Od 2014 roku właściciele samochodów z instalacją gazową LPG mogą tankować gaz samodzielnie na stacjach paliw – wcześniej potrzebna była asysta pracownika stacji. Jak prawidłowo i bezpiecznie zatankować gaz LPG na stacji?

Pod względem liczby samochodów wyposażonych w instalacje napędzane autogazem nasz kraj jest zdecydowanie jednym z europejskich liderów. Szacuje się, że po naszych drogach jeździ nawet 2,6 miliona aut na LPG. Nic zatem dziwnego, że pytanie o to, jak zatankować gaz samemu, przewija się w różnego rodzaju rozmowach tak często?

Tankowanie LPG – krok po kroku:

  1. Wyłącz silnik samochodu
  2. Zaciągnij hamulec ręczny
  3. Umieść pistolet w zaworze wlewowym i zapnij go w odpowiedniej pozycji
  4. Zaciśnij dźwignię i zablokuj ją przez uniesienie pomarańczowego elementu
  5. Naciśnij i przytrzymaj przycisk na dystrybutorze – zawór odetnie dopływ gazu wtedy, gdy zbiornik będzie wypełniony w 80%
  6. Zwolnij blokadę i wypnij pistolet
  7. Odłóż pistolet na wskazane miejsce

Wszystkie te czynności są opisane również na dystrybutorze, dlatego przed przystąpieniem do tankownia samochodu dokładnie sprawdź je. Umożliwi to, uniknąć potencjalnych błędów. Dystrybutory są konstruowane tak, aby samodzielne tankowanie było jak najbardziej bezpieczne, ale w razie jakichkolwiek pytań czy problemów pojawiających się podczas tankownia należy skontaktować się z obsługą przez naciśnięcie przycisku zamontowanego zwykle przy dystrybutorze.

Ostrożność przede wszystkim

Autogaz jest substancją, która może wywołać bardzo bolesne oparzenia na skórze, dlatego należy pamiętać o tym, by przy tankowaniu zawsze zachować ostrożność. Nieodpowiednie trzymanie pistoletu lub jego niedokładne odpięcie od zaworu w samochodzie może wywołać tragedię. Trzeba wobec tego pamiętać o tym, aby pistolet do zaworu wprowadzać zawsze powoli, dokładnie go zapiąć – tankowanie można rozpocząć dopiero wtedy, gdy pistolet zostanie zablokowany i zabezpieczony. Również uważać przy wypinaniu pistoletu i wyciągnąć go, gdy dystrybutor wskaże, że gaz przestał płynąć.

Warto również wskazać, że przez dystrybutory gazu LPG na stacjach paliw nie mogą być napełniane butle gazowe – istnieje wtedy wysokie ryzyko poparzenia!

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ