Dobra nawigacja GPS to coś, bez czego trudno dziś wyobrazić sobie podróż. Czy papierowa mapa ma jeszcze sens? Sprawdzaliśmy to przez cały miniony sezon.

Systemem GPS (Global Positioning System) zarządza Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Otwarty dostęp do satelitów zrewolucjonizował nawigację i zmienił ją z rzadkiej niegdyś umiejętności w dostępną powszechnie usługę. Dziś nawet ktoś o zerowej orientacji w terenie może bezpieczne dotrzeć do celu.

Popularne „dżipi-esy” mają jednak także wady – każdy z nas choć raz widział zdjęcie samochodu, który próbował zjechać po schodach lub skręcił w lewo na środku mostu. Zdarza się, że bezduszne urządzenie jako skrót podpowiada błotnistą drogę przez pole, a wyładowaną towarem ciężarówkę prowadzi przez wąskie uliczki zabytkowego średniowiecznego miasteczka. 

A jednak czy zwykła papierowa mapa może równać się z dobrym urządzeniem nawigacyjnym? Podczas naszych podróży, które odbyliśmy w mijającym sezonie, posługiwaliśmy się zarówno nawigacją TomTom Rider 410, jak i tradycyjnymi papierowymi mapami. 

Nawigacja GPS

1. Precyzyjne wyszukiwanie celu

TomTom Rider 410 art(3)To niezaprzeczalna zaleta elektroniki – pamięć urządzenia pozwala na nawigację pod dokładny adres – do wybranego hotelu, atrakcji turystycznej lub domu dawno nie widzianej ciotki. Spróbuj tej sztuczki z mapą. 

2. Wsparcie w kryzysowej sytuacji

TomTom Rider 410 art(4)Nawet kiedy znajdziesz się w przysłowiowej „czarnej d…”, GPS będzie wiedział gdzie jesteś i zaprowadzi cię prosto do najbliższej stacji benzynowej lub hotelu. Trudno przecenić takie udogodnienie, zwłaszcza gdy podczas ulewy znajdziesz się po zmroku czort wie gdzie.

3. Funkcja pilota rajdowego

TomTom Rider 410 art(1)Dobrze ustawiony na urządzeniu tryb wyświetlania pokaże przebieg trasy – nawet w nocy nie zaskoczy cię żadna agrafka czy skrzyżowanie. Jeśli będziesz zmęczony, możesz zdać się na wskazania twojego elektronicznego pilota.

4. Precyzyjne pilnowanie trasy

TomTom Rider 410 art(5)Jeśli całą zimę spędziłeś starannie planując każdy kilometr swojej wyprawy, GPS pomoże ci przejechać twoją wymarzoną trasę dokładnie według scenariusza. Nie ominiesz żadnej atrakcji, żadnej polecanej przez blogerów knajpy ani tego starego mostu, o którym opowiadał ci kolega. Jedziesz jak po sznurku.

5. Informacje drogowe

TomTom Rider 410(15)Dobry GPS pokaże gdzie na trasie czekają cię utrudnienia – remonty, objazdy lub korki. Taka informacja może okazać się na wagę złota – podczas naszego wyjazdu do Rumunii trafiliśmy na permanentną przebudowę jednej z dróg na odcinku prawie 80 kilometrów. Gdybyśmy mieli dobry GPS, moglibyśmy wybrać inną, mniej ekstremalną trasę.

Zalet map szukaj na kolejnej stronie

1 KOMENTARZ

 1. Jestem posiadaczem TomTom 400
  Mam problem z nawigacją.
  Napisałem do centrum obsługi klienta TomTom, poniżej treść:

  Dzień dobry,
  Jestem posiadaczem nawigacji TomTom Rider 400, nr seryjny KD 4165F00479
  Mam kilka pytań odnośnie użytkowania.
  1.Co należy zrobić, żeby nawigacja zapamiętała ustawienia, gdy włączę router bluetooth w smartfonie, to na wyświetlaczu nawigacji symbol/ikonka(dwa samochody) stanu łączenia z usługami TomTom pokazuje że się połączyłem, również symbol/ikonka chmurki pokazuje że urządzenie jest połączone z kontem MyDrive.
  Wszystko fajnie działa, do momentu kiedy motocykl zaparkuje na parkingu, kiedy nawigacja wchodzi w tryb uśpienia..Po ponownym uruchomieniu już nie mogę się połączyć z usługami TomTom oraz z kontem MyDrive
  Dlaczego?
  W telefonie nie zmieniam ustawień, router bluetooth cały czas jest aktywny.
  Nie wyobrażam sobie że za każdym razem mam uruchamiać router w smartfonie

  2. Druga sprawa, czy za każdym uruchomieniem nawigacji, gdy chcę skorzystać z funkcji telefonu, musi importować moje kontakty?
  Mam w telefonie dużą ilość kontaktów, więc taki import trwa ok.15 min. Koszmar!
  Podczas importowania kontaktów, defacto nie mogę korzystać z nawigacji, a jest to dla mnie poważny problem podczas jazdy.
  Miałem nawigację TomTom Rider Urban, i raz zaimportowana książka telefoniczna służyła cały czas.
  Strasznie uciążliwe i drażniące.

  Korzystam z telefonu Samasung 6 S Edge, Android 6.0.1
  Przy niższej oprogramowaniu Androida, sytuacjach historia była taka sama.
  Zestaw w kasku – Schuberth RSC-System.
  Ostatnią aktualizację wykonałem 22 maja 2016

  P.s. Na Państwa stronie w instrukcji TomTom Rider 400 jest błąd w opisie symbolu/ikonki, odnośnie połączenia z usługami TomTom. W opisie ikonki, są dwa jednakowe opisy, a wg mnie symbol z krzyżykiem mieć powinien w zdaniu nie połączony . Strona 42
  POMOCY!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ