[sam id=”24″ codes=”true”]Południowe krańce Francji to doskonała propozycja na motocyklową podróż życia. Col d’Aubisque to przełęcz znana nie tylko motocyklistom. To właśnie przez nią przebiega jeden z etapów Tour de France zaliczany do hors catégorie.

Col d’Aubisque to wysokogórska przełęcz we francuskich Pirenejach. To magiczne miejsce na południu Francji znane jest kolarzom i motocyklistom. Ostre górskie powietrze i wspaniała przyroda to wizytówka tego regionu. Okoliczne szczyty Pirenejów zbudowane z granitów dostojnie prezentują się w blasku promieni słonecznych.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Długo zalegający śnieg w żlebach a czasem nawet na drogach dodaje uroku tej wspaniałej okolicy. Podróż w te strony planujcie najwcześniej w maju.

Col d'Aubisque(2)

Początek obierzcie w miasteczku Laruns aby dalej kierować się drogą D918 na wschód do Arrens-Marsous. Długość przejazdu wynosi 35 km. Trasa w całości pokryta jest asfaltem i wspina się na wysokość 1709 m . npm. Miejscami jest tak wąsko, że dwa samochody mogą się po prostu nie zmieścić, dlatego też duże ciężarówki są tutaj niemile widziane. W sezonie letnim napotkacie również rzesze kolarzy.

Col d'Aubisque(1)

Średnie nachylenie trasy wynosi 7 % choć są fragmenty przekraczające 9 %. Z tego tytułu odbywa się tutaj jeden z etapów Tour de France klasyfikowany jako hors catégorie czyli wyjątkowo trudny. Trasa zamknięta jest w okresie zimowym ze względu na lawiny i zalegający śnieg.

Col d'Aubisque(4)Rekompensatą będą wspaniałe widoki. Podróżując tędy podziwiać będziecie surowe i masywne Pireneje a liczne tunele i ostre zakręty to codzienność tej drogi. Na przełęcz warto wybrać się bardzo wcześnie rano gdy jeszcze niewielu turystów zakłóca błogą ciszę.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Col d'Aubisque(3)

Col d’Aubisque – informacje

Długość trasy – 35 km

Nawierzchnia – asfalt

Średnie nachylenie – 7 %

Maksymalna wysokość – 1709 m. npm.

Serpentyny – tak

Stopień trudności – łatwy

Col d’Aubisque – mapa

Col d’Aubisque – film

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ