Romantyczne chwile spędzone w drodze, czułe gładzenie miękką ściereczką i kąpiele w blasku słonecznych promieni czas odesłać w przeszłość. Jeśli planujesz sprzedać swój wierny motocykl skorzystaj z naszego  poradnika.

Nawet największa przygoda ma swój kres. Tym, co skłania nas do sprzedaży swojego jednośladu może być potrzeba odmiany, zmiana własnych preferencji lub po prostu rozwój umiejętności. Bywają oczywiście i niegodziwe pobudki: na przykład całkowita demolka jednośladu, na skutek której z dwóch Hond powstaje jedno BMW, które jakoś trzeba spieniężyć.

Uprzedzamy: ten poradnik skierowany jest do uczciwych bikerów, którzy za własną maszynę gotowi są położyć głowę. Jeśli trudnisz się handlem maszynami niewiadomego pochodzenia i narażasz swoich nabywców na niebezpieczeństwo, musisz radzić sobie sam. Jeśli jednak szukasz nabywcy, który zajmie się twoim sprzętem nie gorzej niż ty sam, oto 9 rad jak sprzedać motocykl.

Sprawdź ceny1. Sprawdź ceny

Twój motocykl jest zapewne dla ciebie bezcenny ale jeśli zamierzasz znaleźć kupca ustal cenę, która może być przez niego zaakceptowana. Sprawdź Allegro/Otomoto, Ebaya i lokalną prasę. Jeśli twój sprzęt może poszczycić się wyjątkowo korzystną cechą, np. pochodzi z limitowanej serii, jest w idealnym stanie technicznym lub jesteś jego pierwszym właścicielem, śmiało podbijaj średnią cenę o 20%.

Dokładnie umyj motocykl2. Dokładnie umyj i wypoleruj motocykl

Błyszczący lakier nie tylko zachęca klienta do kupna czyniąc motocykl wizualnie atrakcyjniejszym. Umożliwia wykonanie ładnych zdjęć i pozwala dostrzec wszelkie niedoskonałości lakieru, które możesz przed przybyciem klienta uzupełnić specjalnymi środkami, np. Turtle Wax lub T-Cut Color Fast.

Przywróć stan oryginalny3. Przywróć stan oryginalny

Jeśli to możliwe wymień wszelkie dodane przez ciebie akcesoria na te, w które wyposażono motocykl w fabryce. Nic tak nie cieszy oka nabywcy jak używany sprzęt, który wygląda jakby właśnie opuścił taśmę montażową. Niemal każdy kupujący będzie preferował motocykl w wersji bazowej ponieważ może go dostosować według własnego gustu i potrzeb. Hasłami w stylu „super tuningowane zawieszenie” możesz raczej zrazić niż zachęcić potencjalnych klientów.

Usuń drobne niedoskonałości4. Popraw niedoskonałości

Poszarzałe plastiki? Wyblakły lakier? Z łatwością poprawisz takie niedoskonałości dostępnymi w każdym sklepie motoryzacyjnym środkami. Oprócz wymienionych Turtle Wax i T-Cut Color Fast, którymi można przywrócić lakier do stanu niemal fabrycznego, poszukaj środków do odświeżania plastiku i elementów gumowych. Chwila czyszczenia, nabłyszczanie i podnóżki, które czas świetności miały za sobą znów błyszczą pełną chwałą. Przyłóż się do detali – kupujący będzie się im bacznie przyglądał.

Sprawdź stan techniczny5. Sprawdź stan techniczny

Nic tak nie odstrasza kupującego jak motocykl, który niedomaga. Wyciek oleju, niechęć do odpalenia lub zardzewiały łańcuch to sygnały, że błyszczący sprzęt skrywa mroczną tajemnicę. Skontroluj zatem stan napędu, poziom i jakość płynów, krytycznie przetestuj jak działają hamulce, biegi i inne podzespoły, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy.

Zrób zdjęcia6. Zrób dobre zdjęcia

Daruj sobie byle jakie zdjęcia wykonane komórką w niedoświetlonym garażu. Jeśli aparat fotograficzny wbudowany w telefon to jedyne co posiadasz, zadbaj o dobre oświetlenie motocykla. Idealnie jeśli będzie światło słoneczne, które daje najlepsze efekty na mikroskopijnej matrycy, w którą wyposażane są obiektywy w komórkach. Wykonaj kilka ujęć z różnych kątów, zrób zbliżenia najważniejszych detali: siodła, kokpitu, ew. uszkodzeń. Zadbaj o odpowiednie tło, które nie będzie odwracało uwagi od motocykla. Dobrym wyborem jest betonowa lub ceglana ściana, złym – parking z różnymi pojazdami lub śmietnik.

Sprawdź-wszystkie-dokumenty7. Zgromadź dokumenty

Zadbaj o wszystkie dokumenty, które mogą świadczyć o historii twojego motocykla. Faktury za przeglądy, rachunki za części, certyfikaty i dyplomy ze zlotów będą bardzo pomocne. Takie rzeczy jak dowód rejestracyjny z aktualnym przeglądem i karta pojazdu to oczywistość.

 

Zamieść ogłoszenie8. Zamieść ogłoszenie

W zależności od tego czy twój motocykl to biały kruk czy standardowa wersja popularnego modelu jako medium dla ogłoszenia wybierz portal aukcyjny, ogłoszeniowy lub czasopismo branżowe. Dobrym sposobem może być wystawienie motocykla w ruchliwym miejscu z informacją o sprzedaży. Niezależnie od formy, ogłoszenie powinno zawierać: Cenę, przebieg, rok produkcji, szczegóły wyposażenia i skróconą historię. Wszystko to, co sam chciałbyś wiedzieć o motocyklu, który kupujesz.

Negocjuj9. Negocjuj

Bądź pewien swojej maszyny. Nie obniżaj ceny za bardzo chyba, że masz nóż na gardle. Jeśli ktoś przyjeżdża by obejrzeć motocykl, to najprawdopodobniej jest zainteresowany jego kupnem. Nie przejmuj się standardowymi odzywkami zawodowych handlarzy „eee, pewnie po szlifie”, „za tyle to pan nie sprzedasz” itp. Celem kupującego jest uzyskanie jak najniższej ceny, twoim – jak najwyższej. Pamiętaj, że każdy kupujący chce odbyć jazdę próbną. Warto na taką okazję przygotować sobie mini-umowę użyczenia, w której spisane będą twoje i potencjalnego nabywcy dane osobowe i zobowiązanie użyczającego do pokrycia wszelkich szkód powstałych podczas jazdy próbnej.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ