Wybór odpowiedniej odzieży motocyklowej nie jest wcale sprawą prostą. W dzisiejszym poradniku podpowiadamy na co zwrócić uwagę by kupić dokładnie to, czego potrzebujemy. Oto 5 pytań, które ułatwią wybór najlepszej opcji.

Każdy początkujący motocyklista może czuć się oszołomiony – wybór rozmaitych konfiguracji motocyklowych ciuchów jest ogromny. Sklepowe wieszaki uginają się pod ciężarem kurtek, a sklepy internetowe kuszą niezliczonymi okazjami.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Wobec braku doświadczenia trudno początkującemu ocenić, które z parametrów dostępnej odzieży mogą mieć znaczenie w podróży. Zwykle wybiera on zatem kierując się reklamami lub wyglądem produktu i dopiero w trasie okazuje się, że kurtka nie ma membrany albo wywietrzników, a protektory to po prostu gąbka.

Aby uniknąć niepotrzebnych błędów, przygotowaliśmy zestaw pytań, które pomogą wybrać najodpowiedniejszy dla ciebie strój motocyklowy.

1. Cruiser, enduro czy turystyk?

HDJeśli najbardziej kręcą cię podróże cruiserem lub motocyklem klasycznym, najlepszym wyborem będzie skórzany komplet turystyczny lub zestaw: dżinsy motocyklowe i skórzana kurtka, koniecznie z protektorami. Jeśli twoim żywiołem jest szutrowa droga lub bezdroża, najodpowiedniejszy będzie zestaw enduro z wieloma kieszeniami, wypinaną membraną i licznymi wywietrznikami, które pozwolą na dobrą wentylację przy niskich prędkościach terenowych w upalne dni. Jeśli preferujesz dalekie trasy po asfaltowych drogach, najlepiej sprawdzi się tekstylny komplet turystyczny ze stałą membraną i wypinanym ociepleniem – kurtka powinna być długa, by nie trzeba było dodatkowo używać pasa nerkowego.

2. Rekreacyjnie czy zapamiętale?

32879-2010-ktm-990-action-adventure-wallpaper-ultimate-motorcycling_1920x1080Jeśli twoje podróże będą miały charakter okazjonalny, wystarczą prosta, niedroga kurtka i spodnie z protektorami i tanią membraną (np. Reissa lub Humax). Choć użyte tam materiały nie będą wysokiej jakości, nie będziesz używał ich często, co zapewni akceptowalną trwałość. Jeśli zamierzasz spędzać na motocyklu każdą wolną chwilę  – także późną jesienią i wczesną wiosną, zainwestuj w dobry zestaw z Cordury z markową membraną – GoreTex lub SympaTex i wypinanym ociepleniem. Wyższą jakość docenisz podczas pierwszej ulewy lub zimniejszego dnia. Staranne wykonanie umożliwi zaś korzystanie z zestawu przez długie lata.

3. Przy sobie czy w kufrach?

Klim-Adventure-Rally-Jacket-PantWiele kompletów turystycznych wyposażonych jest w kieszenie, które ułatwiają zapanowanie nad mnóstwem drobiazgów. Niestety wiele kieszeni może również negatywnie wpłynąć na fason odzieży, dlatego kobiety często unikają typowo turystycznych zestawów. Jeśli lubisz wozić przy sobie wszystkie potrzebne rzeczy – portfel, dokumenty, telefon, przekąski a panie dodatkowo szminkę i inne akcesoria – zestaw z mnóstwem kieszeni będzie naprawdę nieodzowny. Rozwiązaniem alternatywnym będzie tankbag, ale to nie każdemu odpowiada.

4. Skóra czy Cordura?

51O wyborze między odzieżą skórzaną i tekstylną pisaliśmy w innym poradniku. Podczas wyboru odpowiedniego ubioru rodzaj materiału ma spore znaczenie. Ciuchy ze skóry muszą być bardziej dopasowane do ciała niż tekstylne – oznacza to, że pod skórzaną kurtkę trudniej będzie założyć dodatkowy polar. Skórzana odzież jest także zwykle mniej elastyczna, co na początku użytkowania trochę przeszkadza. Osoby z brzuszkiem lub bardziej krągłymi biodrami powinny zdecydować się na tekstylia.

5. Praktyczność czy styl?

Megan-Fox-In-TransformersWalory praktyczne są bardzo ważne, ale po co jeździć w czymś, co ci się nie podoba? Najważniejszą rzeczą jest bezpieczeństwo, więc jeśli znalazłeś coś, co ma atestowane protektory i, choć nie spełnia wszystkich pozostałych wymagań, jest zwyczajnie fajne – kupuj! W końcu jazda motocyklem to frajda, nie praca w korporacji. Wskakuj w fajne ciuchy i ciesz się swoją maszyną.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ