Łódzkie władze zdecydowały się udostępnić motocyklistom buspasy. Na razie jako eksperyment komunikacyjny, ale jak pokazuje przykład Krakowa to dobry krok w stronę bezpieczeństwa i płynności ruchu.

Pierwszym miastem, które zdecydowało się udostępnić buspasy motocyklistom był Kraków. Bydgoszcz podjęła podobną decyzję wkrótce potem, a teraz do udostępnienia pasów dla autobusów motocyklistom przekonała się także Łódź. Pomysł ten udało się wcielić w życie dzięki inicjatywie, o której pisaliśmy w ubiegłym roku.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Zdaniem komendy głównej policji takie rozwiązanie ma szanse na powszechne zastosowanie w całym kraju. Przykład Krakowa pokazuje, że możliwość korzystania z buspasów przez motocyklistów korzystnie wpłynął na płynność ruchu i bezpieczeństwo – motocykliści wolą wygodnie przejechać szerokim pasem dla autobusów, zamiast przeciskać się  między stojącymi w korkach samochodami.

buspas LodzPierwsze motocykle wjadą na buspasy z początkiem marca w ramach programu pilotażowego, który obejmie drogę krajową nr 14 przecinającą Łódź z północy na południe. Tomasz Kacprzak, przewodniczący rady miejskiej w Łodzi i pomysłodawca otwarcia buspasów na motocyklistów twierdzi, że docelowo dla motocyklistów mają być otwarte wszystkie miejskie pasy dla autobusów.

[sam id=”11″ codes=”true”]

3 KOMENTARZE

 1. Wydzielając jeden pas ruchu z 3 pasmowej przelotówki to strzał w kolano i to z hałbicy. Tam gdzie tak zrobiono (mowa o mojej Łodzi) wcale nie usprawniło to ruchu a wydłużyło korki i spowodowało większe „cwaniactwo” narwańców. Przeciskaliśmy się w korkach bez problemu bo co raz więcej kierowców puszek robi nam miejsce więc w czym problem? Jazda buspasami owszem, jest wygodniejsza i szybsza ale dla autobusów i teraz motocykli a korki samochodowe i tak są dłuższe. Podobnie z wydzielaniem części pasa dla ścieżki rowerowej…większe korki a dla kilku rowerzystów (sam jeżdżę rowerem) niewielkie ułatwienie. Akcja pod publiczkę jak dla mnie.

 2. @pawulon182
  Myslenie logiczne nie jest mocna strona ludzi piszących komety,ku…a co za bzdurne wypowiedzi można przeczytać,jak np twój.
  Nie posiadasz intelektu na poziomie min, wiec nie powinieneś sie za bardzo wypowiadać publicznie.
  To co piszesz pokazuje twoja zerowa umiejętność myślenia logicznego.

 3. Pomysl bardzo doby, i sie sprawdza np w Londynie.
  Zamiast sie przeciskać w korkach,co wiadomo bywa niebezpieczne,jedzie sie buspasem puściutkim :) a inteligentni inaczej czyli kierowcy puszek stoją :P

ZOSTAW ODPOWIEDŹ