[sam id=”24″ codes=”true”]Nowelizacja ustawy umożliwiła posiadaczom prawa jazdy kategorii B poruszanie się motocyklami o pojemności do 125 cm3. Przypominamy nasz poradnik dla wszystkich, którzy chcieliby zacząć przygodę z jednośladem.

Zanim posiądziesz wymarzony jednoślad, warto nie tylko poznać technikę jazdy, ale także zrozumieć filozofię motocyklowego stylu życia. Dlaczego lubimy lub nawet kochamy jeździć motocyklami.

[sam id=”11″ codes=”true”]

W drodze do zrozumienia co rozbudza twoją pasję do motocykla przeczytaj, jak po otrzymaniu nowych uprawnień dających prawo do poruszania się jednośladem stać się prawdziwym, odpowiedzialnym bikerem.

1. Prawo jazdy

Najpierw-warto-zdać-egzaminTen najtrudniejszy etap całego procesu stawania się motocyklistą. Na szczęście dzięki naszym parlamentarzystom już od niedzieli będziesz mógł legalnie poruszać się motocyklem o pojemności do 125 cm3 i mocy maksymalnej 15 KM.

2. Zainwestuj w odzież ochronną

LolbikerChoć najlepszą ochroną bikera jest jego rozum, to nawet on nie chroni przed nieodpowiedzialnymi uczestnikami ruchu, którzy cię nie zauważą. Twój organizm nie jest odporny na obrażenia, z którymi najczęściej mamy do czynienia podczas wypadku motocyklowego. Naga lub ubrana w zwykły materiał skóra w zetknięciu z asfaltem przy dużej prędkości ściera się jak seler na surówkę.

Głowa, choć doskonale chroniona przez czaszkę, w obliczu uderzenia z dużą prędkością o nawierzchnię jest bez szans. Niezmiernie ważna jest też ochrona dłoni – zarówno przy upadku, jak i podczas jazdy. Wyobraź sobie trzmiela, który uderza w twoje palce przy prędkości 120 km/h.

Inną funkcją odzieży motocyklowej jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Specjalnie zaprojektowane wypinane membrany, ocieplenia i wywietrzniki pomagają utrzymać komfort cieplny przy zmieniającej się pogodzie.

3. Poczytaj rady specjalistów

Poradniki-motocykloweDobry poradnik dla motocyklistów pomoże zrozumieć różnice między specyfiką poruszania się samochodem a tą związaną z motocyklem. Wyjaśni, że bezpieczna jazda nie jest nudna, wytłumaczy korzyści wynikające z prawidłowej pozycji na motocyklu, objaśni jaki typ ochrony będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni.

4. Ćwicz, ćwicz, ćwicz

Wykorzystaj-każdą-wolną-chwilę-aby-ćwiczyćKażdy kilometr trasy może być ćwiczeniem – ważne, by ćwiczyć z głową i pokorą. Przecenianie własnych umiejętności u wielu już bikerów doprowadziło do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji. Ćwicz rano w weekendy, kiedy ruch jest niewielki. Będziesz mógł bardziej skupić się na technice, a mniej na ruchu drogowym. Jeździj z kolegą, któremu zależy na twoim bezpieczeństwie, nie z narwańcem, który będzie zachęcał cię do działań, na które nie jesteś gotowy.

Puste parkingi pod supermarketami i dobrze ci znane, rzadko uczęszczane lokalne drogi to znakomite miejsca do ćwiczeń.

[sam id=”11″ codes=”true”]

3 KOMENTARZE

  1. A może tak prostu zapisz się na kilka lekcji u dobrego i sympatycznego instruktora, kilka godzin jednak, 3 lub 5 się przydadzą każdemu, zaoszczędzisz kilka gleb i porysowanego motocykla.

  2. Nowelizacja wchodzi w życie w sobotę a nie w niedziele! Dziennik ustaw jest z dnia 24.07.2014 i 30 dni od tej daty to 23.08.2014 (bo lipiec miał 31 dni).

  3. Na stercie książek brak podstawowej pozycji czyli ” Motocyklista doskonały”. Za to jest „Hells Angels MC” – super poradnik jak handlować bronią, narkotykami i kobietami :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ