Niezgodne z prawem i szkodliwe – tak odbieranie dokumentu prawa jazdy przez policję określili sędziowie ze stowarzyszenia „Iustitia”. Ich zdaniem to zamach na konstytucyjne prawa obywateli i niezawisłość wymiaru sprawiedliwości.

Nowe przepisy budzą ogromne kontrowersje. Zwolennicy ich wprowadzenia twardo stoją na stanowisku, że każda metoda jest dobra, by zmniejszyć ponadprzeciętną liczbę wypadków na polskich drogach, przeciwnicy, choć zgadzają się co do istoty problemu podkreślają, że zmiany stoją w sprzeczności z konstytucją, bo odbierają ukaranym prawo do obrony.

Takie samo zdanie wyrazili członkowie Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Napisali oni, że nowe przepisy pozwalają na łamanie konstytucyjnej zasady zakazu podwójnego karania za to samo wykroczenie. O bezprawnym charakterze takich działań wielokrotnie wypowiadał się Trybunał Konstytucyjny.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Sędziowie podkreślają, że nowy przepis wprowadzono wyłącznie po to, by odebrać wymiarowi sprawiedliwości możliwość uchylania decyzji o bezzasadnym zatrzymaniu praw jazdy. Kiedy posłowie stwierdzili, że orzeczenia sądów są zbyt korzystne dla obywateli, postanowili zastosować drogę administracyjną, pozbawiając tym samym poszkodowanych kierowców konstytucyjnych praw do uczciwego procesu.

W podobnym tonie o zmianach w przepisach drogowych wypowiedziała się Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Jej specjaliści podkreślali, że policjant na drodze przyjmuje rolę sądu i często decyduje o zatrzymaniu dokumentu na podstawie wskazań niewiarygodnych urządzeń pomiarowych.

Wniosek o zaskarżenie nowych przepisów do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął już do Rzecznika Praw Obywatelskich. Autorem wniosku jest Tomasz Parol z portalu AnulujMandat.pl

[sam id=”11″ codes=”true”]

5 KOMENTARZE

  1. Łamanie przepisów są powodowane przez małolatów z rocznika 95 i w górę, którzy kończą 18 lat i zdają prawo jazdy. Ich bezmyślni rodzice na zdane prawko czy na 18-stkę kupują im za szybki samochody typu audi, bmw, itp. Niech nauczą się porządnie jeździć na zwykłym słabszym autem a dopiero później niech wsiadają w lepsze.

  2. Witam racja przepisy weszły w życie jeżeli chodzi o zabranie prawka za przekroczenie prędkości o 50km/h teraz się zorientujcie dlaczego jechać 50-siątką tam gdzie biegają dzieci a 100 chyba ma to duże znaczenie ktoś kto ma dzieci niech je wypuści do szkoły jak pojedzie wariat który zasuwa powyżej steki teraz jakbyście zauważyli ciężko znaleźć osobę która nas wyprzedza na zabudowanym generalnie zdarzają się takie gamonie jak SKL i SCZ ale to do czasu kontroli także jestem stanowczo za tym przepisem i zdanie nie zmienię …

  3. @Omcik
    Sam potwierdzasz nieżyciowość i niekonstytucyjność, gdyż policjant przy przedszkolu jadącemu ponad 100 już wcześniej miał możliwość zatrzymania prawka ale jadącego 101 przez pola w podkarpackim oznaczone białą tablicą o np. 22.50 bez prawa obrony np. na sposób pomiaru lub sprzęt(nawet nie otrzymujesz zdjęcia z kilometrami tylko pan policjant Cię informuje pokazując niby twoje cyferki) to zamach na zdobycze demokracji za które PO już płaci.

  4. sędziowie mają tu absolutnie rację i szczerze powiedziawszy nie sądzę aby TK miał inne zdanie. Karanie w tak arbitralny i pozbawiony kontroli sposób musi budzić niepokój zwłaszcza że skutkiem jest często niemożność wykonywania pracy, a sądy udowodniły że wiele mandatów nałożono niesłusznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ