Rozwój techniki, odbija się szerokim echem w niemal wszystkich dziedzinach życia, nie inaczej jest w motoryzacji, mamy tu do czynienia z postępem zarówno w budowie i wyposażeniu pojazdów, jak i nowych technologii wykorzystywanych przez kierowców. Przyjrzyjmy się temu zjawisku dokładniej.

Nawigacja GPS

Obraz kierowcy z rozłożoną mapą, to dziś rzadkość, zastąpiły ją, powszechnie stosowane, nawigacje GPS. Początkowo w formie dedykowanych urządzeń, dziś dostępne w niemal każdym smartfonie. Prosta obsługa urządzeń, wyrysowana trasa, komunikaty o kierunku ruchu, bieżących utrudnieniach na drodze, punktach kontroli czy fotoradarach – zdecydowanie ułatwiają dojechanie do celu.

Wideorejestrator samochodowy

Nowością wkraczającą do samochodów prywatnych są wideorejestratory. Te niewielkich rozmiarów urządzenia nagrywają wszystko to, co znajduje się w ich polu widzenia na zewnątrz auta. Są niezwykle przydatne w momencie zajścia kolizji czy wypadku, nagrania dokonane taką samochodową kamerką są doskonałym materiałem dowodowym, który wskaże winnego danego zajścia.

Inteligentne Systemy Transportowe

W niemal każdym większym mieście ruch na drogach monitorowany jest przez system informatyczny, który w miarę potrzeb reguluje płynność przejazdu, steruje sygnalizacją świetlną, informuje kierowców o korkach, nieprzewidzianych wydarzeniach na szlakach komunikacyjnych i przewidywanym czasie podróży. Inteligentne Systemy Transportowe to połączenie telekomunikacji, elektroniki oraz technologii informatycznych z inżynierią transportu, pozwalają sporej grupie kierowców zminimalizować czas przejazdu do absolutnego minimum.

Sprawdzenie historii pojazdu

Nowości dla kierowców wkraczają również w świat Internetu, powstają różnego rodzaju platformy umożliwiające sprawdzenie historii pojazdu, aktualnego przebiegu czy zdobycie informacji o aktualnych badaniach technicznych. Na podstawie numeru VIN otrzymujemy również możliwość sprawdzenia aktualnego ubezpieczenia oc (co ma duże znaczenie przy kupnie pojazdu). Opiekunom dzieci i młodzieży szkolnej z pewnością przyda się usługa Bezpieczny Autobus. Dzięki niej można sprawdzić, czy autobus, którym grupa dzieci ma jechać na wycieczkę czy kolonie, posiada odpowiednie ubezpieczenia i aktualne badania techniczne.

Jak widzimy technika znacząco poprawia bezpieczeństwo i komfort podróżowania, daje nam także możliwość zdobycia wielu cennych danych. Ważne, by z wszelkich nowości korzystać ostrożnie i zachować rozsądek, szczególnie przy korzystaniu z popularnego GPS-a.
Artykuł napisany przy współpracy z redakcją serwisu Moto Usługi

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ