Col du Tourmalet to najwyżej położona droga w Centralnych Pirenejach. Słynie ze stromych podjazdów i pięknych krajobrazów. To właśnie ta trasa jest częścią wyścigu Tour de France.

Col du Tourmalet to przełęcz znajdująca się na południu Francji, w Centrlanych Pirenejach. Droga wspina się na wysokość 2115 m. npm. Podróż rozpoczniemy w Sainte Marie de Campan, a następnie kierujemy się na zachód. Wjazd na najwyższy punkt trasy zalicza się do bardzo wymagających, gdyż właśnie od tej strony maksymalne nachylenie przekracza 10%. Dalej droga do Luz Saint Sauveur jest już nieco mniej stroma – jej średnie nachylenie przekracza 7%.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Col du Tourmalet(4)

Przejazd przez przełęcz jest częścią drogi D918. Jest ona w całości pokryta asfaltem. Odwiedzający te strony mają zagwarantowane wspaniałe widoki. Skaliste szczyty Pirenejów towarzyszyć wam będą od początku do końca wyprawy. Przy drodze ustawione są tabliczki informujące o pozostałej do szczytu odległości  i nachyleniu kolejnego kilometra. Liczne agrafki pozwolą bardziej doświadczonym motocyklistom szlifować podnóżki.

Col du Tourmalet(1)

Od strony Sainte Marie de Campan do pokonania jest aż 1404 metrów wysokości a zjeżdżając w dół do Luz Saint Sauveur 1268 metrów. Ze względu na swoją charakterystykę trasa przez Col du Tourmalet od 1910 roku jest jednym z etapów kolarskiego wyścigu Tour de France. Pierwszym kolarzem, który przejechał przełęcz i wygrał cały wyścig był Octave Lapize. Do 2012 roku droga D918 była wykorzystywana jako część wyścigu 82 razy. 

[sam id=”11″ codes=”true”]

Col du Tourmalet(3)

Na przełęczy znajdziecie pomnik wieloletniego dyrektora TdF  – Jacquesa Goddeta. Na uwagę zasługuje także wspaniały szczyt Pic du Midi de Bigorre  – 2877 m. npm. Gdy traficie na słoneczną pogodę będziecie mogli podziwiać wspaniałość górskiego krajobrazu. Nie zapomnijcie aparatu fotograficznego lub kamerki na kask. Liczne przystanki będą doskonałą okazją do uwiecznienia swojej obecności na Col du Tourmalet.

Col du Tourmalet(5)

Col du Tourmalet – informacje

Długość trasy – 35 km

Nawierzchnia – asfalt

Maksymalne nachylenie – 10%

Maksymalna wysokość – 2115 m. npm.

Serpentyny – tak

Stopień trudności – łatwy

Col du Tourmalet – mapa

Col du Tourmalet – film

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ