[sam id=”24″ codes=”true”]Michaił Smolianow to znany nam rosyjski tuner. Po znakomitym projekcie opartym na „Kaśce” K-750, nadszedł czas na Iża Jupitera. Popularny w latach sześćdziesiątych motocykl dzięki Rosjaninowi zyskał zupełnie nowy blask.

Motocykl Iż Jupiter 2 produkowano od lat sześćdziesiątych do wczesnych siedemdziesiątych. Do dziś ocalało niewiele nadających się do czegokolwiek egzemplarzy, więc te sprawne cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku oldtimerów.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Jupiter 2 różnił się od innego popularnego modelu Iża – Planety – silnikiem. Podczas gdy Planeta napędzana była motorem jednocylindrowym, Jupiter wyposażano w silnik dwucylindrowy o pojemności 350 cm3 i mocy około 16 KM.

Iż Jupiter (10)Przebudowany Iż Jupiter dla otrzymał nowy tylny wahacz, który znakomicie podkreślił jego linię. Nowy jest także amortyzator, który Smolianow zamontował niemal poziomo. Oryginalne koła zastąpiono torowymi zamiennikami wyposażonymi w szprychy, zaś tarcze hamulcowe są inspirowane konstrukcjami stosowanymi  przez Erika Buella.

Iż Jupiter (6)Niezwykle intrygujący przód przygotowano dla podkreślenia pięknego widelca z charakterystyczną sprężyną resorującą. Niska, „rowerowa” kierownica wyposażona jest w skórzane manetki i typowe dla motocykli retro klamki mocowane do końcówek kierownicy.

Iż Jupiter (1)Igor Smolianow wydaje się być niewrażliwy na wszelkie hasła typu „nie da rady”, „nie ma szans” i „daj pan spokój”. Życzymy kolejnych „beznadziejnych” prac, których efekt rzuca na kolana.

Iż Jupiter (9)

Iż Jupiter (8)

Iż Jupiter (7)

[sam id=”11″ codes=”true”] Iż Jupiter (6)

Iż Jupiter (5)

Iż Jupiter (4)

Iż Jupiter (3)

[sam id=”11″ codes=”true”]

3 KOMENTARZE

  1. …”zjawiskowy” – myślę że nie przesadzono używając takiego nie innego określenia wszak efekt jest na prawdę doskonały i wysmakowany. Nie znam tego silnika, wiem że generalnie marka uważana była za bardzo awaryjną, wiem również i to że jego jednocylindrowy odpowiednik przez długie lata uchodził za najmocniejszy w swojej klasie dzięki potężnemu momentowi obrotowemu co w połączeniu ze sprawnością dwusuwa pozwalało na przysłowiową „orkę w polu”…

  2. Awaryjny…
    Proponuje najpierw potwierdzic taka informacje a pozniej pisac.
    W zasadzie jesli jest paliwo i iskra to Iz nie ma prawa nie zapalic.
    A jeszcze jak masz gaznik K68…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ