Za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym kierowca natychmiast straci prawo jazdy na trzy miesiące. Za jazdę pod wpływem alkoholu trzeba będzie zapłacić pięć lub nawet dziesięć tysięcy złotych. Prezydent podpisał nowelizację.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał właśnie nowelizację przepisów o karach dla piratów drogowych. Jak pisaliśmy niedawno najbardziej dotkliwą dla motocyklistów zmianą jest surowa sankcja za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Jeśli w terenie zabudowanym zostaniesz przyłapany na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h natychmiast stracisz prawo jazdy na 3 miesiące. Jeżeli mimo braku prawka nadal będziesz prowadzić pojazd, stracisz uprawnienia na pół roku. Jeżeli mimo to zdecydujesz się zaryzykować dalszą jazdę bez uprawnień, te zostaną ci odebrane przez starostę.

Policja2

Najsurowiej zostaną potraktowani kierowcy prowadzący na „podwójnym gazie”. Sąd, oprócz kary finansowej i zatrzymania prawa jazdy, orzeknie tzw. nawiązkę, czyli świadczenie na rzecz organizacji zajmującej się pomocą osobom poszkodowanym w wypadkach w udziałem pijanych kierowców.

Kwoty nawiązek zaczynać się będą od 5000 zł, a w przypadku recydywistów nawet od 10 000 zł. Kierowca, który ponownie uzyska uprawnienia po odebraniu za jazdę po pijanemu będzie musiał wyposażyć swój pojazd (również motocykl) w alcolock. Jest to blokada uniemożliwiająca uruchomienie silnika w sytuacji, gdy poziom alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu przekracza 0,2 promila.

Policja3Nowe przepisy wejdą w życie 30 dni od momentu opublikowania ich w Dzienniku Ustaw. Należy zatem spodziewać się ich już w maju. Nas zastanawia tylko jedno – czy policja zainwestuje w skuteczne narzędzia do pomiaru prędkości, czy decyzje o odbieraniu dokumentu podejmować będzie na podstawie niewiarygodnych wskazań, które oferują używane przez funkcjonariuszy urządzenia.

[sam id=”11″ codes=”true”]

5 KOMENTARZE

  1. Te przepisy to jakieś paranoje pseudopolityków którym chodzi o wyciskanie kasy ze społeczeństwa i ograniczanie swobód obywatelskich. Nasze państwo na naszych staje się państwem policyjnym. Za komuny człowiek choć ciemiężony ideologicznie i ciskany biedą miał więcej wolności osobistej.

  2. W końcu dobierają się do tej bandy pseudokierowców rajdowych. Niestety dla niektórych, karanie głupoty to przejaw ograniczania swobód obywatelskich, w zasadzie to szkoda tego komentować.

  3. Do „bandy pseudokierowców rajdowych” można i trzeba się dobrać ale w inny sposób, natomiast do takiego PREZYDĘTA trzeba się dobrać już w maju i zrobić co trzeba na karcie wyborczej. Temu panu już dziękujemy.

  4. Mam nadzieję, że będzie to dotyczyło tylko terenu zabudowanego, nie mam nic przeciwko. A kiedy wchodzi ten nowy taryfikator mandatów, który znowu najbardziej uderzy w mniej majętnych.

  5. ( cyt. ) A kiedy wchodzi ten nowy taryfikator mandatów, który znowu najbardziej uderzy w mniej majętnych.
    chciał kolega zapewne użyć określenia nie myślących, bezmózgich, idiotów itp…., gdyż na pewno nie dotyczy to tylko mniej majętnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ