcie wycieczki na wakacje. Pierwszym z nich i najbardziej znanym jest położone na południu kraju, miasto Dubrownik i starówka w Dubrowniku. Jadąc tam warto także zatrzymać się w położonej kilkadziesiąt kilometrów przed Dubrownikiem miejscowości Ston, w której możemy zobaczyć imponujący, najdłuższy w Europie mur obronny.

Ciekawym miejscem jest także wyspa Pag oferująca niezapomniane widoki i iście wulkaniczny klimat, na samej wyspie znajduje się miejscowość o tej samej nazwie, w której znajduje się piaszczysta plaża.

Chorwacja to także parki narodowe, najpopularniejszym jest tutaj Park Narodowy Jeziora Plitvickie, w którym możemy podziwiać robiące wrażenie wodospady, krystalicznie czyste jeziora i bujną roślinność. Popularny jest także Park Narodowy Krk.

Wycieczki do Chorwacji

Decydując się na wakacje w Chorwacji, idąc do biura podróży, aby kupić wycieczkę w ofertach zobaczymy praktycznie tylko wycieczki autokarowe – choć ostatnio dzięki coraz bardziej rozbudowanej siatce połączeń czarterowych, pojawiają się także wycieczki lotnicze. Jest tak, gdyż kraj ten nie jest bardzo oddalony, a transport autokarem jest dużo tańszy niż przelot samolotem. Dla niektórych takie wakacje mogą być trochę męczące, ale z drugiej strony dzięki temu ceny wycieczek do Chorwacji są bardzo atrakcyjne.

Kiedy jechać do Chorwacji?

Planując wycieczkę do Chorwacji na wakacje, najlepiej jest wyjechać tuż przed lub tuż po ścisłym sezonie turystycznym. Najlepszymi miesiącami jest tutaj maj, czerwiec oraz wrzesień. Co ważne pogoda w tych miesiącach jest na tyle dobra, że możemy praktycznie mieć pewność słonecznych dni i ciepłej wody w Adriatyku.

Co ważne w tych miesiącach nasze wakacje będą tańsze, gdyż ceny noclegów w różnego rodzaju kwaterach poza sezonem turystycznym są o około 30 procent niższe od tych w sezonie.

8 KOMENTARZE

  1. Ja planuję sam wakacje, więc wybieram samochód i rezerwowanie apartamentu przez serwisy typu booking czy BookApart i na razie się to sprawdza. W Chorwacji byliśmy 3 lata temu i było fajnie, ale dla mnie za gorąco :)

  2. Dla mnie w sam raz jeżeli chodzi o temperaturę, lubię ciepło :) Bookapart ma faktycznie sporo ofert w tym rejonie, za każdym razem trafia mi się inny nocleg :)

  3. Chorwacja jest piękna, ale dlaczego by nie pojechać w Polskę? I nie koniecznie nad polskie morze, ale w góry! W wakacje góry też są cudowne. Osobiście bardzo polecam Wierchomlę.

  4. …w tym roku Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Albania, Chorwacja,- oczywiście obowiązkowo Transfogar i Transalpina, wyjazd w przyszłą niedzielę 14tego, 2 tygodnie frajdy w najczystszym wydaniu,-swoją drogą nie ważne gdzie, ważne z kim i na czym :) … .

  5. witam w tym roku wybieramy sie na krotki urlop do Polski i mamy zamiar zwiedzic polnocno wschodnia strone z wjazde na Litwe lotwe i Estonie co polecacje do zobaczenia Pozdrawiam Darek i Irenka

  6. Byłem dwa razy w Chorwacji na moto, oprócz opisanych w artykule miejsc polecam wjazd na górę Św. Jerzego( Sv. Jure) w okolicach Makarskiej. Ostatnio znajomy mnie zachęcał do promowej przeprawy na wyspę Vis( promy ze Splitu) w celu jej objechania, spokojnie w 1 dzień można wyrobić się z tematem. Podobno świetna trasa wokół i fajne widoki. Może skorzystam z sugestii w tym roku, 13.06 jadę do Cro, nieco dłuższą trasą, zaliczając po drodze włoskie i austriackie przełęcze.

    • Michał – gratulujemy spostrzegawczości. „Mór” to archaizm oznaczający śmierć. Wierzymy, że autor, który dostarczył ten artykuł reklamowy miał na myśli konstrukcję z cegieł ;) Poprawione.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ