Gdański zarząd dróg zdecydował o udostępnieniu motocyklistom dwóch buspasów. Decyzja została podjęta na próbę, ale zabiegający o nią członkowie Trójmiejskiego Towarzystwa Motocyklowego są pewni, że pomysł się sprawdzi.

Buspasy udostępniły już motocyklistom m. in. Kraków i Łódź. Intensywny lobbing trwa także w Warszawie. Gdańsk postanowił wprowadzić ułatwienie dla jednośladów na próbę – Zarząd Dróg obawia się, że przywilej może zachęcić niektórych kierowców do podejmowania ryzykownych zachowań.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Motocykliści mogą korzystać z dwóch buspasów – na ul. Podwale Przedmiejskie i na Jaśkowej Dolinie w Gdańsku. Program pilotażowy potrwa trzy miesiące. Jeśli się sprawdzi, Zarząd Dróg otworzy buspasy dla jednośladów na stałe.

Inicjatorzy zmian w przepisach mocno wierzą w sukces programu. Piotr Lewandowski z Trójmiejskiego Stowarzyszenia Motocyklowego chciałby, aby podobne rozwiązania funkcjonowały we wszystkich polskich miastach, w których dostępne są buspasy.

3 KOMENTARZE

  1. Świetna inicjatywa – i tak jeździmy po Bus pasach bo jest to szybsze i bezpieczniejsze oraz redukuje odrobinę korki.

  2. Bydgoszcz udostępniła buspasy już wiosną 2014 roku i okazało się to dobrym posunięciem. Władze innych miast powinny skorzystać z doświadczeń tych odważniejszych. Szczególnie korzystne może się to okazać w połączeniu z dużą sprzedażą motocykli 125 ccm, a to pozwoli rozładować korki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ