Wiodąca do Theth droga SH-21 to jedna z najczęściej odwiedzanych przez motocyklistów tras w Abanii. Pełna dziur, luźnego żwiru i niebezpiecznych osuwisk przyciąga śmiałków kochających dzikie szlaki.

Niespełna 60-kilometrowy odcinek z Koplik do Theth to prawdziwa szkoła dla amatorów szutrowych tras. Trudy związane z pokonaniem tego odcinka rekompensują jednak trudne do opisania widoki wywołujące zachwyt w najbardziej nawet opornym sercu.

Początek trasy, tuż za miasteczkiem Koplik, może mylić – do samej przełęczy Thore leży nienajgorszy asfalt, który kusi nawet posiadaczy co bardziej sportowych maszyn. Za przełęczą jednak zaczyna się trasa przeznaczona tylko dla wytrawnych bikerów – muldy, luźny żwir, a nawet piach to tutaj standard.

SH21Theth(6)Droga prowadzi do serca Parku Narodowego Theth  – miejsca, gdzie zatrzymał się czas, a które od lat jest obowiązkowym punktem dla każdego motocyklisty spod znaku Adventure.

SH21Theth(4)Podróż trasą SH21 podczas kiepskiej pogody to proszenie się o kłopoty. Osuwiska, lawiny i mgły mogą wystąpić w każdej chwili – to właśnie z tego powodu droga owiana jest złą sławą. Długotrwałe opady mogą całkowicie pozbawić trasę przejezdności.

SH21Theth(2)Wybudowana w 1936 droga pełna jest bardzo ostrych agrafek, stromych podjazdów i zjazdów, a także ślepych zakrętów. Nie polecamy jej mniej doświadczonym motocyklistom.

Droga SH-21 informacje

Długość trasy: 58 km
Nawierzchnia: asfalt/szuter
Średnie nachylenie: bd
Maksymalna wysokość: 1685 m.npm.
Serpentyny: tak
Stopień trudności: trudny

Droga SH-21 mapa

Droga SH-21 film

SH-21 galeria zdjęć

3 KOMENTARZE

  1. Aktualnie z tych 58 km tylko ostatnie 10 km jest bez asfaltu. Spokojnie do Theth można dojechać osobówką. Dużą lepszą opcja jest droga ze Szkodry do Theth przez Kir. To ok 70 km po bezdrożach. Wiele podjazdów, zjazdów, kilka przepraw przez potoki górskie. Trasa dla średnio zaawansowanych w offroadzie.

  2. No więc wróciłem z Theth (pełna pętla) … W samej wsi lokalny mieszkaniec jeździ Audi A6 … Na rzekomo trudnym odcinku gdzie wszyscy stękają lokalni jeżdżą skuterkami z pasażerem … Tyle o trudności tej drogi … Jedyną trudność mogą mieć osóby z lękiem wysokości. Choć zbyt wysoko też nie jest.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ