Prawidłowe korzystanie z pasów ruchu jest dla motocyklistów bardzo ważne. Zapewnia większe bezpieczeństwo czyniąc nas bardziej widocznymi i pozwala uniknąć konsekwencji gapiostwa innych kierowców. Oto nasz kolejny poradnik.

Dla samochodu sprawa jest prosta – powinien trzymać się swojego pasa i sygnalizować zamiar jego zmiany. Motocyklista musi jednak aktywnie zadbać o to, by pozostać widocznym i uchronić się przed błędami. Nie chroni nas gruba warstwa blachy ani liczne poduszki powietrzne. Musi nam wystarczyć umiejętność przewidywania i doświadczenie. Przeczytajcie jak bezpiecznie korzystać z pasów na drodze i jak wchodzić w interakcje z innymi uczestnikami ruchu.

Wirtualne części pasaWirtualne części pasa

Wyobraź sobie, że pas ruchu dzieli się na 3 części: lewą środkową i prawą. Ten podział będzie istotny podczas opisów w kolejnych punktach.

 

 

Utrzymuj strefę ochronnąStrefa ochronna

Stwórz wokół siebie strefę ochronną. Chodzi o zapewnienie wolnej przestrzeni wokół motocykla, w której podczas jazdy nie znajdze się inny pojazd. Pozwoli to na wykonanie manewru w krytycznej sytuacji. Na przykład: jeśli poruszasz się lewym pasem wyprzedzając samochód jadący z prawej, bezpieczniej będzie poruszać się lewą częścią pasa podczas przejazdu w strefie martwego pola pojazdu. Podobnie kiedy samochód wyprzedza cię z lewej, zajmij prawą stronę pasa.

Bądź widocznyBądź widoczny

Prawidłowa pozycja na pasie ruchu umożliwia innym kierowcom wcześniejsze dostrzeżenie cię na drodze. Jeśli poruszasz się za samochodem, zajmij środkową część swojego pasa tak, by twój reflektor był widoczny w jego wstecznym lusterku. To samo zrób, kiedy poruszasz się przed samochodem. Pamiętaj jednak, że tylna lampa jest znacznie gorzej widoczna niż przedni reflektor.

Uważaj na martwe poleUważaj na martwe pole

Podczas wyprzedzania na drodze wielopasmowej, kiedy zbliżasz się do samochodu, zajmij prawą część swojego pasa tak, by kierowca widział cię w bocznym lusterku. Tuż przed wjazdem w martwe pole kierowcy zajmij lewą część pasa by zapewnić sobie strefę ochronną. Jak tylko bezpiecznie wyprzedzisz samochód, wróć na prawą część. Taka ewolucja zapewni ci maksymalne bezpieczeństwo w czasie, kiedy motocykl znajduje się w martwym polu lusterka. Dodatkowo ruch na drodze przykuje uwagę kierowcy, co także wpłynie korzystnie na bezpieczeństwo.

Oceń ryzykoOceń ryzyko

Poruszanie się w gęstym ruchu nie oznacza niestety interakcji tylko z jednym samochodem. Jest ich mnóstwo – nadjeżdżają z prawej, z lewej, wyprzedzają nas i hamują przed nami. Planując własną ścieżkę zawsze pamiętaj o strefie bezpieczeństwa. Jeśli sytuacja nie pozwala na wykonanie opisanych powyżej manewrów, zawsze wybieraj taki wariant wyprzedzania, który zapewni ci więcej przestrzeni, którą możesz wykorzystać do uniku w krytycznej sytuacji. Pamiętaj, że bardzo wielu kierowców nie używa kierunkowskazów, rozmawia przez telefon lub ma po prostu gorszy dzień.

Dawaj jasne sygnałyDawaj jasne sygnały

Wyobraź sobie taką sytuację – podjeżdżasz do skrzyżowania ustawiając się na lewej części lewego pasa. Nadjeżdżający z przeciwka samochód może sądzić, że będziesz skręcać w lewo. Jeśli planujesz jechać prosto, będzie to dla kierowcy niejasny sygnał. Zadbaj więc o to by kierowcy, z którymi będziesz wchodził w interakcje nie mieli wątpliwości co do twoich zamiarów na drodze.

1 KOMENTARZ

 1. „Jeśli poruszasz się za samochodem, zajmij środkową część swojego pasa tak, by twój reflektor był widoczny w jego wstecznym lusterku”

  Poważnie? Jadąc za autem w takiej pozycji problemem będzie zanieczyszczona jezdnia, dziury, martwe zwierzęta na drodze, itp. Słowem, wszystko co auto spokojnie weźmie między koła, a dla motocykla będzie dość nieciekawą niespodzianką, jeżeli jedzie jakieś 2-3 długości za autem i czasu na reakcję nie ma dużo.

  Wydawałoby się, że lewa strona pasa jest rozsądniejsza: jadę po śladzie auta (więc gdy ono unika większych dziur, ostrzega mnie), widzę nadjeżdżające pojazdy i mogę decydować kiedy wyprzedzić, w przypadku awaryjnego hamowania, gdy miejsca już nie starcza mogę próbować wyminąć auto, kierowca auta widzi mnie we wstecznym i lewym lusterku…
  Ok, taka pozycja może sugerować chęć wyprzedzania. Jeżeli nie ma się na to ochoty, a auto wyraźnie zjeżdża na prawo robiąc miejsce, wystarczy podziękować i zwiększyć nieco odległość.
  Żeby nie było zbyt prosto, lewa strona też nie jest uniwersalną zasadą.

  Rozumiem, że ciężko zebrać wszystkie drogowe przypadki w kilku punktach, może więc nieco obszerniejszy poradnik albo chociaż jakiś odnośnik do literatury? ;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ