[sam id=”24″ codes=”true”]Droga przez wąwóz Aude to dramatyczna wstęga asfaltu wzdłuż rzeki o tej samej nazwie. Mimo niewielkiej długości i znikomego znaczenia komunikacyjnego droga ta jest popularnym punktem na motocyklowych trasach.

Wąwóz Aude (Gorges de l’Aude) leży w okręgu Langwedocja-Rousillon, który słynie w świecie z niezliczonych winnic. Unikalne połączenie romantycznych, pokrytych winnymi gronami zboczy oraz dramatycznych, głębokich wąwozów nadaje tutejszym krajobrazom niezwykłej magii.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Dobrym punktem wypadowym, nie tylko do zwiedzania kanionu Aude, ale również okolicznych zamków katarskich, jest niezwykle urokliwa miejscowość Quillan. Startując stąd należy kierować się na południe drogą D117.

Gorges dAude (3)Szosa prowadzi zboczem głębokiego kanionu, którego ściany wznoszą się miejscami na wysokość 700 m ponad taflą rzeki Aude. Nawierzchnia przypadnie do gustu jedynie posiadaczom dobrych maszyn enduro – jakość asfaltu bliższa jest standardom wschodniej Europy niż tym, których zwykliśmy oczekiwać we Francji.

Gorges dAude (1)Zabezpieczenia krawędzi drogi są w wielu miejscach jedynie symboliczne, a sporo zakrętów trzeba pokonywać w żółwim tempie, nadstawiając ucha czy z przeciwka nie nadjeżdża inny pojazd. Droga na licznych odcinkach jest bardzo wąska i nie ma oznaczeń poziomych. Jeśli chciałbyś podziwiać tutejsze widoki musimy cię ostrzec – całą uwagę trzeba skupić na bezpiecznej jeździe.

Gorges dAude (8)

Gorges de l’Aude – informacje

Długość trasy 33 km

Nawierzchnia asfalt

Maksymalne nachylenie bd

Maksymalna wysokość bd

Serpentyny tak

Stopień trudności średni

Gorges de l’Aude – mapa

Gorges de l’Aude – film (od 1:15)

1 KOMENTARZ

  1. Wreszcie ktoś docenił ten piękny i magiczny skrawek Francji. Miasteczko Quillan jest położone w centrum tzw. Krainy Katarów, z tej racji że kiedyś tu zamieszkiwali w zamkach, z resztą pięknie położonych. Chateau Montsegur to chyba najbardziej znany z zamków Katarów, na którym zdarzyła się tragedia. Zaś Chateau Puivert, znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od Quillan, miłośnicy twórczości Polańskiego znają dobrze to miejsce, to tu kręcono finałową scenę „Dziewiątych wrót”. Trasą która jest tu pokazana, można dojechać do Pas de la Case (Andora), nie mniej jednak staję się bardzo malowniczą jak i mniej bezpieczną. Z Quillan można wyruszyć w różne kierunki. Pierwszy który jest moim ulubiony, to trasa do Carcassonne (to tu znajduje się największy średniowieczy gród), zaledwie 50 km, bogata w zakręty, jak i długie podwójne odcinki dróg. Po drodze mijamy Limoux, znany miłośnikom kolarstwa i blanquette. Zaś w zupełnie drugim kierunku, polecam trasę do Perpignan, ale drogą przez Bugarach, to tu u podnóża góry w 2012 roku zebrali się wyznawcy teorii końca świata. Potem następnie przejeżdżamy przez przepiękny kanion Gorge Galamus, który jest perełką w tym regionie, zresztą tych perełek jest tu znacznie więcej. Gdy już dotrzemy do Perpignan warto przejechać kilka kilometrów by dotrzeć do pięknej plaży w Canet Plage i się wykompać w ciepłym morzu. Bardzo polecam wszystkim „motórzystom” ten skrawek Francji, lubiących łączenie przyjemnej jazdy z malowniczymi widokami. Gdyby znalazł się ktoś chętny do śmigania po reg. L’Aude, to służę pomocą w znalezieniu taniego lokalu, jak i wspólnego podróżowania na motocyklach. Wieczorem zaś zapraszam na dobre regionalne vin rouge. Pozdrawiam gorąco !!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ