[sam id=”24″ codes=”true”]Pojezierze Drawskie od zawsze miało pecha do dziejowej zawieruchy. Wielokrotnie niszczone walkami i ogniem utraciło wiele wspaniałych zabytków, lecz pozostały nieskażona natura i malownicze krajobrazy.

Połczyn Zdrój to największe uzdrowisko północnej Polski. Wyróżnia się łagodnym mikroklimatem, źródłami wody mineralnej oraz 80-hektarowym parkiem zdrojowym. Na terenie kompleksu parkowego warto zobaczyć secesyjne sanatoria Gryf, Irena i Podhale z początku XX wieku.

[sam id=”11″ codes=”true”]

W głębi parku znajduje się sanatorium Borkowo, które ukrywa ponurą historię. To właśnie tu działał niegdyś hitlerowski ośrodek Lebensborn, w którym rodziły się dzieci „czystej krwi” aryjskiej. Potem rozszerzono działalność o germanizację polskich dzieci, które następnie wywożono do Niemiec. O tej ponurej historii Lebensborn opowiada film „Urodzeni dla Rzeszy”, którego znaczne fragmenty były kręcone w Połczynie Zdroju.

polczyn bork
Sanatorium Borkowo - niechlubne Lebensborn
Obszar pomiędzy Połczynem Zdrój, a Czaplinkiem należy do najpiękniejszych i malowniczych terenów całego Pomorza. Ta wąska dolina otoczona przez pięć jezior połączonych rzeką Drawą tworzy Dolinę Pięciu Jezior. Wijąca się pomiędzy okolicznymi wzgórzami szosa z ciekawymi zakrętami jest doskonałym miejscem do motocyklowej przejażdżki.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Po drodze niedaleko Czarnkowa warto wspiąć się na wzgórze Wola Góra gdzie możesz podziwiać piękną panoramę Pojezierza Drawskiego, które nie bez powodu nazywane jest Szwajcarią Połczyńską.

kosciol czenkow
Kościół w Czarnkowie dobre miejsce na odpoczynek
Jadąc dalej napotkasz na ruiny zamku Drahim w Starym Drawsku, w którym dzięki sprytowi pachołka Piotra polscy rycerze pokonali oddział krzyżacki. Obecnie z zamku pozostały tylko resztki murów zewnętrznych i fragmenty lochu, w którym joannici bili fałszywe monety.

[sam id=”11″ codes=”true”]

W ruinę popadają także piękne pałace rodziny von Kleistów, które pomimo kiepskiego stanu nadal są warte zobaczenia. Pierwszy to eklektyczny pałac w Juchowie, położony nad jeziorem o tej samej nazwie jest prawdziwą perełką tamtych czasów. Zbudowany w 1 876 roku był uważany za jeden z największych pałaców na Pomorzu. Drugi to pałac w Radaczu, obok którego znajduje się piękny kościół ufundowany przez von Kleistów.

20111022085500_6de3668cdd7ec92b08ff72ac8318fd99
Wspaniały popadający w ruinę pałac von Kleistów
 Miłośników historii zaciekawią fakty na temat powstania Bornego Sulinowa, które jeszcze do 1992 roku nie istniało na żadnej mapie.Znajdowała się tam tajna baza wojsk radzieckich i choć miasto zostało zbudowane już w latach 30-tych jako niemiecki obiekt militarny, po wojnie gdy Niemcy zostali wyparci z miasta stało się ono bazą radziecką.

Krwawa i brutalna historia Gross Born czyli Borne Sulinowo i związana z nim działalność wojskowa kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic. Podobnie jak samo miasto, które poza wieloma ciekawymi obiektami naziemnymi posiada ponoć nigdy nie zbadane do końca podziemia.

020_kp
Rozkradzione i zniszczone pierwotne zabudowania Bornego Sulinowa

Odwiedź koniecznie:

 1. Sanatorium Borkowo w Połczynie Zdroju,
 2. Zamek Drahim w Starym Drawsku,
 3. Sławogród w Czaplinku,
 4. Osadę Ceramiczną w Sikorach,
 5. Muzeum Militarne w Bornem Sulinowie,
 6. Kościół pw. Św. Trójcy w Czaplinku,
 7. Cerkiew grecko-bizantyjska w Białym Borze,
 8. Fragment Wału Pomorskiego w Białym Borze,
 9. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinku,
 10. Ruiny i budynki w Bornem Sulinowie,
 11. Muzeum PGR-u w Bolegorzynie.

 

Spróbuj koniecznie:

 1. Sielawę w Restauracji Stary Drahim w Starym Drawsku,
 2.  Pierogów z płuckami w Gospodzie Podzamcze w Starym Drawsku.

Proponowana trasa:

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ