Przedstawiamy prosty przewodnik po motocyklowym języku na drodze. Z pewnością przyda się on podczas wspólnych wyjazdów. Przedstawione gesty zrozumieją niemal wszyscy motocykliści, których spotkasz na drodze.

Jazda w grupie może być przyjemnością, o ile grupa jest zgrana i ma przewodnika. Jak porozumiewać się w grupie kilkunastu lub czasem nawet kilkudziesięciu motocyklistów? Otóż istnieje specjalny kod gestów, który znają niemal wszyscy motocykliści na świecie. Jest on na tyle prosty, że już jeden wspólny wyjazd wystarczy by biegle się nim posługiwać.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Przed nadchodzącym sezonem przypominamy najważniejsze elementy tego motocyklowego języka. Dzięki nim nawet najliczniejsza grupa bikerów będzie poruszać się sprawnie niczym mały miejski naked.

Prowadź

1. Prowadź

Lewe ramię ułożone pod kątem 45 stopni wobec tułowia. Przedramię i dłoń z wyprostowanym palem wskazującym poruszają na przemian do przodu i do tyłu.

 

 

Zwolnij2. Zwolnij

Lewe ramię ułożone pod kątem 90 stopni wobec tułowia porusza się na przemian w dół i w górę; dłoń ułożona płasko.

 

 

Za Mną3. Za mną

Lewe ramię uniesione w górę, dłoń płasko.

 

 

 

Zagrożenie4. Zagrożenie

Z lewej – lewe ramię wyprostowane pod katem 45 stopni względem tułowia i palec wskazujący na lewą stronę. Z prawej – prawa noga wyprostowana wskazująca prawą stronę.

 

Jeden Rząd5. Jeden rząd

Lewe ramię uniesione w górę i wyprostowany palec wskazujący.

 

 

Dwa Rzędy6. Dwa rzędy

Lewe ramię uniesione w górę i wyprostowany palec wskazujący i środkowy. Tzw. gest wiktorii.

 

 

Odpoczynek7. Odpoczynek

Lewe ramię ułożone pod kątem 45 stopni wobec tułowia z dłonią złożoną w pięść wykonuje krótkie ruchy w górę i w dół.

 

 

Przerwa na kawę28. Przerwa na kawę

Palce zamknięte w pięść, kciuk skierowany w stronę ust.

 

 

 

Włącz Kierunkowskaz9. Włącz/wyłącz kierunkowskaz

Lewe ramię ułożone pod kątem 45 stopni wobec tułowia, dłoń otwierana i zamykana na przemian.

 

 

Zjazd10. Zjazd z drogi

Lewe ramię skierowane w górę, przedramię i dłoń z wyprostowanym palem wskazującym poruszają się nad głową na przemian w prawo i w lewo.

 

 

Policja11. Uwaga policja

Otwarta lewa dłoń puka kilkakrotnie w górną część kasku.

 

 

 

Tankowanie12. Tankowanie

Lewe ramię wygięte w kształt litery „C”, palec wskazujący pokazuje na zbiornik paliwa.

16 KOMENTARZE

 1. Gest pukania w kask według autora „Motocyklisty doskonałego. Droga do mistrzostwa” oznacza zapal światła.
  Za czasów milicji kierowcy samochodów ostrzegali się przed nią ( w zasadzie przed radarem) rysując w powietrzu kółko. Dlaczego kółko? Jeśli ktoś widział bardzo stare radary na trójnogach, to miały one okrągłą czaszę z głowicą po środku. Późniejsze modele miały tylko prostokątny wycinek czaszy.
  Pozdrawiam z lubuskiego

 2. Fajny artykuł – szczególnie dla początkujących jak ja.
  Więcej proszę tego rodzaju artykułów przydatnych dla nowych jak i dla przypomnienia dla doświadczonych.
  Bartek

 3. Nawet fajne, ale pkt. 4 co najmniej dziwny -w przypadku „zagrożenia” mam trzymać kiere jedną ręką, a dodatkowo prawą nogę zdjąć z hamulca…??:-) hmmm…

  • @dŻony – jeśli zagrożenie występuje z lewej strony pokazujesz ręką, jeśli z prawej – nogą. NIGDY równocześnie!

   Na pocieszenie powiemy Ci, że nie doczytali tego opisu nawet redaktorzy TVN Turbo, którzy przygotowywali materiał na podstawie naszego artykułu ;)

  • Pokazujesz albo z jednej albo z drugiej strony (tam gdzie widać zagrożenie) dotyczy sytuacji gdzie jest np. Piasek, dziura, plama oleju, coś leży na drodze. Zdjęcie nogi z hamulca nie zmniejsza twojego bezpieczeństwa gdyż powinieneś mieć już dobrą prędkość wymijajac tą przeszkodę.

 4. dla mnie jest ok. wskazówki jak najbardziej przydatne.oczywiście nic nie jest doskonałe na tym świecie. a najważniejszy jest rozsądek.

 5. Fajny poradnik We Francji bardzo często spotykane – wyprostowana lewa noga pod kątem 45st w dół – podziękowanie np. za zjechanie na prawo.

 6. Szkoda że autor nie przedstawił najprostszego i najsympatyczniejszego gestu powitania lekkie uniesienie lewej dłoni Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ