Brumowska Wierchowina i jej baśniowy świat: Adrszpaskie Skalne Miasto. Gąszcz tajemniczych ścieżek pośród bajecznie rzeźbionych skał, w towarzystwie wodospadów, malowniczych jezior i szumiących potoków. Idealne miejsce na przerwę w podróży.

Przez setki lat natura tworzyła piękny obraz fauny i flory. Istny raj na ziemi. Wielopoziomowy i złożony w wytyczonych szlakach labirynt, który powstał ze skał piaskowca poddającego się warunkom atmosferycznym.

Historia Skalnego Miasta w Adrszpachu jest tajemnicza i piękna zarazem. Pionierzy turystyki zaczęli odwiedzać to magiczne miejsce w roku 1700, przybywając z sąsiedniego Śląska. Na skałach można oglądać wydrążone grafy i tablice, które przypominają o tajemnicy tego miejsca. Jak na przykład linia z zaznaczonym wysokim poziomem wody z powodzi w 1844 r.

Adrszpasskie skały (6)Rok 1824 okazał się być tragiczny i jednocześnie przełomowy dla późniejszych losów tego miejsca. W wąwozach, obstawionych ogromnymi skałami sięgającymi wysokości stu metrów, wybuchł  wielki pożar. Trwał kilka tygodni, trawiąc roślinność leśną. Dopiero po jego ugaszeniu możliwe stało się dotarcie do szczelin skalnych, których nie blokowały już zarośla, a okoliczna ludność rozpoczęła budowę pierwszych szlaków turystycznych w Adrszpachu.

Adrszpasskie skały (1)Dziś jest to teren rezerwatu przyrody: „Narodowy Rezerwat Przyrody Skały Adrszpasko-Teplickie”, do którego wejście znajduje się we wsi Adrszpach. Tak naprawdę na Skalne Miasto składają się dwie lokalizacje: jedna we wspomnianej wsi, druga w miejscowości Teplice nad Metuji.

Przez pierwszy skalny kompleks wiedzie szlak zielony. Jest to trasa łagodna i każdy powinien sobie z nią poradzić. Jest ona bardziej schowana i tajemnicza. Drugi szlak – żółty prowadzi przez półki skalne, z których widoczne są panoramy okolicy. Ciekawostka: na tym terenie nagrywano zdjęcia do filmu „Opowieści z Narnii”.

Adrszpasskie skały (2)Wizytę w Adrszpaskim Skalnym Mieście warto połączyć z podróżą drogami stanowiącymi kanon motocyklowej turystyki: Drogą Stu Zakrętów i Autostradą Sudecką.

Skalne Miasto Adrspach – informacje

Parking: Tak, motocykl 40 CZK
Płatność: 70 CZK, tylko gotówka
Godziny zwiedzania: 8:00-18:00
Czas zwiedzania ok. 4h

Skalne Miasto Adrspach – mapa

Skalne Miasto Adrspach – film

Galeria zdjęć

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ