Gęsty mazurski las skrywa budzący grozę pomnik przeszłości – Wilczy Szaniec. To tutaj rozstrzygały się tragiczne losy narodów Europy podczas II Wojny Światowej. To także prawdziwa atrakcja podczas motocyklowej wycieczki.

Rozkaz budowy Wilczego Szańca (Wolfschanze) wydano jesienią 1940 r., prace ukończono w roku 1941. Wilczy Szaniec stał się wówczas główną kwaterą naczelnego wodza sił zbrojnych III Rzeszy – Adolfa Hitlera.

Oprócz niego pracowali i przebywali tutaj najważniejsi oficerowie III Rzeszy, a poza nimi kilka tysięcy osób obsługi, rozlokowanych w 200 budynkach. Między innymi stąd Hitler dowodził atakami na ZSRR. Formalnie budowa Wilczego Szańca nigdy nie została ukończona.


Motocyklowe atrakcje

Rozpoczynamy nowy cykl artykułów o bardziej i mniej znanych atrakcjach, które warto odwiedzić podczas motocyklowych wyjazdów. Wspólnym mianownikiem dla ciekawostek historycznych, architektonicznych i naturalnych będzie bliskość motocyklowych tras.


Wilczy Szaniec (3)

Z potężnych bunkrów, których ściany miały do 4 metrów grubości, tylko niektóre ocalały do dziś i nadają się do zwiedzania. Resztę wysadziły w 1945 r. wycofujące się oddziały armii niemieckiej. Naoczni świadkowie twierdzili wówczas, że ogromne betonowe odłamki fruwały na wysokości 20-30 metrów. Od wstrząsów popękał lód na pobliskich jeziorach Moj i Siercze.

Wilczy Szaniec (2)Dziś Wilczy Szaniec pełni rolę muzeum i daje wyobrażenie o prawdziwej megalomanii wodza III Rzeszy. Warto zrobić sobie tutaj przerwę podczas zwiedzania pięknej trasy 592, a w czasie motocyklowego weekendu jest to punkt obowiązkowy.

Wilczy Szaniec – informacje

Parking: tak, 5 zł od motocykla
Opłaty za zwiedzanie: tak; 15 zł
Przewodnik indywidualny/grupowy(10 os.): Tak; 50/70 zł

Wilczy Szaniec – mapa

Wilczy Szaniec – film

Wilczy Szaniec – galeria zdjęć

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ