Jeszcze kilka lat temu średni wiek pojazdów, jeżdżących po polskich drogach, wynosił około 12 lat. Obecnie coraz częściej spotyka się samochody nowsze, kilku letnie, a to oznacza, że wybierając ubezpieczenie dla takiego auta trzeba wziąć pod uwagę nie tylko najtańsze OC, ale też odpowiednio dobrane autocasco. Kryteria doboru każdej z polis znacznie się różnią, jednak przy odrobinie chęci i wolnego czasu można kupić niedrogi i kompleksowy pakiet. Trzeba tylko wiedzieć jak szukać i na co zwracać uwagę.

 

Tanie OC, to podstawa

Podstawowym ubezpieczeniem, bez którego z pewnością nie można się obejść jest oczywiście OC. Szukanie tej polisy jest bardzo łatwe ponieważ nie trzeba się zagłębiać w szczegóły oferty, czy ogólne warunki ubezpieczenie (OWU), a należy jedynie zwracać uwagę na cenę. Ochrona odpowiedzialności cywilnej jest określana przez Ustawę z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, a zapisy tego aktu prawnego muszą być przestrzegane przez wszystkie towarzystwa posiadające w ofercie OC. Oznacza to, że niezależnie od tego, gdzie ta polisa zostanie zakupiona, zawszę będzie mieć dokładnie taki sam zakres, a różnić będzie się od innych jedynie ceną. Ponieważ jest to ubezpieczenie obowiązkowe i nie ma możliwości, aby z niego zrezygnować, najlepiej będzie po prostu poszukać najtańszego.

Wiele jest sposobów na znalezienie odpowiedniej polisy OC, jednak najbardziej efektywnym jest korzystanie z porównywarek internetowych, takich jak np. rankomat.pl. Tego typu narzędzia pozwalają na zestawienie ze sobą wielu różnych ofert i sprawdzeniu, która z nich będzie najtańsza. Co więcej, ma się możliwość sprawdzenia, czy jakieś towarzystwo ubezpieczeń nie oferuje w cenie OC dodatkowej polisy, np. assistance lub NNW. Należy jedynie pamiętać, że największe znaczenie, jak na razie ma koszt zakupu ochrony.

AC o dobrym zakresie

Autocasco jest ubezpieczeniem nieobowiązkowym i oznacza to, że w przeciwieństwie do OC, nie trzeba go posiadać, a jego zakup to indywidualna decyzja, każdego właściciela samochodu. Jednak z powodu tych różnic właśnie, znalezienie odpowiedniego AC jest nieco trudniejsze, niż szukanie taniego OC. Najważniejszą różnicą jest przede wszystkim to, że polisy autocasco nie są regulowane żadną ustawą, a przez każde towarzystwo z osobna. Ubezpieczenie to zapewnia wypłatę odszkodowania w razie uszkodzenia samochodu oraz jego wyposażenia standardowego lub dodatkowego, w wyniku wypadku, zdarzeń losowych lub działania osób trzecich.

OWU

Pierwszą i najważniejszą rzeczą o jakiej należy pamiętać jest dokładne czytanie ogólnych warunków ubezpieczenia. To właśnie na ich podstawie zawarta zostanie umowa i określone wszelkie zobowiązania towarzystwa. OWU zawierają również bardzo ważny dział, czyli wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności. Zawierają one opis zdarzeń i sytuacji, których wystąpienie pozbawia kierowcę odszkodowania lub ogranicza jego wysokość. Znajomość takich ustaleń pomoże uniknąć sytuacji, które mogłyby skutkować odmową wypłaty należnego zadośćuczynienia.

Rodzaj naprawy

To, w jaki sposób samochód będzie naprawiony po uszkodzeniu, zależy od tego, jaki rodzaj naprawy wybierze jego właściciel. Do wyboru kierowcy mają opcję warsztat, albo kosztorys. Jeżeli wybrany zostanie warsztat, to po szkodzie pojazd należy odstawić do zakładu naprawczego, który po wykonaniu wszystkich niezbędnych napraw, przesyła do towarzystwa klienta fakturę, która zostaje uregulowana bezgotówkowo. Wariant ten często jest proponowany dla samochodów nowych lub mających co najwyżej kilka lat. W przypadku opcji kosztorys, po szkodzie należy najpierw skontaktować się ze swoim towarzystwem, a następnie umówić na termin wizyty rzeczoznawcy. Po dokładnych oględzinach zniszczonego auta, ekspert opracowuje kosztorys w którym zestawia wszystkie przewidywane koszty dokonania napraw i po jego zaakceptowaniu przez właściciela pojazdu, wskazane w dokumencie środki, zostają przelane na konto kierowcy, który następne we własnym zakresie dokonuje napraw. Opcja kosztorysowa najczęściej oferowana jest w przypadku starszych pojazdów, a niekiedy nie ma możliwości wyboru innego wariantu.

Udział własny

Jednak podczas szukania najbardziej odpowiedniego AC, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego zakres, czyli to, jaki rodzaj napraw i usług będzie przysługiwał właścicielowi pojazdu po jego uszkodzeniu. Przede wszystkim istotne jest to, czy to ubezpieczyciel pokryje wszelkie koszty, czy właściciel pojazdu również będzie musiał wyłożyć pewną sumę z własnej kieszeni. W opisach umów określane jest to jako udział własny i w zależności od oferty i towarzystwa, różni się wysokością oraz sposobem sposobem określenia tego udziału (może być to pewien procent lub kwota). Dzięki temu koszt zakupu autocasco się obniża, jednak w momencie szkody właściciel dopłaci do naprawy.

Amortyzacja

Następnie warto sprawdzić, czy dla samochodu, który ma być chroniony firma ubezpieczeniowa stosuje amortyzację części. Jest to określenie stopnia zużycia oryginalnie zamontowanych w pojeździe elementów, które w wyniku eksploatacji tracą część swoich właściwości. Jeżeli auto ulegnie wypadkowi i konieczna będzie wymiana uszkodzonych części na nowe, ubezpieczyciel od ich ceny odliczy amortyzację, która określana jest przed podpisaniem umowy i ma stałą wysokość. Bardzo często stosuję się ją w przypadku naprawy pojazdu na podstawie kosztorysu, ale w wersji warsztat również może się zdarzyć, jednak istnieje również możliwość, za odpowiednią dopłatą, zniesienie tej opcji w ubezpieczeniu.

Części oryginalne lub zamienne

Istotny również, choć nie najważniejszy, jest rodzaj części użytych do naprawy pojazdu – oryginalne lub zamienniki. Elementy oryginalne są droższe, ponieważ posiadają sygnaturę producenta danej marki pojazdu i często uchodzą za znacznie lepsze, co nie zawsze jest prawdą. Części zamienne nie są sygnowane, jednak mają takie same lub bardzo zbliżone parametry jak te oryginalne, a ich koszt jest znacznie niższy. Produkt sygnowany jest ważny w przypadku, gdy dany pojazd jest jeszcze na gwarancji, a jego właściciel nie chce jej stracić. W innych przypadkach z powodzeniem można wybrać opcję zamienników.

Pełen pakiet

Szukając dobrego pakietu warto pamiętać, że kupując oba rodzaje ubezpieczeń w jednej firmie, można liczyć na obniżenie ich kosztów. Często dla klientów decydujących się na pakiet, jego cena jest trochę obniżana i jest ona korzystniejsza, niż w przypadku zakupu każdej polisy z osobna. W przypadku ochrony odpowiedzialności cywilnej najważniejsza jest cena, a więc należy szukać możliwie najtańszego ubezpieczenia OC, ale przy AC sytuacja jest nieco inna. Tutaj cena przełoży się na jakość, jednak nie zawsze konieczny jest najwyższy poziom ochrony. Dużo zależy również od możliwości finansowych właściciela pojazdu i dlatego też dobrze się najpierw dokładnie zastanowić nad tym, czego dokładnie od autocasco się wymaga i jakiego rodzaju usługi będą najważniejsze. Również w przypadku szukania pełnego pakietu, warto skorzystać z podobnych narzędzi jak w przypadku poszukiwań taniego OC, czyli porównywarek internetowych. Dzięki nim z łatwością zestawi się ze sobą oferty i wybierze tą, która ma najlepszy zakres i najkorzystniejszą cenę.

1 KOMENTARZ

  1. Przyznam, że artykuł był mi bardzo przydatny. Niedawno musiałem wziąć swoje pierwsze o Oc. I powiem, że porównywarka okazała mi się bardzo przydatna. Skorzystałem przez proponowanego przez Pana rankomatu. I powiem, że bardzo wiele miałem z stamtąd do wykonywania telefonów :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ