Dwa konkurencyjne zloty motocyklowe, kolejny już raz, gościć będzie w tym roku klasztor na Jasnej Górze. Pierwszy odbędzie się 10 kwietnia, drugi tydzień później. Co sprawiło, że motocykliści zostali podzieleni? Polityka.

Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. ks. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, to impreza organizowana przez przez stowarzyszenie „Rajd Katyński” od trzynastu lat. Drugi zlot, a właściwie „Zjazd Gwiaździsty” powołany trzy lata temu, nawiązuje do historii częstochowskiego ruchu motocyklowego.

Zlot Gwiaździsty: 17 kwietnia

Stowarzyszenie „Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński” organizuje tę imprezę od 2004 roku. Jak podkreślaja organizatorzy – d zawsze miała ona wymiar duchowy – główną częścią zlotu była msza święta na jasnogórskich błoniach, a sama impreza określana jest często jako pielgrzymka. Przy okazji uroczystości zbierano pieniądze dla Kresowian, motocykliści oddawali także krew w akcji „Motoserce”.

W 2012 r. Urząd Miasta Częstochowy wydał jednej z częstochowskich firm zgodę na organizację rozmaitych imprez towarzyszących Zlotowi Gwiaździstemu. Przy okazji Zlotu miały odbyć się koncerty, dyskoteki i kiermasz motocyklowy. Takie działania nie spodobały się organizatorowi głównej imprezy – Zlotu Gwiaździstego Wiktorowi Węgrzynowi, który w ramach protestu przeniósł motocyklową pielgrzymkę do Gietrzwałdu na Warmii.

Pod nieobecność Zlotu Gwiaździstego częstochowskie środowiska motocyklowe zorganizowały Zjazd Gwiaździsty – imprezę, która nawiązuje do lokalnych tradycji motocyklowych i żużlowych. Kiedy rok później Wiktor Węgrzyn zdecydował powrócić do Częstochowy, okazało się, że musi konkurować z podobną imprezą.

Zjazd Gwiaździsty: 10 kwietnia

Organizatorem Zjazdu Gwiaździstego jest Stowarzyszenie Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy skupiające różne środowiska częstochowskich motocyklistów. Organizacja odwołuje się do tradycji Częstochowskiego Towarzystwa Cyklistów i Motocyklistów, które podobne imprezy organizowało w Częstochowie już w latach trzydziestych XX wieku.

6 KOMENTARZE

  1. no niezbyt precyzyjne to” wyjaśnienie”. Nie chodziło o to że Zlot Gwiaździsty musiał konkurować z podobną imprezą lecz o to że ta impreza przyjęła bardzo podobną nazwę i zawłaszczyła tradycyjny termin zlotu organizowanego przez RK i pana Węgrzyna czyli trzecią niedzielę kwietnia.Dopiero rok temu udało się uzyskać jako taki konsensus i oba wydarzenia czyli Zjazd i Zlot już nie kolidują ze sobą przynajmniej jeśli chodzi o terminy.

  2. Nie rozumiem dlaczego używa się określenia ” konkuruje”? Są dwa i dobrze , każdy może wybrać sobie termin i ” ideologię” jaka mu odpowiada i nie ma tu żadnej konkurencji. A im więcej tym lepiej

  3. Coś jednak jest na rzeczy, gdyż żadne z innych Polskich miast nie jest wymieniane przez moto-organizatorów ogólnopolskiej impry w odstępie tygodnia..

  4. Halo wielki portalu motocyklowy – pomijasz relacje z największego otwarcia sezonu motocyklowego w Polsce-ponad 42 tysiące motocykli a tu ciszaaa-pogratulować niezależności i obiektywności.No chyba że słówko piśniecie-ale jak widać was na to nie stać,ostatni raz na tej stronce jestem.LwG.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ