Droga łącząca Borne Sulinowo z Nadarzycami przez prawie 50 lat nie istniała na mapach. Nie miała prawa – anie Bornego, ani Nadarzyc także na mapach nie było. Wszystko za sprawą ściśle strzeżonych baz Armii Czerwonej.

Borne Sulinowo (niem. Gross Born) po II Wojnie Światowej zostało w całości przejęte przez Armię Czerwoną. Okolice zamieniono w poligony, teren ogrodzono i pilnie strzeżono. Okoliczni mieszkańcy twierdzą, że w okolicach Bornego przechowywano broń atomową.

Podobną historię miało opustoszałe dziś miasto Kłomino, które – w przeciwieństwie do Bornego Sulinowa – nie zostało zasiedlone po przejęciu od Armii Czerwonej w 1992 roku. W pobliżu Kłomina leżą Nadarzyce – wieś, w której zlokalizowane jest lotnisko wojskowe – pamiątka po radzieckiej okupacji.

Borne SulinowoBorne Sulinowo z Nadarzycami łączy wąska, lecz niezwykle urokliwa droga. Częściowo biegnie ona wzdłuż rzeki Piławy, która w lasach tworzy piękne rozlewiska. Połączenie gęstych lasów i połyskującej gdzieniegdzie wody tworzy niepowtarzalny klimat.

Borne SulinowoDroga jest w niezłym stanie technicznym, choć czuć, że jest przygotowana prowizorycznie – asfalt położono na płytach betonowych, które w niektórych miejscach dają o sobie znać.

Borne SulinowoOdcinek niespełna 14 kilometrów jest pozbawiony serpentyn. Na trasie znajduje się tylko jeden niebezpieczny zakręt. Trasę polecamy fanatykom dzikiej przyrody – miejsc, gdzie można zatrzymać się by podziwiać nurt Piławy, leśne rozlewiska lub cieszyć wzrok pięknymi krajobrazami jest mnóstwo.
 

Droga Borne-Nadarzyce – informacje

Długość trasy: 13 km
Nawierzchnia: asfalt
Maksymalne nachylenie: bd stopni
Maksymalna wysokość: bd
Serpentyny: nie
Stopień trudności: łatwy

Droga Borne-Nadarzyce – mapa

Galeria zdjęć

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ