Czyszczenie kasku to dla wielu z nas czynność równie ważna jak zbieranie paragonów z McDonalda albo polerowanie agletów w sznurowadłach. Jednak czysty kask posłuży nam dłużej niż brudny i zaniedbany.

Choć czyszczenie kasku wydaje się czynnością błahą, jesteśmy przekonani, że nie każdy wie jak wykonać je należycie. Oto kilka rad jak zrobić to tak, by nasz kask poczuł się jak w luksusowym SPA.

Do rozpoczęcia zabiegów na kasku potrzebować będziemy:

– starą szczoteczkę do zębów lub inną miękką szczoteczkę
– płatki kosmetyczne
– cztery miękkie szmatki
– środek do polerowania kasku
– smar silikonowy

Przygotuj wszystkie potrzebne rzeczy1. Przygotowanie

Umyj ręce, upewnij się, że szmatki, które przygotowałeś są czyste. Nie ma nic gorszego niż porysować sobie wizjer podczas czyszczenia go szmatką z resztkami piasku. Rozłóż wszystkie potrzebne narzędzia w zasięgu ręki na czystym blacie. Zrób zdjęcia wewnętrznej i zewnętrznej strony kasku. Mogą pomóc podczas montażu po czyszczeniu.

Zdemontuj wszystkie elementy kasku2. Demontaż

Zdemontuj wszystko to, co można zdemontować. Odczep wizjer, wyjmij wyściółkę (jeśli jest taka możliwość), usuń wszystkie demontowalne osłony. Jeśli masz wątpliwości co do sposobu wykonania jakiejś czynności, zajrzyj do instrukcji (niemal każdą znajdziesz w Internecie). Nie rób nic na siłę. Jeśli coś wydaje się zbyt mocno przytwierdzone, albo zbyt skomplikowane, to albo nie jest przeznaczone do demontażu, albo robisz coś źle.

Umyj kask ciepłą wodą i łagodnym mydłem3. Kąpiel

Większość kasków ma wyjmowalną wyściółkę. Po jej demontażu zanurz elementy w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła lub łagodnego szamponu na kilkanaście minut. Następnie wypierz je ugniatając i masując. Będziesz zaskoczony jak brudna zrobi się woda. Połóż ręcznik na dnie zlewu lub umywalki i umieść na nim kask. opłucz go dokładnie ciepłą wodą wewnątrz i na zwenątrz. Nalej na dłoń nieco szamponu i nanieś go na każdą stronę kasku, następnie dokładnie spłucz i pozostaw kask by woda spłynęła z niego sama. Nie susz kasku ani wyściółki w suszarce do prania ani przy pomocy suszarki do włosów.

Wizjer traktuj bardzo delikatnie abu go nie porysować4. Wizjer

Zanurz wizjer w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego mydła. Opuszkami palców usuń przyklejone do powierzchni owady i inne zanieczyszczenia – uchroni to wizjer przed zarysowaniami. Zostaw go do wyschnięcia w pozycji stojącej, starannie wypoleruj miękką szmatką. Po wyschnięciu można nanieść powłokę anti-fog.

Trudno dostępne miejsca wyczyść szczoteczką5. Czyszczenie

Wyczyść delikatnie skorupę przy pomocy miękkiej szmatki i ciepłej wody z dodatkiem łagodnego mydła lub innego środka czyszczącego. Unikaj detergentów na bazie benzyny, które mogą zniszczyć malowanie kasku i negatywnie wpłynąć na jego trwałość. Użyj płatków kosmetycznych by wyczyścić szczeliny wentylacyjne i starej szczoteczki do zębów lub innej miękkiej szczoteczki w trudno dostępnych miejscach. Niewielkie odpryski możesz zamaskować specjalną samochodową kredką do ubytków. Choć nie usunie ona problemu, zamaskuje odprysk i zabezpieczy go przed wodą, która może wywołać większe szkody.

Nasmaruj mechanizmy smarem silikonowym6. Smarowanie

Nasmaruj ruchome części kasku, takie jak mechanizm szczęki lub wizjera, przy pomocy smaru silikonowego. Pamiętaj o starannym wytarciu nadmiaru lubrykantu aby nie zniszczył powłoki kasku. Warto również nasmarować uszczelkę wokół wizjera. Zrób to oszczędnie korzystając z płatka kosmetycznego.

Dokładnie zmontuj kask z powrotem7. Montaż

Starannie zmontuj swój kask. Użyj zrobionych wcześniej zdjęć, jeśli dokładnie nie pamiętasz co gdzie było zamontowane. Upewnij się, że zarówno wizjer, wszystkie elementy wyściółki, jak i wszelkie osłony są zamontowane prawidłowo i działają w odpowiedni sposób. Jeśli na stole zostały ci jakieś spinki, śrubki lub inne elementy mocujące, z pewnością zamontowałeś coś źle.

Starannie wypoleruj przy pomocy specjalnego środka8. Polerowanie

Po złożeniu wypoleruj kask i wizjer czystą miękką szmatką z dodatkiem specjalnego środka do polerowania kasku. Zostaw do wyschnięcia, następnie dokładnie wypoleruj. Właściwie nałożony środek do polerowania ułatwia wodzie spływanie z kasku i chroni przed osadzaniem się zanieczyszczeń na jego powierzchni.

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ