Piękna, widowiskowa Droga Napoleona jest jednym z najbardziej znanych szlaków turystycznych we Francji. Wyróżnia ją niezwykły przebieg i bogata historia, ale dźwiga ona także smutne brzemię wielu ofiar.

Droga Napoleona to historyczny szlak, który przemierzył francuski władca wracając z wyspy Elba. Obecnie jest to 325-kilometrowy odcinek drogi krajowej nr 85.

Początek drogi to Zatoka Juan, gdzie Napoleon przybił do brzegu 1 marca 1815 r., rozpoczynając “100 dni Napoleona” – kampanię, zakończoną bitwą pod Waterloo. Oficjalnie udostępniono ten szlak w roku 1932. Wiedzie on z francuskiej Riwiery do podnóża Alp wśród malowniczych krajobrazów Prowansji.

Droga Napoleona pełna jest wspaniałych widoków i ciasnych zakrętów. W przeciwieństwie jednak do wielu szlaków przecinających górskie przełęcze, można tu śmiało odkręcić manetkę i poczuć dużą dawkę emocji. Ogromną zaletą tej trasy jest specyficzny, w miarę stabilny rytm. Kiedy już go poczujemy, jazda staje się ogromną przyjemnością.

Droga Napoleona ma także swoją ciemną stronę, o której warto pamiętać. Na jej trasie zdarzyło się wiele tragicznych wypadków, w których zginęło łącznie ponad 200 osób. Fragmenty drogi wielokrotnie przebudowywano by poprawić ich bezpieczeństwo, ale mimo to wciąż zdarzają się tam tragiczne wypadki.

W 2007 r. w najbardziej niebezpiecznym miejscu Drogi Napoleona, na zakręcie w miejscowości Vizille, rozbił się polski autokar. W wypadku zginęło 26 osób, a 24 zostały ranne.

Droga Napoleona – informacje

Długość trasy: 325 km
Nawierzchnia: asfalt
Maksymalna wysokość: 1200 m npm.
Serpentyny: tak
Stopień trudności: średni

Droga Napoleona – mapa

Droga Napoleona – film

Droga Napoleona – galeria

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ