Leżący w Kosowie kanion Rugova to jedno z najpiękniejszych miejsc Bałkanów. Urzekający bajkowy klimat tego zakątka długo niedostępny był dla turystów. Biegnąca tędy droga prowadzi niestety donikąd.

Kanion Rugova jest częścią Parku Narodowego Prokletje (Gór Przeklętych). Jego początek to miasto Peć, koniec leży w pobliżu granicy z Czarnogórą, w okolicy miescowości Kućište. Droga wiodąca przez kanion już w czasach starożytnych służyła kupcom transportującym towary z portów Dalmacji.

W latach 90., na skutek działań wojennych na terenach Kosowa, fragment drogi na granicy serbsko-czarnogórskiej został zniszczony i zaminowany, aby uniemożliwić jego wykorzystanie jako szlaku transportowego. Dziś, dzięki znacznemu uspokojeniu sytuacji politycznej i co ważniejsze – ponownemu otwarciu zamkniętej w latach 90. drogi, zagląda tutaj coraz więcej turystów.

Droga wije się wzdłuż rzeki Bistricy, wśród stromych granitowych zboczy wznoszących się na ponad 600 metrów. Na trasie znajdziemy wykute w skałach tunele i skalne półki, którymi szlak przebiega. Urzekające połączenie surowych skalnych form i dzikiej górskiej roślinności przywodzi na myśl raczej scenografię baśni, niż prawdziwe krajobrazy.

Trasa nie jest szczególnie trudna, ale jakość asfaltu pozostawia wiele do życzenia.

KANION RUGOVA – INFORMACJE

Długość trasy 25 km
Nawierzchnia asfalt
Średnie nachylenie b/d
Maksymalna wysokość b/d
Serpentyny tak
Stopień trudności średni

Trasy motocyklowe: Kanion Rugova (film)

Trasy motocyklowe: Kanion Rugova (mapa)

Kanion Rugova – galeria

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ