Wybór kasku to jedna z pierwszych decyzji, która stoi przed świeżo upieczonym motocyklistą. Ponieważ jest to najważniejsza część ochrony motocyklisty i jedyna wymagana przez polskie prawo, radzimy jak dokonać właściwego wyboru.

Na znakomitej większości kursów nie porusza się zagadnień związanych z różnicami pomiędzy rodzajami ochrony biernej i ich znaczeniem dla bezpieczeństwa motocyklisty. Dlatego właśnie wielu początkujących bikerów wybiera kaski kierując się niską ceną, odjazdową grafiką lub innymi kryteriami bez znaczenia. Częste są przypadki zakupu kasków „po drobnym szlifie” na portalach aukcyjnych. Skąd nieświadomy motocyklista może wiedzieć, że taki produkt jest ogromnie niebezpieczny i nadaje się tylko do wyrzucenia?

Problem pojawia się, gdy taki niedrogi kask kupiony w osiedlowym dyskoncie lub na Allegro bierze udział w wypadku. Często rezultatem drobnego upadku są bardzo poważne urazy głowy. Okazuje się, że w tanim, chińskim kasku zamiast wypełniającego materiału EPS zastosowano styropian, a tani używany garnek z Allegro po „drobnym szlifie” miał odkształcone wewnętrzne zabezpieczenie, które zamiast zamortyzować uderzenie, zadziała jak młot.

Aby uniknąć katastrofalnych w skutkach wpadek, przeczytaj nasz poradnik i dobierz swój idealny kask w 6 krokach.

1. Po co ci kask

Kask chroni to co masz najcenniejsze - życieKask nie jest potrzebny po to, by nie dostać mandatu. Chroni to, co masz najcenniejsze i bez czego nie da się funkcjonować. Niezwykle cenna zawartość twojej czaszki, czyli mózg to centrum sterowania całego organizmu. Uszkodzenia mózgu są najczęściej nieodwracalne i to stąd często biorą się problemy z całkowitą utratą świadomości po wypadku, czyli stan określany jako „warzywo”. Rachunek jest prosty: każda dodatkowa złotówka wydana na kask oszczędza tysiąc złotych wydany na twoje leczenie.

2. Czym się różnią kaski

Mimo prostej konstrukcji różnice w kaskach są ogromneKażdy kask składa się z czterech podstawowych elementów: skorupy, wypełnienia EPS, systemu zapięcia i wyściółki. Łatwo sobie wyobrazić różnice w tych elementach w kaskach za 300 zł i za 3000 zł. Skąd zatem biorą się ceny drogich kasków? Najprościej mówiąc: z materiałów. Niezwykle wytrzymały superfibre, z którego wykonane są skorupy kasków Arai wytrzyma bez porównania potężniejsze uderzenie niż plastikowa skorupa (polycarbonate) stosowana w większości tanich skorup, choćby w popularnych w Polsce LS2.

Podobnie wypełnienie, które w drogim kasku ma różne rodzaje gęstości odpowiadające stopniowi ochrony, a w tanim kasku jest zwykłym styropianem, takim samym jakim dociepla się budynki. Profesjonalna twarda skorupa i odpowiednie wypełnienie EPS pozwolą wyjść bez szwanku z wypadku, gdzie z taniego „chińczyka” zostaną tylko strzępy.

1 KOMENTARZ

  1. Wszystko w sumie prawidłowo. Ale…
    1. EPS to właśnie nic innego jak styropian którego używa się do ociepleń budynków (jest jeszcze droższy XPS). Więc co do zasady jest to ten sam styropian. W kaskach chodzi o to by był on o różnych gęstościach (zgniatał się w kontrolowany sposób pochłaniając energię uderzenia). W tańszych kaskach ma on uproszczoną jednorodną strukturę – gęstość.
    2. Kaskiem nie zawierającym wewnątrz głowy lub czegoś co ja przypomina można w zasadzie rzucać. Dopóki nie pęknie skorupa EPSowi nic się nie stanie. Także upadek pustego kasku np. z lusterka na którym wisiał na jezdnię nie zaszkodzi warstwie tłumiącej (o ile nie strzeli skorupa).
    Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ