Zdaniem doświadczonych podróżników najlepszą metodą czyszczenia odzieży motocyklowej jest jazda w deszczu. Producenci zalecają jednak bardziej troskliwą pielęgnację. Oto 6 zasad czyszczenia odzieży tekstylnej.

Regularne czyszczenie odzieży tekstylnej zapewni znacznie lepszą trwałość membran i o wiele wyższą ich skuteczność. Brud zbierający się na powierzchni odzieży utrudnia odprowadzanie pary wodnej, co radykalnie pogarsza komfort użytkowania.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Nieprawidłowe czyszczenie wrażliwej membrany może spowodować jej zniszczenie, dlatego zanim wpakujemy drogi Gore-Tex do pralki upewnijmy się, że taki sposób pielęgnacji został dopuszczony przez producenta. Oto 6 zasad czyszczenia odzieży tekstylnej z membraną.

1. Nie zapuszczaj ciuchów

Nie zapuszczajBardzo ważne jest by nie dopuszczać do dużego zabrudzenia odzieży. Drobinki kurzu, błota i inne zanieczyszczenia (np. sól) nie tylko dostaną się pomiędzy włókna, ale mogą także wejść z nimi w reakcje chemiczne, co drastycznie utrudni wyczyszczenie ciuchów.

2. Plamy usuwaj natychmiast

Plamy usuwajIm dłużej rozgnieciona mucha pozostanie na kurtce, tym trudniej będzie ją usunąć. Podobnie z ptasimi odchodami – zawarte w nich substancje są bardzo agresywne i potrafią zniszczyć nawet lakier na motocyklu. Resztki owadów wystarczy usunąć wilgotną szmatką z odrobiną mydła. Podobnie usuwa się tłuste plamy – koliste ruchy wilgotną ściereczka z odrobiną mydła zadziałają jeśli za ich usuwanie zabierzemy się szybko.

3. Zapnij rzepy i zasuń zamki, wyjmij protektory

DSCN0365Przed praniem zasuń wszystkie kieszenie, wywietrzniki i zapnij rzepy. Zabezpieczy to przed przenikaniem wody do wnętrza kurtki. Usuń protektory – mogą utrudnić czyszczenie, a po nasiąknięciu wodą przedłużą proces schnięcia.

4. Pierz w letniej wodzie

Pranie ręczneMembrany takie jak D-Dry czy Gore-Tex można prać w letniej wodzie (max. 30°C) z użyciem naturalnego mydła. Agresywne detergenty piorące takie jak proszki czy płyny do prania mogą zniszczyć wrażliwą membranę. Szczególnie niebezpieczne dla membran są środki zmiękczające.

5. Z materiałem postępuj jak z jajkiem

DelkatniePodczas prania traktuj materiał bardzo delikatnie – intensywne tarcie lub ugniatanie może uszkodzić włókna. Szczególną ostrożność zachować podczas prania odzieży wykonanej z różnych materiałów – w taki wypadku zawsze postępuj dokładnie według wskazówek z metki lub instrukcji obsługi.

6. Susz w cieniu

SuszenieSuszenie wypranej odzieży w ostrym słońcu lub na kaloryferze to zły pomysł. Niemal na pewno pojawią się odbarwienia lub odkształcenia. Najlepszy sposób na wysuszenie wypranej odzieży to rozłożenie jej w przewiewnym miejscu w cieniu.

[sam id=”11″ codes=”true”]

1 KOMENTARZ

  1. I bardzo ważne aby nie prać odzieży w zwykłych proszkach bo niszczą one membrane. Są do tego specjalne płyny i proszki.

    A do codziennego użytku są spraye które też impregnują odzież i pozwalają utrzymać je w czystości dzięki teflonowi w składzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ