Koniec z redukowaniem punktów karnych. Od przyszłego roku przekroczenie dozwolonego limitu będzie oznaczało natychmiastową utratę uprawnień i skierowanie na kurs doszkalający. To niestety nie koniec pomysłów rządzących.

Kiedy liczba punktów karnych na koncie niebezpiecznie zbliża się do wartości 24, można skorzystać z kilkugodzinnego kursu, który organizują niemal wszystkie Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Po wpłacie 300 zł i spędzeniu kilku nudnych godzin w sali wykładowej, z konta znika 6 punktów karnych.

Od przyszłego roku po zebraniu kompletu punktów będziemy mieli dwa wyjścia – albo zdawać egzamin na prawo jazdy ponownie, albo skorzystać z czterodniowego kursu reedukacyjnego. Koszt takiego szkolenia ma wynieść 500 zł. Co ważne – jeśli w ciągu pięciu lat po odzyskaniu uprawnień ponownie zbierzemy komplet punktów, trzeba będzie egzamin zdawać od nowa.

Pomysłowi ustawodawcy wprowadzą także dla nowych kierowców okres próbny, podczas którego będą oni musieli oznaczyć swój pojazd trochę już zapomnianą naklejką z zielonym liściem. Ponieważ zgodnie z prawem motocykl także jest pojazdem samochodowym, nasze drogi mogą wkrótce wyglądać jak zagon kapusty.

Oznaczonym liściem kierowcom nie będzie wolno przekraczać prędkości 80 km/h poza miastem i 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych. Delikwent taki będzie znacznie surowiej traktowany – po dwóch wykroczeniach trafi on na czterodniowy kurs, trzecie wykroczenie oznaczać będzie utratę prawa jazdy.

 

10 KOMENTARZE

 1. Mnie już karwa nie dziwią te głupoty wymyślane przez naszych urzędasów… Chyba jest ich dużo za dużo i chcą wykazać, że są do czegoś potrzebni. I wymyślają coraz bardziej restrykcyjne i skomplikowane przepisy, ingerujące w coraz drobniejsze aspekty naszego życia! A dzieje się to wszystko za pieniądze z naszych podatków.

  Miarka się dla mnie przebrała, jak jakiś cymbał nakazał zamykanie nadmorskich kąpielisk, bo woda jest … za zimna…!

 2. „Niech policja strzela do kierowców a za niewłaściwe parkowanie wsadzają do więzienia. Kraj oddajmy muzułmanom a wyręczą nasze władze w zaprowadzaniu dyscypliny w kraju. Jest gorzej jak za komuny nie o taką demokrację walczyłem. Bandziory maja większe prawa jak przeciętny uczciwy Kowalski, czas przewietrzyć sejm. Pójdźmy wszyscy do urn i zmieńmy ten syf. Błagam, nie oddawajcie głosów na partię, które doprowadzają do kolejnej Targowicy. Moim zdaniem PO, PIS SLD i PSL miały już swój czas i do czego doprowadziły? Polak w swoim kraju stał się niewolnikiem, mamy większe prawa w innych krajach niż we własnej ojczyźnie. Niszczy się klasę średnią, która jest siłą napędową gospodarki. Jeszcze trochę a włożą nam chip w dupę i staniemy się bez mózgowymi śmieciami do karmienia i utrzymywania władzy.
  Posłanki i Posłowie służcie narodowi, który Was wybrał. Chyba, że sfałszowaliście wybory. O ile dobrze pamiętam to bezpieczeństwo na drogach miało wzrosnąć poprzez rozbudowę infrastruktury a nie utrudniania życia kierowcom bzdurnymi przepisami. Jeszcze chwila a wszyscy młodzi Polacy z potencjałem uciekną stąd i zostaniecie tylko z uchodźcami, i emerytami a Oni was nie utrzymają. Jedni zdechną z głodu a drudzy obedrą Was se skóry. Krew się we mnie gotuje jak czytam nowe projekty ustaw. Resztę przemilczę i idę spać może chociaż sny będą kolorowe.

 3. Ciekawy jestem kiedy cwaniaczki nieroby z wiejskiej, ta banda oszołomów wprowadzi równe prawo tak, by przed stratą prawka nie chronił ich immunitet.

 4. A mnie się to bardzo podoba. Pomysł zmiany przepisów zaczerpnięty z niemieckich [link usunięty]
  choć nie do końca. Jeżeli ta zmiana będzie miała tak duży wpływ na naszych” ułanów”, że na drogach będzie podobnie jak w Niemczech, to część i chwała dla naszych legislatorów.

  • „na drogach będzie podobnie jak w Niemczech ” dopiero wtedy kiedy będziemy mieli drogi podobne jak w Niemczech. Szkoda że ta prosta prawda z takim trudem toruje sobie drogę w niektórych czerepach.Kary nic tu nie pomogą bo nie ich ostrość ma znaczenie a nieuchronność.Tak przecież twierdzą sami legiści liberalizujący kodeks karny.Tym dziwniejsze że zaostrzają kodeks drogowy.

  • Dla zafascynowanych przepisami z innych krajów np.Niemiec proponuję działanie w celu powszechnego ich stosowania po osiągnięciu zbliżonej infrastruktury drogowej.Jestem za literalnym przeniesieniem kodeksu wraz systemem kar i dopuszczalnego O.5 przy uwzględnieniu procentowej zależności np.100EUR do średniej~3500EUR przy przekroczeniach:
   26-30 -60EUR w mieście
   26-30 -50EUR poza
   31-40 -100EUR w mieście
   31-40 -75EUR poza
   41-50 -125EUR w mieście
   41-50 -100EUR poza
   51-60 -175EUR w mieście
   51-60 150EUR poza
   i żaden policjant nie zabiera prawa jazdy za przekroczenie o 50km, często uniemożliwiając wykonywanie zawodu przyczyniając się tym samym do zubożania rodzin a w szerszym wymiarze Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ