[sam id=”24″ codes=”true”]Passo San Boldo, zwana „Drogą Stu Dni” to jedna z ciekawszych tras włoskich Alp. Charakterystyczne pięć tuneli i kilkanaście serpentyn to niepowtarzalna atrakcja nie tylko dla miłośników dwóch kółek, ale także dla fotografów.

Passo San Boldo położona jest w północnej części włoskich Alp. Podróż rozpoczniecie w miejscowości Tovena aby kierować się na północ do Trichiana. Droga wspina się na wysokość 706 m. npm. Mimo, że nie jest to wysokogórska przełęcz jej urok i położenie zachęca do odwiedzenia tych stron.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Passo San Boldo(2)

Ciekawostką jest, że przejazd przez tunele jest jednokierunkowy a porządku pilnuje kilka sygnalizacji świetlnych. Motocykliści nie muszą spodziewać się żadnych ograniczeń poza limitem prędkości do 30 km/h. Pocieszające jest również to iż nie spotkacie tutaj ogromnych autobusów czy ciężarówek. Ze względu na liczne przypadki utknięcia w tunelu wprowadzono limit wysokości do 3,2 m.

Passo San Boldo(6)

Budowę drogi rozpoczęto w 1914 roku. Jednak ze względu na wybuch I Wojny Światowej prace wstrzymano aż do 1918 roku kiedy to w przeciągu 100 dni zbudowano i oddano ją do użytku. Jako pracowników wykorzystano jeńców wojennych a także miejscowe dzieci i kobiety. Droga w całości pokryta jest asfaltem.

Passo San Boldo(1)

Trasa przez przełęcz jest częścią drogi SP 635 a jej maksymalne nachylenie nie przekracza 12%. Właśnie ze względu wykorzystania jej dla transportu ciężkiej artylerii w czasie wojny. Mimo dużych różnic w wysokości trasę tylko raz w 1966 roku wykorzystano jako etap wyścigu Giro d`Italia. Obecnie jest to ulubiona przełęcz zarówno motocyklistów jak i kolarzy. 

[sam id=”11″ codes=”true”]

Passo San Boldo(3)

Passo San Boldo – informacje

Długość trasy – 16 km

Nawierzchnia – asfalt

Maksymalne nachylenie – 12%

Maksymalna wysokość – 706 m. npm.

Serpentyny – tak

Stopień trudności – łatwy

Passo San Boldo – mapa

Passo San Boldo – film

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ